Ceny energií raketovo rastú, čo znamená, že v mnohých smeroch musíme na úkor iného komfortu znížiť ten druhý. Aby sa to ale čo nevidieť nedotklo aj vášho jedálnička, je čas urobiť naše domovy udržateľnejšími a tým šetriť energiu. Ako? Odpoveďou je správne vetranie.
V lete je to jednoduchšie nielen z dôvodu vysokých teplôt, ale aj faktu, že v interiéri trávime oveľa menej času ako v zime. V zime navyše z dôvodu vonkajšieho chladu nechávame pevné okná zatvorené, aby sa v interiéri udržalo teplo, no bohužiaľ práve vtedy nastávajú problémy.
Do našich dobre izolovaných domov neprichádza čerstvý vzduch a jeho nedostatok potom vedie k vysokým hladinám CO2, čo môže spôsobiť rôzne zdravotné ťažkosti.
Mnoho ľudí pri pomyslení na opatrenia na úsporu energie nemyslí na vetranie, hoci práve vetranie môže skutočne významne prispieť k úspore vašich nákladov na energiu. Vetranie zabezpečuje čistý a suchý vzduch v dome, čo znamená, že dom môže byť vykúrený rýchlejšie.
Suchý vzduch sa totiž ohrieva rýchlejšie ako vlhký. Najmä v zime vzniká v dome vysoká vlhkosť, pretože okná nechávame zatvorené. Vysoká vlhkosť je výsledkom varenia a sprchovania, ale aj jednoduchého dýchania a pohybu. Okrem plesne v domácnosti však spôsobuje vysoká vlhkosť aj to, že váš domov musí spotrebovať viac energie na ohrev vzduchu.
Aby ste preto naozaj ušetrili, naučte sa vetrať. Kvalitné plastové okná s dobrou izoláciou sa potom postarajú o to, aby ste si jednoduchšie získané teplo interiéru uchovali dlhšie.
Vedeli ste o tom, že za jednu noc vaše telo a dych vypustia vlhkosť približne ekvivalentnú veľkému poháru vody? Nechajte si preto v noci pootvorené okno v spálni. Po prebudení otvorte okná a závesy, aby ste osviežili vzduch v miestnosti. Po 20 minútach opäť zatvorte okná, aby ste sa vyhli plytvaniu priveľa energie počas dňa tým, že by ste museli vykurovať teraz chladnú miestnosť.
Bielizeň vždy vešajte na teplé miesto, aby sa rýchlejšie vysušila. Nezabudnite vetrať miestnosť, aby ste odstránili vlhkosť. V čom vám tiež môžu veľmi dobre pomôcť aj špeciálne odvlhčovače. Do tejto miestnosti tiež zatvorte dvere, aby sa studený vzduch nešíril po celom dome.
Uistite sa, že jemný prach a vlhkosť z varenia sa dajú odstrániť, napríklad pomocou digestorov alebo kuchynských utierok.
Nesprchujte sa s otvorenými dverami kúpeľne, po sprchovaní osušte sprchu a vyvetrajte kúpeľňu kúpeľňovým ventilátorom, čím sa zabezpečí, že vlhkosť sa nebude v interiéri zdržovať a nebude mať šancu sa šíriť a komplikovať vyhriatie interiéru radiátorom.
Nepoužívajte tiež ventilačku okna celý deň, ale okná otvorte na dlhší čas tak, aby sa nestihli múry nehnuteľnosti ochladiť a vy miniete na ich opätovné vyhriatie viac energie. Kúrenie zapínajte až 20 minút po zatvorení okna.
Zdroj obrázka: Bonsales/Shutterstock.com