Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ktorý prístroj na masáž zvoliť? Týchto 5 sa oplatí 

Zdieľať

Poznáte to: nepríjemná bolesť svalov po tréningu. Ten druh nepríjemnej bolesti, ktorý vás môže na celé dni odstaviť od akýchkoľvek aktivít. Napriek tomu ju znášate ako odznak cti. Považuje sa za znamenie, že vaša tvrdá práca a pot sa vyplatili a že k vytónovanému telu, po ktorom túžite, chýba už len pár tréningov. Tento bolestivý, no zvláštne obohacujúci pocit vo vašich svaloch sa nazýva syndróm oneskoreného nástupu bolesti svalov alebo DOMS a môže vás legitímne spomaliť. Predčasný návrat k cvičeniu by mohol viesť k nezvyknutému stresu, ktorý bude kladený na svalové väzy a šľachy. Čo sa s tým dá robiť? Máme pre vás riešenie a súčasne odpoveď na otázku „Ktorý masážny prístroj zvoliť?“ Masážnu pištoľ. 

zdroj: LTim/shutterstock.com  

Masážne pištole môžu zohrávať úlohu pri zotavovaní tým, že pomôžu znížiť vnímanú úroveň bolesti a minimalizujú  svalovú bolestivosť DOMS. Masážne pištole fungujú prostredníctvom dvoch modalít – vibračnej terapie a perkusnej stimulácie mäkkých tkanív – v závislosti od ich sily. 

Perkusná terapia zasahuje hlbšie do svalu, zatiaľ čo vibračná terapia pôsobí na povrchu tela. Je to „globálna“ skúsenosť, nie cielená. Perkusívna terapia sa zameriava na oblasti liečby tak, že zasahuje dostatočne hlboko do svalu, aby sa zvýšil prietok krvi a kyslík potrebný na účinnú liečbu a zotavenie. 

Na prvý pohľad môže byť ťažké rozlíšiť medzi rôznymi masážnymi pištoľami, ale keď niektoré otestujete, zistíte, že existuje výrazný rozdiel v cenovom gradiente. Ceny sa pohybujú od cca 50 eur a dosahujú aj viac ako 500 eur za profesionálnu triedu. 

Najvýraznejšie rozdiely možno nájsť v kvalite zostavenia a dvoch kľúčových výkonnostných štatistikách. Vzhľadom na to, že perkusívna terapia využíva kombináciu rýchlosti a hĺbky na zacielenie na napäté svaly a mäkké tkanivá, dva kľúčové faktory, na ktoré treba dávať pozor pri nákupe vysokokvalitnej masážnej pištole, sú amplitúda a frekvencia (alebo hĺbka a rýchlosť) masážneho prístroja. Čím vyššia je amplitúda a frekvencia, tým účinnejšia a komplexnejšia bude masážna pištoľ. 

Tieto čísla menia účinnosť zariadenia a či poskytuje vibračnú terapiu alebo perkusívnu stimuláciu. Ak na vaše mäkké tkanivo nepôsobí dostatočná kolmá sila a amplitúda nie je dostatočne veľká na to, aby sa hlava pohybovala mimo tela, pištoľ nedosiahne hlboké svaly. Je to trochu ako rozdiel medzi šteklením švédskej masáže a silou hĺbkovej masáže. 

Vyberáme masážnu pištoľ 

Masážna pištoľ využíva silu perkusívnej terapie – známej aj ako vibračná terapia – na manipuláciu s mäkkým tkanivom vášho tela. Je podporená vedeckým výskumom, ktorý podporuje masážnu terapiu ako optimálny nástroj na liečbu boľavých svalov po tréningu. Od rekreačných návštevníkov telocvične až po profesionálnych športovcov a ľudí s chronickou bolesťou, už mnohí z nás objavili benefity perkusívnej terapie masážnou pištoľou. 

Bolo preukázané, že perkusná terapia pomáha svalom rýchlejšie sa zotaviť a zároveň znižuje bolesť svalov, nahromadenie kyseliny mliečnej a svalovú únavu. Môže tiež pomôcť zabrániť oneskorenému nástupu bolesti svalov. Perkusná pištoľ vám umožňuje zamerať sa na určitú svalovú skupinu alebo svalové uzly pre okamžitú úľavu od bolesti. Môže tiež zlepšiť váš rozsah pohybu a flexibilitu, podporiť prietok krvi, pomôcť pri stuhnutosti svalov a ďalšie. Perkusná terapia môže dokonca pomôcť pri strese a nepokojnom spánku. A ako si vybrať masážnu pištoľ?  Čítajte ďalej… 

pištoľzdroj: Aleksandr Grechanyuk/shutterstock.com  

Na čo si dať pozor pri kúpe masážnej pištole? 

