Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Maria Montessori a začiatok jej kariéry. Fascinujúci životopis

Zdieľať

Bola zvyknutá, že ako žena mohla do prednáškovej sály vojsť až potom, keď sa v nej usadili všetci mužskí kolegovia. Keďže niektorí pravidelne meškali, musela na nich čakať, a tak si nikdy nestihla vypočuť úvodné vety prednášajúcich.

Skúsená autorka Laura Baldiniová nám v románovej podobe predstaví Mariu Montessori ako Učiteľku novej doby.
Približuje húževnatú dámu, ktorej inteligencia a odhodlanie ju vyniesli medzi lekársku špičku v danom obore. Predstavuje nám jemnú a srdečnú dámu, ktorá sa pri pohľade na údajne psychicky choré deti rozhodne s nimi začať pracovať, čo spustí lavínu prekvapenia u jej kolegov, najmä keď jej prístup prináša neočakávané výsledky. Práca s deťmi odštartuje jej kariéru, avšak láska ku kolegovi ju postaví pred najťažšiu životnú voľbu a tak pre dobro svojich detí urobila najťažšie rozhodnutie svojho života.

Príbeh sa začína jej štúdiom na lekárskej fakulte, pokračuje programom na psychiatrickej klinike v Ríme, zoznámením s lekárom Guisseppe Montesanom, s ktorým mala neskôr milostný vzťah. Jej nadšenie Séguinom a jeho hračkami, ktoré rozvíjali zmyslové vnímanie detí a motoriku… Dozviete sa aj o Kindergarten, čo sú detské záhradky, kde deti môžu rásť podobne ako rastliny – môžu sa hrať, rozvíjať vlastným tempom, bez zbytočnej prísnosti a ubíjajúcej disciplíny.

Buď bude žena robiť kariéru alebo bude manželkou a matkou

Autorka Laura Baldiniová má výborný štýl písania, nezaťažuje faktami, nie sú tam hluché pasáže, ale odsýpa to kapitola za kapitolou. Vie vytiahnuť zaujímavé situácie, približuje danú dobu, v ktorej to mali ženy nesmierne ťažké: napokon na to doplatila aj Maria Montessori, ktorá zostala s Guisseppem tehotná, no vtedy platilo, že buď bude žena robiť kariéru alebo bude manželkou a matkou. Nič medzi tým, alebo kombinácia.

Preto sa nevydala, a preto musela potajme porodiť a dieťaťa sa vzdala, umiestnila ho do jednej slušnej vidieckej rodiny. Autorka sa sústredila len na štyri roky od 1898 do 1902, kedy porodila syna Marca a vlastne sa rozhodla, že prestane sa venovať medicíne a zameria sa najmä na vyučovanie detí.

„Tebe nestačí, že už si lekárkou? Chceš sa teraz ešte aj stať architektkou alebo kapitánkou lode?“
„Budem študovať pedagogiku a aplikovanú psychológiu.“
„Ale prečo? Si uznávanou lekárkou, poznajú ťa v celej Európe.“
Neodporovala. „To viem a využijem túto slávu, aby som mohla vytvoriť úplne novú metódu výchovy detí.“

Maria Montessori: Učiteľka novej doby je pútavý príbeh o mimoriadnej žene, ktorá sa dokázala presadiť vo svete ovládanom mužmi. Bola vynikajúcou rečníčkou, lekárkou, bojovníčkou za práva žien a neskôr aj pedagogičkou. Celý život bojovala, aby sa s deťmi zaobchádzalo s rešpektom, a vždy vychádzala zo základnej myšlienky, že každé dieťa sa chce učiť.

Milan Buno, knižný publicista

Maria Montessori: https://www.bux.sk/knihy/679073-maria-montessori-ucitelka-novej-doby.html