Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Predajné lieky na alergiu 

Zdieľať

Lieky na alergiu môžu sľubovať okamžitú úľavu, ale každý z nich má iné aktívne zložky, pričom niektoré môžu vyvolať ospalosť, zatiaľ čo iné môžu liečiť len špecifické alergie. Pri liekoch na alergiu treba hľadať typ antihistaminík. Antihistaminikum Cetirizine Hydrochloride dokáže liečiť vnútorné aj vonkajšie symptómy a je bezpečné pre deti vo veku 6 rokov a staršie s limitom 10 miligramov denne. Je však dôležité poznamenať, že toto antihistaminikum môže spôsobiť ospalosť, takže na to pamätajte, ak liečite seba alebo svoje dieťa pred školou alebo prácou. 

Existuje tiež fexofenadín, čo je neospalá zložka, ktorá vás neuspí. Deti staršie ako 12 rokov a dospelí môžu užívať jednu 180-miligramovú tabletu denne, mali by si však dávať pozor na vedľajšie účinky, ako sú závraty alebo nevoľnosť. 

Spôsoby použitia liekov proti alergii  

Existuje mnoho rôznych spôsobov použitia antihistaminík. Antihistaminiká môžu byť použité vo forme piluliek (väčšinou voľne predajných), nosových sprejov (len na predpis) a v rôznych očných kvapkách (vo voľnom predaji aj na predpis). 

Antihistamínový nosový sprej možno používať až do veku 6 rokov, zatiaľ čo perorálne lieky na alergie (tekutá forma) a očné kvapky s niektorými výrobkami možno používať až do veku 2 rokov 

V závislosti od toho, ktorú metódu antihistaminík sa rozhodnete použiť, každá ponúka úľavu od týchto nepríjemných symptómov alergie. 

Tabletky – Tabletky, ktoré sa užívajú perorálne, sú skvelé na zmiernenie výtoku z nosa a svrbenia/slzenia očí. Niektoré OTC pilulky môžu spôsobiť ospalosť, takže sa budete cítiť unavení po celý deň. 

Nosový sprej – striekaním spreja cez vaše nosné dierky vám pomôže zmierniť svrbenie alebo upchatie nosa. Pri nosových sprejoch sa však môžete cítiť ospalý alebo vám v ústach zostane horká chuť. 

Tekutina – Tento typ metódy sa užíva perorálne, vo forme tekutiny. V závislosti od vášho antihistaminika môže spôsobiť, že sa budete cítiť ospalí, ale pomôže vám zmierniť príznaky alergie, ktoré zažívate. 

Očné kvapky – Tento formát je dostupný vo voľnom predaji alebo na lekársky predpis. Môžu pomôcť so svrbením a červenými očami, ale môžu vám spôsobiť bolesť hlavy, čo je možný vedľajší účinok. 

Symptómy 

Ak ste jedným z miliónov ľudí, ktorí trpia alergiami, pravdepodobne ste už zažili symptómy odvodňovania, ktoré s nimi súvisia. Príznaky sezónnych alergií môžu zahŕňať kýchanie, nádchu, upchatý nos, svrbenie / červené / slzenie očí, upchatie uší, postnazálnu drenáž, bolesť / tlak dutín, bolesti hlavy, dýchavičnosť, sipot a kašeľ. 

Voľne predajné lieky si niekedy s vašimi alergiami nepomôžu a vtedy je najlepšie navštíviť alergológa. Niektoré príznaky, ktoré naznačujú, že by ste mali navštíviť alergológa, sú ťažkosti s dýchaním, schopnosť pokračovať vo vašom každodennom živote je narušená v dôsledku astmy alebo alergie a zvierania v hrudníku.