Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Letné čítanie: Malé vinárstvo v Provensalsku

Zdieľať

Román Malé vinárstvo v Provensalsku vás zavedie do francúzskych viníc. Veľká časť deja sa odohráva v malom vinárstve Château Saint-Clair. Hlavná hrdinka Ava sa tu vracia po dlhej dobe. Zdedí síce malú usadlosť s vinicami, ale s veľkým potenciálom. Prežila tu kedysi krásne, bezstarostné chvíle detstva spolu so svojím starým otcom. Teraz, ako dospelá žena, tu začína svoj život odznova. A aj keď o víne toho veľa nevie, má pred sebou obrovskú životnú skúšku. 

Román o šanci na nový začiatok

Ava, hlavná hrdinka je štyridsiatnička, ktorá nežije najšťastnejší život. Jej manžel Mark dostane ich rodinu do finančných problémov a aby toho nebolo málo, zariadi si svoj život bez Avy. Vtom prichádza šanca na nový začiatok. Ava sa jej chopí, aj keď to pre ňu nie je jednoduché.

Páči sa mi postupná premena hlavnej postavy zo ženy, ktorá aj napriek nepriazni osudu nájde silu a začne odznova. V úplne novej krajine s úplne inou prácou, akú robila dovtedy.

Nečakajte len romantický príbeh

Malé vinárstvo v Provensalsku nie je len romantickým príbehom o láske či sklamaní. Zobrazuje rôzne podoby lásky. Lásku rodičovskú, manželskú, mileneckú aj priateľskú. Tieto všetky podoby sa v príbehu prelínajú a zároveň stretávajú s tou najdôležitejšou – s láskou k samej sebe.

Román je takisto o priateľstve, o ľuďoch, ktorí pri vás stoja v dobrom aj v zlom. Zomknú svoje sily, len aby vás podporili. Pri čítaní som si uvedomila, aké je šťastie mať okolo seba ľudí, ktorí vás podržia, keď je najhoršie. Keď cítite, že ďalej to už nejde a oni vám ukážu to svetlo na konci tunela. Stoja pri vás aj keby sa čokoľvek dialo. Neopustia a podporujú za každých okolností. A len vy viete, že sú „tam“ či je dobre alebo zle. Už len ich prítomnosť vám dáva nádej pohnúť sa ďalej, dopredu a už sa neobzerať späť.

Bohužiaľ, nie vždy je to v živote ružové, a tak je to aj v tejto knihe. Ava veľkú časť svojho života venovala ľuďom, ktorí si to vôbec nezaslúžili. Za ten čas strácala postupne samú seba. Takže v príbehu sa objaví aj závisť, zloba, zákernosť a rôzne ďalšie znaky toxických vzťahov. Ako sa hovorí, každá rodina má svoje tajomstvá, a tie nechýbajú ani v tomto príbehu. Mnohé veci, ktoré ostali nedopovedané, vyjdú v správny čas na povrch.

Dej má zaujímavé zápletky. Čítate stránku za stránkou a čakáte, kam vás to zavedie. Niekedy viete predpokladať, inokedy vás to možno prekvapí.

Odporúčané letné dovolenkové čítanie

Krásne prostredie, v ktorom sa dej odohráva – vinice v Provensalsku, dobré víno a jedlo a samozrejme vzťahy sú zárukou pre dokonalé dovolenkové čítanie. Nechýba láska a vášeň. V knihe nájdete zároveň rôzne životné momenty, ktoré pohladia na duši. Jednou z nich je súdržnosť ľudí, ktorých spája spoločný cieľ – vrátiť bývalú slávu rokmi oceňovanému vinárstvu.  Získa hlavná hrdinka spolu s tými správnymi ľuďmi okolo seba ocenenie Zlaté hrozno aj napriek nepriazni osudu? A podarí sa jej získať to najväčšie ocenenie – dôveru v samú seba? Odpovede nájdete v románe Malé vinárstvo v Provensalsku.

Recenzia bola pripravená v spolupráci s vydavateľstvom Grada