Okrem základov, ktoré sme spomenuli vyššie, je potrebné mať na pamäti aj to, aká tichá je masážna pištoľ, či je vhodná pre začiatočníkov, aká je výdrž batérie a nabíjačka, nakoľko ergonomický je dizajn, či má alebo nemá Bluetooth a aké typy príslušenstva sú k dispozícii (efektívnejšie zacielenie na konkrétne svaly). Za zváženie tiež stojí záruka, ktorú výrobca ponúka.  

  • amplitúda – maximálny rozsah vibrácií alebo kmitov meraný od rovnovážnej polohy. Čím vyššia je amplitúda, tým ďalej bude hlava cestovať a tým hlbšie pištoľ zasiahne. Zariadenia s vyššou amplitúdou, ako je TheraGun G3Pro (16 mm amplitúda), sa považujú za perkusné typy a sú na pocit „razivejšie“ ako masážne pištole vibračného typu ako Hypervolt. Preto je dôležité vyskúšať a porovnať rôzne zariadenia, aby ste zistili, ktoré je pre vás lepšie. Vysoká alebo nízka amplitúda môže byť výhodou aj nevýhodou, v závislosti od vašich potrieb. 
  • frekvencia – alebo RPM znamená otáčky za minútu, t.j. koľkokrát dokáže masážna pištoľ zasiahnuť za jednu minútu! Ako už bolo spomenuté vyššie, čím vyššia rýchlosť, tým vyššia intenzita masáže. Väčšina masážnych pištolí má rozsah otáčok okolo 2000 až 3200 otáčok za minútu.Rovnako ako v prípade amplitúdy neexistuje najlepšia rýchlosť pre každého. Nižšie rýchlosti možno použiť na zahriatie svalov alebo na veľmi boľavé svaly, ktoré sú citlivejšie. Vyššie rýchlosti je možné použiť pri veľmi stuhnutých svaloch alebo hlbokých tvrdých uzloch. 
  • hluk/hladina zvuku – pri použití masážnej pištole bude motorová jednotka nevyhnutne generovať hluk. Toto je dôležité zvážiť, pretože niektoré zariadenia môžu byť nepríjemne hlučné, najmä pri používaní v uzavretej miestnosti alebo v oblastiach bližšie k ušiam. 
  • životnosť batérie – podobne ako pri mobilných telefónoch, aj pri bezdrôtových ručných masážnych pištolách je dôležitá výdrž batérie, pretože nikto nemá rád, keď musí svoje zariadenia po každom použití nabíjať. Pre náročných používateľov, ako sú terapeuti, je obzvlášť dôležité, aby malo zariadenie dlhšiu výdrž batérie, aby mohli ošetrovať svojich klientov počas celého dňa. Uprednostnite výdrž batérie aspoň 60 minút, aby ste minimalizovali frekvenciu nabíjania. 
  • nástavce – v závislosti od používateľa môžu byť pre rôzne aplikácie uprednostňované rôzne hlavy. Štandardné nástavce sú bežne súčasťou väčšiny zariadení, ale jedinečné nástavce môžu poskytnúť úplnejší zážitok. 
  • hmotnosť – pred rozhodnutím vyskúšajte hmotnosť zariadenia. Ak vás znepokojuje váha hneď, ako ju zdvihnete, po 2 minútach masáže ju budete cítiť oveľa viac. Pokúste sa zacieliť na ťažko dostupné oblasti, pretože vyžadujú, aby ste sa dostali do nepríjemnej pozície. Ak nemôžete dlho udržať polohu masážnej pištole, potom je lepšie požiadať o pomoc partnera alebo zvoliť ľahšie zariadenie. 
  • dizajn – možno si myslíte „Je mi úplne jedno, ako moja masážna pištoľ vyzerá, pokiaľ funguje“. Dizajn, o ktorom hovoríme, však nie je o estetike, ale o praktickom aspekte. Napríklad pištoľ musí byť dobre vyvážen8 z hľadiska rozloženia hmotnosti, čo znižuje namáhanie zápästia a paží pri dlhodobom používaní. Okrem toho niektoré majú aj nastaviteľné rameno, ktoré umožňuje používateľom nastaviť nástavce pod rôznym uhlom, aby dosiahli až 90 % tela.  
  • zahrnuté doplnky – často je jednoduché porovnať cenu jedného zariadenia s druhým bez toho, aby ste sa pozerali na zvyšok ako celok. Masážna pištoľ je masážna pištoľ, však? Nie tak celkom. V závislosti od toho, čo je súčasťou balenia, môže byť vaša skúsenosť s jedným zariadením výrazne odlišná ako s iným. 

