Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Dizajnové prvky, ktoré premenia obývačku na nepoznanie

Zdieľať

Obývačka patrí medzi najnavštevovanejšie izby v dome. Stretávate sa v nej s rodinou a priateľmi. Vtedy má pôsobiť reprezentatívne. Keď návšteva odíde, chcete si v nej oddýchnuť. Obývačka sa ako šibnutím čarovného prútika zmení na relaxačnú miestnosť. V oboch prípadoch sa v nej chcete cítiť príjemne, ale túžite po tom, aby v nej bolo aj niečo inak. Do zariadenia zapojte jeden z nižšie spomenutých dizajnových prvkov a obývačke dodajte úplne iný rozmer.  

zelená stenaFoto: Dovido.sk

Krajinky a kvety vymeňte za niečo výraznejšie

Obrazy zdobia steny obývačky najčastejšie. Pri výbere najčastejšie siahame na kvety a motívy z prírody. Je to klasika, ktorá nikdy nič nepokazí. Čo tak obraz do obývačky, z ktorého sa stane dizajnový prvok? Abstraktné obrazy sú netradičné a plné farieb. Obývačku príjemne oživia vyjadria umeleckého ducha, ktorý sa v majiteľovi obývačky skrýva. Obraz bude v tomto prípade dominantným prvkom. Ostatné dekorácie by mali byť striedmejšie, aby mu dovolili vyniknúť.

Nie je to len o izbovej rastline

Vždyzelená izbová rastlina do obývačky vnesie kúsok prírody, upokojuje a keď vyberiete niečo exotickejšie, stane sa prvkom, ktorý po vstupe do obývačky nikto neprehliadne. Nevýhodou je, že exotickým rastlinám treba venovať zvýšenú pozornosť. Keď sa na to necítite, vyberte si izbovú rastlinu, ktorú dobre poznáte a vložte ju do zaujímavého kvetináča. Na kvetináče často zabúdame. Berieme ich len ako nevyhnutnosť k izbovým rastlinám a to je škoda. Kvetináč sa v kombinácii s izbovou kvetinou stane neprehliadnuteľnou dekoráciou.

zeleňFoto: Dovido.sk

Rovnaké a predsa úplne iné

Kreslo či taburetka nemusí byť len súčasťou sedacej súpravy. Kreslo vyberte úplne iné. Tvarovo, aj farebne. Siahnite po obľúbenom kresle. Ušiak s taburetkou vo svojej obľúbenej farbe a sedačka s ostatnými časťami nábytku pôjdu do úzadia. Kreslo a taburetka na seba pritiahnu všetku svoju pozornosť. Farebne ich prepojte so závesom. Obývačku to nenápadne prepojí a bude pôsobiť ešte útulnejšie.

Vankúše ako dekorácia

Na výrazný dizajnový kúsok sa necítite? Nevadí. Na sedačku poukladajte vankúše v rôznych obliečkach. Nemusia sa odlišovať len farebne. Nebojte sa a kombinujte aj materiály. Vankúše to znesú. Vankúšik z kožušinky, zamatový, hodvábny, či háčkovaný. Spolu vytvoria zaujímavý, oku lahodiaci celok. Keď máte na podlahe vzorovaný koberec, vychádzajte z farieb, ktoré sa na ňom nachádzajú. Výsledok vás príjemne prekvapí.

Foto: Dovido.sk

Svetlo ako súčasť dekorácie

Minimalistické zariadenie obývačky. Vždy ste o takom snívali. Teraz vám v ňom niečo chýba. Minimalizmus nechcete narušiť, ale chcete ho niečím originálnym oživiť. Čo tak luster? Nie taký obyčajný. Dizajnový. Kovový, drevený, krištáľový. Prepojte ho so zariadením, ktoré už v obývačke máte, ale krištáľový, ktorý zasahuje do priestoru nikdy nič nepokazí. Hra so svetlom vytvorí originálny efekt, ktorý celú izbu dokonale doplní.   

Funkčný a dizajnový zároveň

Jednoduchý konferenčný stolík má svoje čaro, ale to neznamená, že musí byť len funkčný. Nechajte ho vyniknúť. Na klasický obdĺžnik, štvorec, či kruh zabudnite. Existujú aj iné, zaujímavejšie, geometrické tvary. Materiály drevo, kov a sklo spolu tiež dokážu veľké veci. Kombinácia viacerých druhov dreva v odlišných farbách môže byť tiež veľmi zaujímavá.

Zabudnite na konzervativizmus a pri výbere nábytku zablúďte aj do takých oddelení, či obchodov, ktoré by ste v živote nenavštívili. Budete prekvapení, koľko zaujímavých kúskov v nich nájdete.