Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Bývanie v štýle Scandi Style: Prirodzene útulné škandinávske bývanie a štýl hygge

Zdieľať

Prírodné materiály a jemné farby dokážu urobiť z každého domova miesto, kde sa môže cítiť pohodlne rodina aj priatelia. Škandinávci sa striktne vzdávajú ozdôb a prílišného neporiadku. To je presne to, čo môžete dosiahnuť pomocou škandinávskeho štýlu – príjemný a útulný minimalizmus v bývaní.

Nemusíte hneď všetko úplne renovovať a redizajnovať. Často stačí, ak investujete do niekoľkých praktických kusov nábytku a do jednoduchých dekorácií na zútulnenie domova. Hlavne ich umiestnite na správne miesto. Mottom Scandi štýlu je: „Menej je viac!“

Nechajte sa inšpirovať škandinávskym dizajnom a vneste ho do svojho domova, pre viac pohodlia a útulnosti.

Čo je to vlastne škandinávsky dizajn?

Vedeli ste, že škandinávsky dizajn nie žiaden nový trend? Škandinávsky štýl bývania vznikol v 50. rokoch a ovplyvnil Dánsko, Nórsko, Švédsko a Fínsko.

Vyznačuje sa najmä jednoduchosťou, minimalizmom, praktickosťou a funkčnosťou.

Škandinávci nenechávajú pri zariaďovaní nič na náhodu. Pompézne ozdoby alebo moderné dekorácie tu určite nenájdete. Tvary škandinávskeho nábytku sú jednoduché, dizajn je jasný a čistý. Ďalším znakom škandinávskeho dizajnu je láska k prírode, ktorá sa odráža v organických tvaroch nábytku a dekoratívnych predmetov.

Paleta farieb

Škandinávci používajú jednoduché tóny ako biela, béžová a sivá. Keďže škandinávske zimy sú tmavé, ľudia na ďalekom severe radi zariaďujú interiér svojho domu sviežimi farbami, takže by samozrejme nemalo chýbať veľa bielej. Na škandinávsku výzdobu sa však často používajú aj pastelové farby, ktoré nevyzerajú príliš jasne a pridajú viac svetla do domácnosti.

Ktoré kúsky potrebujete pre Scandi štýl?

 1. Prírodné materiály sú v centre škandinávskeho dizajnu. To zahŕňa nielen drevo a ratan, ale aj veci, ktoré sa v skutočnosti dajú nájsť v prírode. S čerstvými rastlinami a množstvom zelene môžete bez väčšieho úsilia vniesť prirodu do svojich domácností.
 2. Hlboká útulná pohovka je kľúčovým doplnkom v tomto štýle. Ako akcentová farba je určite vhodná jemná púdrová v odtieni ružovej farby.
 3. Škandinávci milujú dizajn. Neváhajte preto investovať do jedného alebo dvoch dizajnových kúskov. Takzvané investičné kúsky sú o niečo drahšie, ale z nábytku sa môžete tešiť niekoľko rokov.
 4. Svetlo hrá dôležitú úlohu v škandinávskom dizajne. Okrem zachovania jasu pomocou svetlých farieb a minimálneho dekoru, hrá veľkú úlohu aj osvetlenie, ktoré je rozhodujúce. Švédi a Dáni si pomáhajú vo svojich izbách umelým svetlom. Nepriame zdroje svetla akéhokoľvek druhu sú preto nevyhnutné.

Škandinávske bývanie: Materiál

V Škandinávii je nespočetné množstvo lesov a krásnych miest s úplne nedotknutou prírodou. Niet preto divu, že Škandinávci na zariadenie domácnosti používajú drevo, predovšetkým smrek, brezu alebo borovicu. Prírodný materiál pôsobí hrejivo, zaisťuje prirodzenú sviežosť a je tiež obnoviteľnou surovinou.

Okrem dreva je veľmi žiadaný aj textil z bavlny, ľanu a kože. Používanie porcelánu má tiež dlhoročnú tradíciu v škandinávskom štýle zariaďovania.

