Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako sa chrániť, aby ste si z relaxu pri vode nedoniesli nepríjemné kožné ochorenie 

Zdieľať

Či už v miestnom parku na kúpanie alebo na dovolenke na pláži pri mori. Letné teploty lákajú malých aj veľkých do studenej vody. Radosť z kúpania však znamená značnú záťaž pre pokožku.  

Ako sa teda chrániť, aby ste si z letného relaxu pri vode v nových dámskych plavkách nedoniesli domov nepríjemné kožné ochorenia? 

Prečo sme po kúpaní viac ohrození? 

Ochladenie v bazéne alebo mori v nových je v horúcich letných dňoch príjemné, dlhodobý alebo opakovaný kontakt s vodou je však pre pokožku ťažký. Doslova sa z nej vyplaví kyslý plášť a pokožke vlastné tuky, ktoré ju udržujú vláčnu a odolnú. V dôsledku toho vrchná vrstva kože stráca silu, ktorá drží zrohovatené bunky pohromade.  

Cez zrohovatenú vrstvu sa potom môže odparovať viac vlhkosti, pokožka sa stáva suchou a napnutou. Chlórová voda je obzvlášť ťažká na pokožku a slaná voda tiež viac zaťažuje pokožku ako sladká voda. Chlór môže tiež spôsobiť podráždenie, najmä na citlivej pokožke a slizniciach. Aj oči by ste si preto mali chrániť plaveckými okuliarmi. 

Pozor na mykózu nechtov a vírusové bradavice 

Po dni strávenom na pláži alebo na kúpalisku treba pokožku dôkladne umyť. Alkalické mydlo však  vysušuje, preto používajte len vlažnú vodu a v prípade potreby pH neutrálne produkty. Ak je vaša pokožka už suchá, produkt by mal byť bohatší, ako keď máte normálnu pleť. Ak máte veľmi suchú atopickú pokožku, je vhodné sa pred kúpaním alebo na pláž natrieť ochranným krémom. Patogény môžu obzvlášť ľahko preniknúť do zmäkčenej rohovej vrstvy.  

Aby ste sa preto nenakazili nepríjemnou mykózou nechtov alebo vírusovými bradavicami, určite by ste mali nosiť kúpaciu obuv v bazéne na okraji bazéna, v sprchovom kúte alebo v šatni.  

Na dovolenke na pláži, najmä v tropických a subtropických oblastiach, by ste si nemali líhať priamo na piesok, ktorý nemusí byť dvakrát vždy najčistejší. Nikdy neviete, aký kontakt môže byť zdrojom vzniku problémovej genitálnej bradavice 

Nepodceňujte otvorené rany 

Pozor si treba dávať aj na otvorené rany. Nie vždy morská voda urýchľuje hojenie rán. Soľ nielen nepríjemne páli. V teplom a vlhkom podnebí, najmä v trópoch, sa hojenie infikovaných rán oneskoruje. V bazénoch navyše existuje riziko infekcie rany, aj keď sú do vody pridávané látky zabíjajúce baktérie. Čím je voda teplejšia, tým vyššie je riziko infekcie. Povrchové rany by ste si preto mali chrániť vodeodolnými náplasťami a vyhýbať sa kúpaniu väčších rán, kým sa nezahoja. 

A nezabudnite, že na vode je obzvlášť intenzívne aj UV svetlo, takže dobrá ochrana pred slnkom je nevyhnutná nielen na zabránenie spáleniu, ale aj na prevenciu dlhodobých účinkov vrátane rakoviny kože.  

Ak budete dbať na tieto rady týkajúce sa správania pri vode, môžete si užívať potešenie z kúpania bez toho, aby ste ohrozili zdravie svojej pokožky. Pobyt pri mori môže u niektorých pacientov dokonca priaznivo pôsobiť na kožné ochorenia.  

Zdroj obrázka: Dziobek/Shutterstock.com 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť