Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Čo robiť, ak miesto, ktoré si prenajímate, potrebuje opravu? 

Zdieľať

Nie je ešte vo vašich silách a ani rozpočtu, kúpiť si vlastný dom alebo byt? Mnohým ľuďom dnešné platy na tento účel ani zďaleka nepostačujú a banky im úver neschvália. Prenájom sa preto ukazuje ako jediná dostupná možnosť. Avšak, aj táto forma bývania so sebou prináša určité riziká. Ide najmä o prípady, keď nastane niekde porucha a vy neviete, čo robiť? 

Treba si uvedomiť, že práve váš prenajímateľ, ktorý od vás berie často nemalé peniaze, je  zodpovedný za opravy vo všetkých typoch nájomných bytov. Táto zodpovednosť zahŕňa opravy kúrenia, vodoinštalácie, elektriny a spotrebičov, ktoré sú súčasťou bytu napríklad sporáky, chladničky a iné. Aj nové závesy a pánty kuchynskej linky alebo vstaveného nábytku by mal vymeniť majiteľ nehnuteľnosti.  

Jednoducho povedané, všetko, čo je majetkom prenajímateľa, spadá do jeho údržby 

Kedy by mala byť oprava vo vašej réžii? 

Ak spôsobíte poškodenie jednotky alebo budovy, ste zodpovední za jej opravu podľa dohody, akú si v zmluve o nájme určíte. Pokiaľ ide o spoločné priestory a ich poškodenie, táto časť nehnuteľnosti spadá pod zodpovednosť zvolenej správy budov. 

Z vášho pohľadu nájomníka je teda v bytovom dome za starostlivosť a upratovanie všetkých spoločných priestorov zodpovedný prenajímateľ, ktorého ale v mnohých veciach zastupuje správca.  

Patria sem priestory ako vstupná hala, haly, výťahy, schodiská, práčovňa a smetné miestnosti. Často tiež správca zabezpečuje osobu, ktorá kosí trávnik a odhŕňa sneh. Ak si prenajímate dom, v nájomnej zmluve by malo byť uvedené, či máte vy alebo váš prenajímateľ tieto povinnosti, aby ste vedeli, či spolu s využívaním bytu musíte niesť aj zodpovednosť za upratovanie vo vnútri vášho bytu alebo domu. 

Čo robiť, ak to nefunguje, ako má? 

Pokiaľ vám bývanie a komfort, za ktorý si platíte, zhoršujú pokazené spotrebiče, netesniace okná, slabé vykurovanie, zatekajúci strop alebo plesne, máte nárok na opravu. Ak sa z rôznych dôvodov žiadna náprava nekoná, môžete žiadať o zľavu z nájomného.  

Všetko si treba preštudovať na základe zákona o vlastníctve bytov a nehnuteľností, vyhlášok, domového poriadku a nájomnej zmluvy. Tak ako môže majiteľ bytu požiadať o zmenu správcu, ani vy by ste nemali byť v prípade zníženého komfortu ticho.  

Zdroj obrázka: fizkes/Shutterstock.com