Zariadenie podľa miestnosti

Chceli by ste si zariadiť domácnosť škandinávskym spôsobom, ale neviete, kde začať? Scandi štýl je možné implementovať takmer do každej miestnosti. Či už v obývacej izbe, spálni, kuchyni alebo kúpeľni – škandinávsku výzdobu je možné dokonca umiestniť aj do detskej izby alebo jedálne.

Bez ohľadu na to v ktorej miestnosti začnete, prezradíme vám niekoľko tipov, ako si vniesť škandinávsky dizajn vo vašich štyroch stien!

Obývacia izba v škandinávskom štýle

 • Vytvorte si ľahkú a otvorenú základňu na implementáciu škandinávskeho štýlu do vašej obývačky. Začnite stenami, ktoré by mali byť udržiavané v čo najsvetlejších farbách, ako je biela, krémová alebo béžová.
 • V obývacej izbe by mala byt‘ pútačom pozornosti určite pohovka. Stavte na model v neutrálnej farbe, ktorý môžete vždy nanovo interpretovať s peknými vankúšmi a príjemnými dekami.
 • V škandinávskej obývačke majú okrem jednoduchosti svoje miesto aj vzory. Výtlačky sú obzvlášť obľúbené na tapetách , textíliách a doplnkoch, ako sú vankúše, koberce, záclony, obrázky a vázy. Grafické, geometrické vzory, ako sú trojuholníky, čiary a cikcakové vzory, sú pre tento štýl úplne typické.
 • Upokojujúce a príjemné pôsobenie prírody by samozrejme vo vašej obývacej izbe v škandinávskom štýle nemalo chýbať. Ležérny vzhľad charakterizujú okrem kusov nábytku a drobných dekoratívnych predmetov z dreva aj textílie z prírodných materiálov.

Vedeli ste, že..

… ak žijete v jasnom a svetlom prostredí, žijete oveľa šťastnejšie? Škandinávci sú, preto veľkými fanúšikmi svetelných zdrojov. Vytvorte si váš obľúbený priestor, kde si umiestnite krásnu stojatú lampu alebo doplňte priestor sviečkami, hneď vedľa pohovky.

Naše tipy do obývačky:

 1. Škandinávci najradšej používajú prírodné tkaniny, jemnú kožu a útulnú umelú kožušinu.
 2. Vankúše z ľanu alebo mäkkej bavlny sú vhodné na vašu sedačku. Vďaka priedušnému materiálu sú tieto bytové doplnky obzvlášť šetrné k pokožke a celkovo pôsobia veľmi elegantne.
 3. Ako sme spomínali, svetlo hrá na severe ústrednú úlohu. Kým v zimných mesiacoch popoludní padá tma, príjemné sviečky a lampy rozžiaria váš domov a vytvoria príjemnú atmosféru. Najmä v kombinácii s drevom vytvárajú sviečky hrejivú atmosféru, ktorá v chladných dňoch pozýva na relaxáciu a maznanie.
 4. Prirodzený vzhľad v obývačke podporia aj vázy a kvetináče v škandinávskom dizajne. Vyzerajú nielen veľmi elegantne, ale sú perfektné aj ako farebné akcenty, v inak jednoduchom zariadení.

Naše tipy do pracovne:

 1. Žiadny stôl sa nezaobíde bez stolnej lampy. Lampa vám poskytne dostatok svetla pri práci a je štýlovým pútačom pozornosti. Obzvlášť populárne sú jednoduché svetlá vo vintage vzhľade.
 2. Krásna váza s čerstvými kvetmi vám vytvorí príjemné prostredie pre prácu.
 3. Aby ste mohli pracovať efektívne, správne príslušenstvo je absolútnou nevyhnutnosťou: nástenné hodiny, aby ste nezabudli na čas, štýlový hrnček pre zútulnenie domova či jednoduchý organizátor do kancelárie, ktorý udrží poriadok.

Spálňa v škandinávskom štýle

Pre spálňový nábytok v škandinávskom štýle je typické matné biele a svetlé prírodné drevo. Aj keď Škandinávci uprednostňujú jednoduchosť, dokonca aj s minimálnou výzdobou môžete vytvoriť atmosféru, kde sa vám bude sladko snívať a dobre relaxovať.

