Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Navštívili sme levanduľový raj na východnom Slovensku

Zdieľať

Niekedy nemusíme za svojím snom cestovať ďaleké kilometre. Aj keď verím, že pravé Provensálsko musí byť ozaj čarovné miesto, za levanduľovým rajom som tentokrát necestovala ďaleko. Dokonca som neprekročila ani hranice nášho štátu. Levanduľovú farmu Belavende som navštívila úplne spontánne a neplánovane a ako to väčšinou platí, že neplánované veci sú najlepšie, tak to dopadlo aj v tomto prípade. 

 

levanduľová farma

Levanduľový raj na východe Slovenska

Neďaleko Michaloviec, v smere na Zemplínsku Šíravu, sa nachádza malá obec Trnava pri Laborci. V blízkosti obce sa rozprestiera nádherné levanduľové pole. Minuloročné sadenice, ktorých bolo mimochodom spolu 75 000, sa premenili na fialovú krásu. V týchto dňoch prebieha na levanduľovej farme samozber. Návštevníci počas otváracích hodín môžu prísť a majú možnosť nastrihať si levanduľu.

Je na vás, či z tohto čarovného miesta odídete s malou kytičkou v ruke alebo s plným košíkom levandule. Niekto si chce len nazbierať kvety do kytice alebo na veniec, iní zase prichádzajú za účelom nazbierať levanduľu na výrobu aromatických vrecúšok do domácnosti alebo výrobu sirupu a ďalších produktov.

Samozber aj relax

Ak nemáte so sebou nožnice, tak vám ich ochotne požičajú v stane zo slamy, ktoré je zároveň miestom, kde nájdete nádherné a predovšetkým voňavé produkty priamo z levanduľovej farmy. Nechýbajú tu mydlá ani esenciálny levanduľový olej.

Od majiteľky som sa dozvedela, že počas víkendu sa robievajú aj workshopy, počas ktorých sa viažu kytice, tvoria vence. Môžete sa bezplatne pridať a niečo nové sa naučiť.

Atmosféru tohto čarovného miesta dopĺňajú voľne rozmiestnené ležadlá po levanduľovom poli. Okrem samozberu si môžete užívať relax. Stačí prísť, pohodlne sa usadiť, započúvať sa do bzučania pracovitých včiel a doslova inhalovať levanduľovú vôňu.

Levanduľová farma sa teší aj príležitostným rodinným, romantickým či svadobným foteniam. Niet sa čomu čudovať. Kto by nechcel mať fotku v takomto nádhernom prostredí. A niekedy to nemusí byť ani profesionálny fotograf, stačí ochotný partner či kamarátka, ktorí vašu radosť z levanduľového raja, radi zachytia.