Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako sa správne a zdravo opaľovať? Praktické tipy v kocke

Zdieľať

Hovorí sa, kam chodí slnko, tam nechodí lekár. Pozor však na to, ak sa pred slnkom nedostatočne chránime, aby sme nakoniec nemuseli vyhľadať lekára. Účinky a dopady nechránenej pokožky pred UV žiarením sú veľmi dobre známe. Starnutie, pigmentové škvrny, vrásky, strata elasticity, kožné alergie a v tom najhoršom prípade melanóm. Ako sa teda správne a zdravo opaľovať? Ponúkame vám praktické informácie, ktoré sa vám zídu nielen počas blížiacej sa letnej sezóny.  

V článku sa dozviete: 

 • Prehľad základných pojmov, ktoré súvisia s vystavením pokožky slnečnému žiareniu 
 • Na čo prihliadať pri výbere opaľovacích prípravkov 
 • Ako sa správne a zdravo opaľovať – praktické tipy v kocke 

Bez ohľadu na to, na akom mieste sa nachádzame, či už sú to hory, more alebo mesto, sme vystavení slnečnému žiareniu. Koža má síce prirodzenú schopnosť ochrany pred slnečným žiarením vďaka kožnému pigmentu melanínu, ale to nestačí. Je potrebné sa chrániť pred UV žiarením. Na to, aby sme vedeli, ako správne a zdravo sa opaľovať a vystavovať svoju pokožku slnku, potrebujeme poznať a rozumieť základným pojmom, ktoré medzi sebou súvisia.  

UV index 

Slnečné žiarenie predstavuje široké spektrum žiarení rôznych vlnových dĺžok, ktoré sa delia na ultrafialové (UV), infračervené (IR) a viditeľné (VIS) žiarenie. Slnko je pre organizmy na Zemi najintenzívnejším zdrojom UV žiarenia (UV A, UV B a UV C). Každé z týchto žiarení ma iný vplyv na našu pokožku. 

UV index je medzinárodnou jednotkou, ktorá sa používa na vyjadrenie intenzity UV žiarenia (IUV) na určitom mieste, v určitom čase. Na intenzitu pôsobia rôzne faktory, napríklad nadmorská výška, zemepisná šírka, oblačnosť a podobne. IUV sa vyjadruje číselnou škálou od 0 – 10+. Stačí kliknúť na Predpoveď UV indexu – SHMÚ (shmu.sk)  a dozviete sa aktuálnu hodnotu UV indexu.  

SPF faktor 

SPF je stupňom ochrany pokožky pred UV-B žiarením. Podľa jednotlivých stupňov vypovedá, v akej intenzite blokuje UV-B žiarenie. 

 • SPF 10 slabá ochrana 
 • SPF 15 mierna ochrana 
 • SPF 20-25 stredná ochrana 
 • SPF 30 silná ochrana 
 • SPF 50+ veľmi silná ochrana 

Fototyp pokožky 

Pred výberom prípravku na ochranu proti slnku, by ste mali poznať svoj fototyp pokožky, pretože každá pokožka reaguje na slnečné žiarenie inak. Ak poznáme svoj typ pokožky, tak ľahšie nájdeme aj tú správnu ochranu pred slnkom. V našich zemepisných šírkach rozlišujeme 4 druhy fototypov pokožky:   

Fototyp I: Koža vždy sčervenie, nikdy nestmavne. Jedinec má obyčajne modré oči a ryšavé vlasy.   

Fototyp II: Koža obyčajne sčervenie, stmavne málo. Jedinec má svetlé vlasy a modré alebo zelené oči.   

Fototyp III: Koža niekedy sčervenie, stmavne dobre. Jedinec má hnedé vlasy a sivé alebo hnedé oči.  

Fototyp IV: Koža nikdy nesčervenie, vždy stmavne. Jedinec má obyčajne čierne vlasy a hnedé oči.   

Podľa toho, aký sme fototyp a aká je intenzita UV, si následne vyberáme daný produkt na ochranu proti slnečnému žiareniu. 

Na čo prihliadať pri výbere kozmetických produktov?  