Drevené doplnky a zmysluplné dekorácie na stenu, prípadne svietniky dotvárajú osobnú oázu pohody. S krásnymi dekoratívnymi vankúšmi alebo prehozom môžete dať farebný akcent, ktorý vám navodí dobrú náladu.

Naše tipy do spálne:

 1. Nočný stolík je ideálne miesto pre vázu s kyticou sušených alebo čerstvých kvetov.
 2. Svetlé alebo nepriehľadné záclony vyžarujú pocit domácej pohody.
 3. Prírodné materiály sú úžasné aj pre posteľnú bielizeň v spálni. Ľanový textil v lete chladí a zaisťuje pokojné noci.
 4. Útulný koberec je tiež absolútnou potrebou. S grafickými vzormi a farebnými akcentmi zaistíte nielen viac pohodlia, ale tiež elegantne zvýrazníte vaše štyri steny.

Kuchyňa v škandinávskom štýle

Výber farieb do kuchyne je rozmanitejší, ako by ste si na prvý pohľad mohli myslieť. Absolútnou najobľúbenejšou je samozrejme biela, po ktorej nasledujú jemné pastelové tóny, ktoré je najlepšie kombinovať s prírodnými farbami. Mix s modernými materiálmi, ako je mramor, vytvára živý a svieži dizajn plný pohodlia útulného domova.

Ale nielen biela farba je veľmi žiadaná, monochromatický škandinávsky vzhľad v čiernej a bielej farbe je tiež veľmi populárny. Tmavá farba vytvára silné kontrasty a robí zo škandinávskej kuchyne absolútny „hotspot“. Čiernobiela kuchyňa z nehrdzavejúcej ocele navyše dodáva miestnosti jasnosť a pokoj.

Typickú severskú útulnosť vytvoríte pomocou drevených dosiek, ľanových utierok a jutového koberca. Ak by ste chceli dizajn škandinávskej kuchyne vylepšiť, najlepšie to urobíte pomocou vzorovaných textílií.

Naše tipy do kuchyne:

 1. Aj v kuchyni sa dajú farby a odtiene úžasne kombinovať. Vytvorte harmonickú kombináciu materiálov s bielou a čiernou, ktorá dodá vašej kuchyni neformálne prostredie.
 2. Aj drevo je jedným z najobľúbenejších prírodných materiálov pre kuchyňu v škandinávskom štýle. Zachovajte kúzlo prirodzeného povrchu a dodajte materiálu punc modernosti s mramorom alebo žulou.
 3. V škandinávskej kuchyni budete márne hľadať prepracované dekorácie a pútavý dekor. Tvary dekorácie by mali byt‘ jednoduché a dizajn jasný a priamy.
 4. Pretože funkčnosť je v škandinávskej kuchyni najvyššou prioritou, vysokokvalitné kuchynské potreby sú absolútnou nevyhnutnosťou. Sú neuveriteľne praktické a navyše vyzerajú veľmi trendy.

Naše tipy do jedálne:

 1. Jedálenský stôl by mal byt‘ obzvlášť odolný a robustný. Ak máte priestor, investujte do veľkého modelu z masívneho dreva. Jedálenský stôl je skutočným pútačom pozornosti aj bez veľkej dekorácie.
 2. Menej je viac! To platí najmä pre škandinávske dekorácie stola. Použite rustikálny ľanový obrus, svietniky a obrúsky.
 3. Potrebnú sviežosť zaistíte vždy zelenými vetvami, ktorými môžete skrášliť stôl.
 4. Textil je obľúbený aj v jedálni. Elegantný koberec ešte viac upriamuje pozornosť jedálenský stôl.

Zhrnutie

Už viete prečo je škandinávsky štýl bývania v súčasnej dobe jedným z tých najobľúbenejších štýlov?

Tento minimalistický, moderný a flexibilný štýl sa perfektne hodí nielen k mestskému životnému štýlu, ale aj za hranice mesta.

Jednoduchá elegancia, jednoduché materiály a veľa prírody sú stelesnením severských doplnkov, ktoré opoja váš domov ľahkosťou a štýlom. Navyše s ich pomocou môžete ľahko dosiahnuť aj minimalistický domov.