pištoľLTim/shutterstock.com 

Naše tipy, ktoré stoja za vaše zváženie 

Ak hľadáte len dočasnú úľavu od boľavých svalov a nezaoberáte sa potenciálnymi výhodami pre športový výkon, lacnejšie pištole budú viac než vhodné. Ak je však vaším primárnym cieľom pomôcť regenerácii kondície a výkonu, odporúčame vám minúť viac.  

1. inSPORTline Rondys 

Pri pohľade na samotné technické údaje by ste si mysleli, že táto pištoľ bude stáť oveľa viac. Rondys ponúka 20 úrovní vibrácií, ktoré dosahujú robustných 3 000 úderov za minútu. Rovnako ako drahšie modely, dodáva sa s prenosným puzdrom a so šiestimi rôznymi nástavcami na hlavicu.  

2. Xiaomi Yunmai Pro Basic Massage Gun 

Masážna pištoľ Yunmai Pro Basic je vybavená 60W vysokovýkonným bezuhlíkovým motorom, ktorý prináša silný krútiaci moment 106 mN.m. Masážna pištoľ ponúka 3200 otáčok za minútu a dostane sa do 12 mm hĺbky svalov. Okrem toho Yunmai Massage Gun Pro Basic je vybavená 2600 mAh batériou a pri masáži 10 minút denne je možné ju používať nepretržite 80 dní. 

3. Therabeat Tofta 

Masážna pištoľ Therabeat je jedným z mála masážnych prístrojov vyvinutých v Nemecku. Masážna pištoľ Therabeat ponúka 6 stupňov rýchlosti a 6 masážnych hlavíc, ktoré pokrývajú všetky možné aplikácie. Ako „špeciál“ je potrebné spomenúť, že 2 masážne hlavice sú vyrobené z kovu a možno ich teda použiť aj s olejom. S 2600 mAh batériou možno masážnu pištoľ používať až 7 hodín, kým ju bude potrebné dobiť. 

4. Theragun PRO 

Theragun bol priekopníkom perkusnej pištole a dlho sa považoval za zlatý štandard. Vlajkový model Theragun Pro je profesionálnej kvality a dôverujú mu fyzio- aj masážni terapeuti, chiropraktici a športoví profesionáli. S inými masážnymi pištoľami sa nedá porovnávať. Je lepšie skonštruovaný, výkonnejší, ľahšie sa drží, poskytuje lepšiu masáž a poskytuje celkovo lepší zážitok. Pri 16 mm ponúka najvyššiu úroveň amplitúdy zo všetkých pištolí, čím poskytuje výrazne hlbšiu masáž, ako v prípade pištolí s 12 mm a 10 mm amplitúdou. Štandardne sa dodáva so šiestimi rôznymi nástavcami, dvoma vymeniteľnými 150-minútovými nabíjateľnými batériami a pevným kufríkom. 

5. Hyperice Hypervolt 2 Pro 

Hyperice je jeden z lídrov v oblasti samomasážnych a regeneračných produktov, takže dáva zmysel, že značka ponúka jednu z najlepších masážnych pištolí na trhu. Pokiaľ ide o kvalitu prevedenia, niet pochýb o tom, že Hypervolt 2 Pro je naozaj jednou z najlepších. Tento pevne skonštruovaný model s ľahko uchopiteľnou silikónovou rukoväťou poskytuje pôsobivú brzdnú silu a dosahuje rýchlosť 2 700 otáčok za minútu. Pokiaľ ide o surový výkon, 90 W motor so 14 mm amplitúdou búši silnejšie ako väčšina iných pištolí. 

 

Zdroje informácií: