Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Hľadá sa najväčší dizajnérsky fashion talent roka

Zdieľať

Nezisková organizácia Slovak Fashion Council už 10 rokov organizuje súťaž mladých talentov Best Fashion Graduate. Tento rok sa spojila so súťažou FRESH FASHION CONTEST, ktorá je súčasťou podujatia Fashion LIVE!. Vznikla tak jedna mienkotvorná súťaž s názvom BEST FASHION TALENT. 

Best Fashion Talent (BFT), alebo „ Najlepší módny talent “ je ocenenie udeľované raz za rok organizáciami Slovak Fashion Council a Fashion LIVE!. Titul získava absolvent odborného štúdia v oblasti odevného dizajnu, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami, prácou s princípmi udržateľnosti a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra. 

Motív spojenia oboch dizajnérskych súťaží  

O motivácii zlúčiť obe súťaže, hovorí Zora Husarčíková, manažérka podujatia Fashion LIVE!: „Nad zlúčením súťaží sme uvažovali už niekoľko rokov. V tom, že je to správne rozhodnutie, nás utvrdil posledný ročník našich súťaží, kedy v obidvoch zvíťazila dizajnérka Petra Famlerová so značkou FAMALE. Obidve súťaže mali rovnaký cieľ, a to podporiť mladých dizajnérov a pomôcť pri ich nasmerovaní na módnej scéne. Keďže prienikov v nastavení našich súťaží bolo viac, ich zlúčenie bolo logickým krokom. Veríme, že sme v súťaži zachovali najzásadnejšie časti a spoločne ju skvalitníme a posunieme ďalej.“  

Víťazka minuloročnej súťaže Petra Famlerová (sprava)

Formát novej súťaže Best Fashion Talent

Súťaž bude mať 2 organizátorov, ktorí na slovenskej módnej scéne dlhodobo podporujú rozvoj módneho segmentu. „Spojením síl využijeme synergické efekty, ktoré nám prostredie prirodzene prináša. Ponúkneme finalistom kvalitnú pôdu na svoju prezentáciu, ako aj ďalší rast a uľahčíme im napojiť sa na výhody, ktoré obe naše organizácie ponúkajú,“ dopĺňa Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council. 

Spojením súťaže sa zároveň upravili podmienky pre mladých dizajnérov. Aktualizovaný formát bude iný svojou vnútornou štruktúrou. „Vďaka spojeniu tých najlepších častí programu z každej strany vznikne zmysluplný, profesionálny formát s výrazným dopadom v segmente. Spoluprácou sa stávame transparentnejšími, utvrdzujeme odbornú aj laickú verejnosť o našich spoločným cieľoch. Vnášame do projektu prvky fair play a deklarujeme spoločné ciele. Tvoríme pôdu na dôveru v tento segment, ktorý je pripravený čeliť aktuálnym výzvam zmysluplným spôsobom,“  dodáva Zuzana Bobiková. 

Z prihlásených dizajnérov vyberie odborná porota 8 kandidátov, ktorí odprezentujú svoju ostatnú kolekciu pred zasadnutím poroty 12. júla 2022. Traja finalisti postupujú do semifinále, počas ktorého budú svoje kolekcie prezentovať na podujatí FASHION LIVE! (30.9. – 2.10.). Víťaz Best Fashion Talent bude vyhlásený po odprezentovaní kolekcií na móle. 

Víťaz súťaže získa 

Okrem uľahčenia štartu kariéry, prinesie tomu najlepšiemu dizajnérovi účasť v súťaži aj ďalšie benefity, ako sú napríklad finančná či mediálna podpora, ale aj možnosti doplnenia vzdelávania alebo koučing a podpora či prezentácia v medzinárodnom prostredí. To všetko bude skoncentrované do jedného uceleného programu s dlhodobým vplyvom na víťazovu ďalšiu činnosť. 

Dizajnéri sa prihlasujú zaslaním podkladov ku svojej doterajšej tvorbe na základe OPEN CALLU. Deadline vyplnenia prihlášok je do 6. 7. 2022.   

Link na prihlásenie sa v rámci open callu nájdete TU. 

Kompletný štatút súťaže nájdete TU. 

O Slovak Fashion Council 

Slovak Fashion Council (SFC) je profesionálna nezisková organizácia, ktorá pomáha podporovať a rozvíjať slovenský módny ekosystém od roku 2011. Založila ho módna návrhárka Dana Kleinert, ktorá odvtedy získala mnoho domácich i zahraničných ocenení. Od decembra 2019 je vymenovaná nová generálna riaditeľka Zuzana Bobiková, ktorá od vzniku SFC vytvára stratégiu a program a tak logicky vo svojej práci pokračuje ďalej.  

Web: www.slovakfashioncouncil.sk 

Instagram: @Slovak_fashion_council  

FB: @SlovakFashionCouncil 

O projekte Fashion LIVE! 

Fashion LIVE! je módne podujatie, ktoré sprístupňuje slovenskú a svetovú módu širokej verejnosti vďaka kolekciám ostrieľaných módnych návrhárov, ale aj nádejných mladých talentov. Počas troch prehliadkových dní si milovníci módy môžu vychutnať niekoľko prehliadok denne.