Na trhu existuje pestrá škála opaľovacích prípravkov v rôznych formách. Ako sa v tom vyznať a na čo sa pri ich výbere zamerať? 

Častým mýtom je to, že označenie produktu s vysokým SPF faktorom proti UV-B žiareniu je postačujúce. Nie je to tak. Na komplexnú ochranu potrebujeme prípravok, ktorý chráni nielen pred UV-B, ale aj UV-A a IR–A žiarením. Prečo je to tak?  

UV-C žiarenie zo slnka je takmer úplne absorbované atmosférou Zeme, a teda na zemský povrch preniká iba v minimálnom množstve. S UV-A a UV-B je to trochu inak.

UV-A žiarenie preniká hlbšie do kože, kde znižuje elasticitu pokožky (rozpad kolagénu), spôsobuje alergie, PLE (polymorfnú svetelnú erupciu), AE (acne aestivallis, alebo mallorca acne). UV-A lúče môžu preniknúť hlboko do zamše, kde ničia elastické a kolagénové vlákna. V dôsledku toho pokožka stráca napätie a pružnosť, v priebehu času vznikajú hlboké vrásky.

UV-B žiarenie spôsobuje opálenie pokožky, absorbuje ho povrchová vrstva pokožky (preto opálenie nie je trvalé), spôsobuje sčervenenie kože ako reakciu na žiarenie. UV-B žiarenie sa často podieľa na vzniku rakoviny kože, ktorá je v súčasnosti najčastejším zhubným ochorením u ľudí so svetlou pokožkou. 

IR-A žiarenie má negatívny dopad na dôležité funkcie buniek kože a vedie k zvýšenej produkcii voľných radikálov. Sú to bunky dôležité v syntéze kolagénu, elastínu a regeneračných procesoch. Následkom pôsobenia tohto žiarenia je predčasné starnutie a výrazná tvorba vrások. IR-A dokáže preniknúť až do podkožia. Ochrana pred týmto žiarením sa musí aktivovať priamo v samotnej bunke, a to je jediný spôsob, ako zabrániť negatívnym účinkom IR-A. Ochrana proti tomuto typu žiarenia nie je bežne v opaľovacích krémoch.  

Preto pri výbere opaľovacieho výrobku vyhľadávajte  produkty, ktoré vám poskytnú ochranu pokožky proti týmto minimálne 3 žiareniam. 

Opaľovacie prípravky značky Ladival® pre deti aj pre dospelých sú zárukou vysokokvalitnej ochrany pred slnečným žiarením bez ohľadu na to, či máte normálnu, citlivú a obzvlášť náročnú pleť. 

LADIVAL

 • V ponuke nájdete rôzne ochranné faktory a pre rôzne typy pleti (pre dospelých, ale aj deti). 
 • Inovatívne ochranné mechanizmy, aké sú obsiahnuté v každom výrobku Ladival® už od roku 2008, nechránia len na povrchu pokožky, ale aj priamo v kožných bunkách. 
 • Poskytujú komplexnú ochranu, chránia pred UVB, UVA lúčmi aj IR-A žiarením. 
 • Ľahko sa nanášajú, rozotierajú a rýchlo sa vstrebávajú, pokožka po nich zostáva jemná a hebká. 
 • Neobsahujú farbivá, emulgátory, parfumy, silikóny ani minerálne oleje. 
 • Väčšina z prípravkov obsahuje koenzým Q10, vitamín E a rôzne výťažky z bylín v závislosti od typu prípravku. 
 • Pre zdravú pokožku od slnka s environmentálnym prístupom. Prípravky Ladival sú v súlade s tzv. Havajským zákonom na ochranu morských živočíchov – nespôsobujú „bielenie“ korálov a nepoškodzujú fotosyntézu morskej flóry. Bez obsahu mikroplastov v obaloch z recyklovateľných plastov. 

ladival ikony

Správny SPF faktor 

Voľba správneho ochranného faktora je kľúčová. Citlivejšia alebo suchá pleť potrebuje niečo iné ako normálna pleť. Pri výbere zohľadnite svoj fototyp v kombinácii s UV indexom miesta, kde sa nachádzate. 

