Ako vyberáte nové topánky? Pri kúpe topánok zväčša zohráva úlohu prvý dojem. Ľudí zaujíma vzhľad, dizajn či farba topánok. Podobný prístup vedie k tomu, že sa počas chôdze dostavia bolesti chodidiel, vytvoria sa opuchy a pľuzgiere. Topánky napokon končia na dne šatníka v zabudnutí. Zdravie chodidiel by malo mať prednosť pred vzhľadom obuvi, a preto pri výbere obuvi postupujte podľa nasledujúcich pravidiel.
Pri výbere topánok je nutné brať ohľad na to, na aký účel ich budete využívať. Podľa účelu sa obuv delí na športovú, vychádzkovú, pracovnú, turistickú a spoločenskú. Všetky uvedené kategórie obuvi majú rôzne podkategórie, a to hlavne v rámci športovej obuvi, kedy v ponuke nájdete topánky na všetky druhy športu. Existujú tiež rôzne špeciálne druhy obuvi, ktoré sa vyrábajú na zákazku, napríklad obuv určená na spoločenské tance a chodidlám i pohybovému aparátu veľmi prospešná barefoot obuv.
Dôležitá je sezónnosť topánok. Obuv určená na nosenie počas zimy máva zateplenú vložku a podošvu. Letná obuv je vzdušná a flexibilnejšia. V dobrom obchode s obuvou vždy nájdete topánky členené podľa možností ich využitia, čo vám výber značne uľahčí. Uvedomte si, že nosiť vychádzkovú obuv na športovanie alebo spoločenskú do práce môže viesť k zdravotným problémom, k pocitu diskomfortu a pri športovej obuvi dokonca k zvýšenému riziku zranenia.
Správna veľkosť topánok je zárukou, že vám obuv dokonale sadne na chodidlo a pri chôdzi alebo dlhom státí nepocítite žiadne tlaky. Ako zistíte vašu veľkosť topánok? Najlepšou technikou je meranie chodidiel pomocou papiera, ceruzky a metra. Meranie chodidiel zrealizujte v popoludňajších hodinách. Dôvodom je, že chodidlá počas dňa mierne opuchnú.
Postavte sa na papier vo vašich obľúbených ponožkách a spravte značku pri najdlhšom bode chodidla v pätovej i prstovej oblasti. Následne túto vzdialenosť zmerajte, čím odhalíte veľkosť topánok. Ideálne je merať obe chodidlá, pretože sa u väčšiny ľudí líši ich dĺžka. Riaďte sa najdlhšie nameraným rozmerom, ku ktorému prirátajte 6 až 10 mm pre maximálne pohodlie chodidiel. Pozor na to, že každý výrobca má inú veľkostnú tabuľku, a preto namerané hodnoty vždy porovnajte s údajmi v tabuľke predajcu.
Pre pohodlie a kvalitu obuvi je dôležitý ešte jeden parameter – materiál zvršku obuvi. Rôzne materiály používané pri výrobe obuvi majú svoje vlastné charakteristiky a vhodnosť pre rôzne účely. Najkvalitnejšie sú kožené topánky. Koža je veľmi trvanlivý materiál, ktorý sa navyše dobre prispôsobí tvaru nohy. Ak hľadáte topánky, ktoré vám vydržia niekoľko sezón a bude sa vám v nich chodiť extréme pohodlne, kúpte si práve kožené topánky. V prípade, že hľadáte lacnejšiu obuv, zamerajte sa na textilné topánky. Ich výhodou je nižšia váha a tiež jednoduchá údržba. Obávať sa nemusíte ani pohodlia vďaka flexibilite textilných materiálov. Na druhej strane sa pripravte na to, že topánky menej vydržia. Syntetické materiály sa využívajú hlavne na výrobu športovej obuvi, keďže ide o materiály odolné voči vode a mechanickému poškodeniu. V predajniach nájdete tiež topánky vyrobené zo zmesi rôznych materiálov. Koža býva všitá na exponovaných miestach a textil na miestach, kde sa chodidlo najčastejšie ohýba.
Predovšetkým dámy si potrpia na tom, aby obuv spĺňali ich predstavy, čo sa farby a detailov týka. Výrobcovia obuvi sa snažia prispôsobovať trendom a v každej sezóne prichádzajú s novými, módnymi farbami. Ak sa vám nechce ráno premýšľať, aké topánky obuť k outfitu, kúpte si obuv v čiernej, bielej, béžovej a hnedej farbe. Trendom tohto roku je farba broskyňová. Veľmi in je tiež zelená a ružová. Dizajn topánok dokážu zmeniť detaily ako pracky, šnurovanie alebo zipsy.