Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Elegancia v štýle galérií: Inšpirujte sa pri inštalácii obrazov

Zdieľať

Prázdne steny síce zdanlivo budia dojem čistoty a jednoduchosti, v skutočnosti ale môžu pôsobiť príliš studene a neosobne. Oveľa viac im to pristane s obrazmi. Inšpirujte sa eleganciou obrazových galérií a premeňte svoj domov na nepoznanie.

https://unsplash.com/photos/KuudDjBHIlA

https://unsplash.com/photos/KuudDjBHIlA

„Gallery Wall“ môže vzniknúť v každej domácnosti

Gallery Wall, po slovensky takzvaná obrazová stena, patrí medzi veľké trendy v oblasti bytových dekorácií. Ako už názov napovedá, jedná sa o stenu, ktorá až nápadne pripomína obrazovú galériu. Výzdoba spočíva vo vystavení hneď niekoľkých umeleckých diel rôznych rozmerov na jednej stene. Okrem malieb to môžu byť aj najrôznejšie plagáty alebo fotografie, v inštaláciách ale často sa objavujú aj textilné dekorácie alebo nástenné kvetináče so živými rastlinami. Môžete tu popustiť uzdu fantázii a naplno prejaviť svoje kreatívne ja. Vznikne tak osobitá a originálna dekorácia, ktorú neuvidíte v každej druhej domácnosti. Obrazová stena dodá charakter a hĺbku všetkým miestnostiam v byte. Okrem obývacej izby, kde vytvorí skvelé zátišie napríklad k relaxačnému kútiku s pohodlným kreslom, je možné ju vytvoriť aj v spálni alebo predsieni.

4 kroky k dokonalej galerijnej stene

Hoci sa na prvý pohľad jedná o náhodný zhluk rôznych umeleckých diel, galerijná alebo obrazová stena má svoje pravidlá. Vďaka nim dosiahnete skutočne elegantný výsledok a nie neprehľadný zhluk dekorácií, ktoré spolu vzájomne neladia.

1. Začnite starostlivým plánovaním

Samotnej inštalácii by malo predchádzať vytvoreniu plánu. Pokiaľ len budete pridávať náhodne zvolené obrázky, nikdy nedosiahnete tak vizuálne atraktívny efekt ako v prípade dobre premysleného zoskupenia. Preto si všetko naplánujte ešte predtým, než do steny zatlčiete prvý klinček. Pracujte nielen s veľkosťou miestnosti, ale aj so štýlom, v ktorom je zariadená. Samozrejme platí, že čím jednoduchší a neutrálnejší interiér máte, tým väčšie experimenty si pri obrazoch môžete dovoliť – a naopak. Pokiaľ je váš interiér sám o sebe farebný, držte sa radšej neutrálnych kúskov.

https://favi.sk/produkty/p/vasagle-fotoramik-cierna-set-10-ks

https://favi.sk/produkty/p/vasagle-fotoramik-cierna-set-10-ks

Galerijný múr sa hodí aj do najmenších izieb, ale treba ho prispôsobiť tak, aby miestnosť nepôsobila preplnene. Dobre si tiež premyslite, ktorá stena bude pre vašu súkromnú zbierku umenia najvhodnejšia. Miesto, na ktoré celý deň dopadajú slnečné lúče, pravdepodobne nebude tou najlepšou voľbou, pretože obrazy a fotky by tu nemuseli tak vyniknúť – a ich farby by tiež mohli rýchlejšie blednúť. Okrem umiestnenia potom samozrejme zvážte aj samotný vzhľad steny. Koľko umeleckých diel tu vystavíte, aké budú veľké a do akých rámov ich umiestnite? Najlepšie urobíte, keď si svoju predstavu aspoň približne načrtnete na papier. Vyskúšajte rôzne varianty a hľadajte tú najlepšiu. Aby ste si potom výsledok vedeli predstaviť na stene, skúste osvedčený trik s kartónom, ktorý si vyrežete presne podľa vybraných obrázkov a bez klincov pripevníte na stenu.

2. Vyberte si farby a prvok, ktorý stenu zjednotí

Pri galerijnom múre sa nemusíte báť rôznych kombinácií. Aby však výsledok pôsobil premyslene a harmonicky, je dobré nájsť spájajúci prvok. Môže to byť spoločná téma, farba, vzor alebo tvar, ktorý sa naprieč obrazmi a plagátmi objavuje. Najlepšie výsledky dosiahnete vtedy, keď si zvolíte farebnú schému s dvoma alebo troma farbami. Je len na vás, či zvolíte neutrálne odtiene, alebo sa pustíte cestou výraznejších farebných tónov, vždy ale platí, že farby by mali navzájom ladiť. Atraktívny kontrast potom dosiahnete napríklad aj pridaním čiernobielych grafík a obrazov, medzi ktorými dobre vyniknú farebné diela.

3. Nebojte sa kombinovať veľkosti

Kombinujte obrazy rôznych tvarov. Zakomponujte do steny štvorcové aj obdĺžnikové diela, ktoré sú zobrazené na výšku aj na šírku. Uvidíte, že výsledok bude pôsobiť veľmi dobre. To isté potom samozrejme platí o veľkostiach obrazov. Na správnom galerijnom múre nesmú chýbať väčšie diela aj menšie obrázky, ktoré ich príjemne doplnia. Pri inštalácii začínajte od najväčších obrazov. Veľmi zaujímavé výsledky dosiahnete vtedy, keď ich umiestnite mimo pomyselného stredu výstavy. Na pohľad bude také rozloženie atraktívnejšie, pretože prinúti pozorovateľa, aby si prešiel celú inštaláciu. Veľký obraz umiestnený v samom strede by naopak mohol strhávať pozornosť od menších diel.

4. Vyberajte rámy, ktoré si dobre rozumejú

Kombinácií sa nemusíte obávať ani v prípade rámov, je však potrebné vyberať také, ktoré sa vzájomne „nerušia“. Aj tu sa oplatí rešpektovať pravidlo troch, teda vyberať vždy len tri rôzne typy rámov. Osvedčenou klasikou, ktorú nič nepokazíte, je kombinácia čiernej, bielej a jedného typu dreva. Pokiaľ sa nebojíte odvážnejších variantov, môžete zvoliť jeden typ dreva, k nemu neutrálnu čiernu alebo bielu a to všetko podčiarknuť výraznejším pozláteným rámom.

Štítky