Menej je viac  

Výrobky by nemali byť zaťažené “nadbytočnými” látkami, akými sú silikóny, parabény, emulgátory a spúšťače kožných alergií – predovšetkým ak máte citlivú pleť, pleť náchylnú na akné alebo alergické reakcie na slnko. Krém Ladival ANTI-AGE&ANTI-PIGMENTFLECKEN 50+ poskytuje celoročnú starostlivosť s komplexom látok proti starnutiu pokožky a tvorbe pigmentových škvŕn. Univerzálny produkt, ktorý vás chráni nielen počas opaľovania, ale aj pred pigmentovými škvrnami.

Ako sa správne a zdravo opaľovať – praktické tipy  

 • Vyhnite sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11.00 a 15.00, kedy je najsilnejšia intenzita UV žiarenia.   
 • Natrite sa prípravkom s primeraným SPF približne 20 – 30 minút pred priamym vystavením slnečnému žiareniu.  
 • Nezabudnite natierať aj citlivejšie partie tela – uši, prsty, kolená, zátylok a podobne. 
 • Pri aplikácii používajte dostatočné množstvo prípravku na opaľovanie a opakovane, aby ste zaistili maximálnu ochranu. A to platí aj v prípade vodoodolných prípravkov.  
 • Okrem výrobku na ochranu proti slnečnému žiareniu, myslite aj na tieto 3 doplnky – vhodný odev, vhodné slnečné okuliare a pokrývka hlavy. 
 • Venujte dostatočnú pozornosť starostlivosti o pokožku aj po opaľovaní.
ladival starostlivosť pre deti

Venujte dostatočnú pozornosť citlivej pokožke u detí a doprajte jej komplexnú starostlivosť prípravkom na opaľovanie aj po opaľovaní.

Nezabúdajte na starostlivosť o pokožku po opaľovaní 

Nezabudnite ani na správnu starostlivosť po opaľovaní – pokožke dodajte dostatočnú hydratáciu, prípravky s upokojujúcimi účinkami. 

LADIVAL AKUT obsahuje lipozomálnu fotolyázu (enzým z morských rias) na podporu prirodzeného procesu regenerácie pokožky. Pantenol a vitamín E na upokojenie a regeneráciu pokožky a rastlinný komplex Defensil proti podráždeniu pokožky: olej zo semien Echium plantagineum (hadinec skorocelový) na výživu, hydratáciu a zvláčnenie pleti a extrakt z listov Cardiospermum Halicacabum (balónovec) s protizápalovým účinkom. 

Fotolyáza je aktívny enzým zo siníc, ktorý sa nachádza v modrozelených riasach Anacystis Nidulans. Obalený lipozómami preniká do poškodených kožných buniek. Jeho prirodzená sila sa využíva na opravu poškodenej DNA, obnovu jej štruktúry a redukciu vývoja buniek poškodených slnkom. Tým sa podporuje prirodzený proces regenerácie pokožky. 

Prirodzené a intenzívne opálenie aj na Slovensku 

Ochrana proti slnečnému žiareniu neznamená, že používaním prípravkov nemôžeme získať príjemné opálenie. Aj vy túžite po peknom opálenom vzhľade a zároveň dokonalej ochrane proti slnku? Už si nemusíte vyberať medzi ochranou alebo opálením. 

Ladival® PLUS na ochranu proti slnku a podporu zhnednutiavďaka účinkom betaglukánu  viditeľne zintenzívni vlastnú pigmentáciu. Mlieko na ochranu proti slnku obsahuje patentovanú prírodnú zložku Tosolín® komplex – je to prirodzený zosilňovač zhnednutia pokožky, ktorý viditeľne zintenzívni a predĺži vlastnú pigmentáciu bez samoopaľovacích látok, len podporou imunitného systému. 

Ladival® P+T PLUS (Protection and Tanning) je vhodný pre fototypy, ktoré sa ťažšie opaľujú (I, II, III). Obsahuje aktívne látky, ktoré stimulujú prirodzenú tvorbu melanínu a čo je najpodstatnejšie, neobsahuje samoopaľovacie látky. 

 

 

 

Foto: istockphoto.com

Zdroj: ladival.sk, uvzsr.sk

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť