Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Čo podniknúť doma počas karantény či lockdownu?

Zdieľať

Zostávate počas týchto dní doma a už neviete, čo vymyslieť? Využite tento čas naplno a zmysluplne. Berte to ako príležitosť a výzvu pre iné, možno nové veci. Inšpirujte sa tipmi, ako stráviť voľný čas doma počas obmedzení.

Foto: pexels.com

Naučte sa pekne písať

Kaligrafia je umením ručného písaného písma, ktorý už dlhšie nie je len záležitosťou grafického dizajnu. Dá sa povedať, že kaligrafia zažíva svoj boom aj vďaka tomu, že návodov na kaligrafiu je niekoľko a sú dostupné aj pre začiatočníkov. Dokonca sú v ponuke rôzne balíčky, ktoré obsahujú návod v podobe knihy alebo pracovného zošitu a pomôcky ku kaligrafii – perá, pierka, štetce, fľaštičku s tušom a podobne. Kúpite si hotovú sadu a môžete sa začať realizovať.

Maľujte

Maľovanie je veľmi oslobodzujúcou činnosťou. Že neviete kresliť alebo maľovať? Nevadí, tvárte sa, že pracujete na abstraktnom diele. Nikdy neviete, čo z toho môže vzísť.

Foto: pexels.com

Z obyčajného denníka vyrobte originálny album zážitkov

Zvládnete to prostredníctvom scrapbookingu. Je to technika, ktorá z obyčajného zápisníka, denníka alebo klasického albumu vytvorí niečo, čo má príbeh. Materiál a pomôcky, ktoré ku scrapbookingu potrebujete, určite nájdete aj doma. Najprv si však treba vymyslieť koncept, o čom to má byť, tak si tomu prispôsobíte materiál a pomôcky. Zíde sa vám nejaký čistý zápisník, denník, album, prípadne kartón a papiere, rôzne nálepky, stuhy, washi pásky, gombíky, staré noviny, fixy, perá, pečiatky. Z klasického rodinného albumu tak môžete vytvoriť originálny album s vašimi poznámkami, komentármi, doplnený zaujímavými citátmi a samozrejme fotkami, či kolážami.

Skladajte origami a iné skladačky z papiera

Pamätáte sa na hru „nebo peklo“? Skladačky z papiera sú zaujímavou tvorivou činnosťou, ktorá cvičí našu presnosť aj trpezlivosť. Ak sa v tom chcete zlepšiť, tutoriálov je na internete veľa. Stačí si vybrať papier, návod, ktorý vás zaujme a skladať.

Foto: pexels.com

Vyrábajte šperky či rôzne ozdoby

Nemusí byť z vás rovno šperkár, ale voľný čas doma môžete využiť aj takýmto spôsobom. Tvoriť šperky sa dnes dá z hocičoho. Buď si zvolíte známy materiál, akým sú korálky, kamienky, špagátiky, šnúrky, lanká, alebo budete tvoriť z toho, čo doma bežne máte (napríklad novinový papier) a zrecyklujete materiál, ktorý by inak putoval do koša. K blížiacim sa Vianociam môžete vytvoriť vlastnoručne vyrobené ozdoby, ktorými isto potešíte svojich blízkych a známych.

Pusťte sa do veľkého jesenného upratovania

Počas roka sa môže stať, že zahlcujeme svoj príbytok množstvom vecí. Tieto voľné dni sú ideálnym časom pustiť sa do ich triedenia, dať veciam svoje miesto. Ak si s tým neviete rady, skúste rady a tipy známej japonskej konzultantky Marie Kondo, známej ako Konmari, ktorá už napísala niekoľko kníh o správnom organizovaní v domácnosti.

Reorganizujte svoj priestor doma

Tento rok trávime oveľa viac času doma ako predtým. Rozloženie nábytku sa nám už môže zdať nudným, opozeraným. Zmeňte to! Reorganizujte a popremiestňujte jednotlivé kúsky nábytku inak ako doteraz. Táto zmena vám isto prospeje.

Vypestujte niečo

Aj keď záhradkárska sezóna končí, ale to neznamená, že si nemôžete dopestovať niečo zaujímavé doma. Dajú sa zakúpiť rôzne už hotové sady na dopestovanie rastlín, napríklad takých papričiek jalapeño. Väčšinou hotovú sadu tvorí samozavlažovací kvetináč, čerstvý substrát, semienka na vypestovanie a návod. Tí, ktorí máte záhradku, môžete na jeseň vysádzať aj niektorú zeleninu, napríklad cesnak, zimný špenát, niektoré odrody hrachu, bôbu, ale aj mrkvy a petržlenu. Zabezpečte si jesennou výsadbou jarnú úrodu.

Foto: pexels.com

Koľko jazykov vieš, toľko krát si človekom

Kedy, keď nie teraz je ideálny čas na jazykový kurz (samozrejme online). Ak vám nevyhovuje systém online kurzov, tak sa inšpirujte niekým z instagramu. Napríklad táto šikovná mamina Franina na materskej vás naučí francúzske slovíčka bez toho, aby ste o tom vôbec vedeli.

Vyskúšajte nové recepty

Venujte čas receptom, ktoré ste sa vždy chceli naučiť. Teraz máte na to ideálny priestor aj čas. Vyskúšajte nové kombinácie surovín a prísad, ktoré ste doteraz neskúšali. Dajte si výzvu, navariť niečo len z obmedzeného množstva surovín. A potom si pripravte krásne jesenné stolovanie a vychutnajte si vami pripravené jedlo. Inšpirujte sa naším článkom o jesennom stolovaní.

Užite si spoločné stolovanie

Stiahnite si novú aplikáciu

Zamerajte sa na aplikácie, ktorými si môžete rozšíriť obzor alebo zručnosť. Naučte sa tvoriť video, koláž z fotiek, nový tanec alebo si len tak vypočujte zaujímavý podcast.

Chýba vám kultúra? Vyberte sa na online prehliadku či predstavenie

Navštívte priestory a prehliadky v Louvre v Paríži, či pozrite si prehliadku v Guggenheimovom múzeu v Bilbau. Tieto a určite aj mnohé ďalšie galérie a múzeá vám umožnia aspoň takto online zažiť kultúrny zážitok z pohodlia domova.

V závere týchto tipov máme pre vás ešte dva špeciálne.

*Zájdite do najbližšieho obchodu, kúpte klasickú pohľadnicu, napíšte na ňu milý odkaz a pošlite ju tým, s ktorými ste už dlhšie neboli.

*Urobte si pohodlie, príjemnú atmosféru a spíšte si zoznam toho, čo chcete zažiť, vidieť, keď opatrenia skončia. Tento vlastný tzv. bucket list sa vám zíde neskôr na realizáciu svojich snov.