Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Navštívili sme: Rekonštruovaný kaštieľ Rákocziho v obci Borša

Zdieľať

Na juhovýchodnom Slovensku v obci Borša, len niekoľko kilometrov od hraničného priechodu Sátoraljaújhely-Slovenské Nové Mesto sa nachádza rekonštruovaný kaštieľ, ktorý je rodným domom kniežaťa Františka II. Rákocziho. Kaštieľ prežíval svoj rozmach v 17. storočí, ale krátko po narodení kniežaťa (v roku 1676) vyhorel a bol značne poškodený. V rokoch 2018 – 2021 sa uskutočnila celková rekonštrukcia do podoby, v akej je známy dnes. My sme sa ho rozhodli navštíviť a tu sú naše dojmy z návštevy kaštieľa.

Návšteva kaštieľa

Pred kaštieľom nájdete rozsiahly parkovací priestor, kde môžete zaparkovať svoje auto. Pri vstupe cez hlavnú bránu sa dostanete na nádvorie kaštieľa a po pravej strane nájdete pokladňu, kde si môžete kúpiť vstupenku.

Cenník je prispôsobený a rozdelený na 4 časti:

  • Výstava s názvom Tri narodenia Rákocziho
  • Panoramatické premietanie
  • Historická Escape room 
  • Hra Virtuálna realita

Tieto jednotlivé časti si môžete kombinovať podľa vašich možností a času. Platí, že ak si vyberiete balík s viacerými zážitkami, tak sa pri kúpe lístkov zohľadní zľava. Celý prehľad cenníka nájdete tu.

Ja som si spolu s rodinou vybrala výstavu a panoramatické premietanie, ale viem si predstaviť, že pre staršie deti alebo aj ako forma pracovných teambuildingov môžu byť zážitky – historická escape room alebo hra virtuálna realita, veľmi zaujímavé.

Veľkou výhodou je to, že v priestore kaštieľa sa nachádza aj hotel Brigadír a reštaurácia, pretože zážitkov na tomto mieste je hneď niekoľko a mnohí si to vďaka ubytovacím a stravovacím možnostiam môžu rozdeliť aj na pár dní.

 

Zážitky z kaštieľa

Svoju skúsenosť s návštevou kaštieľa môžem opísať z pohľadu návštevníka výstavy a panoramatického premietania. Prehliadku sme začali panoramatickým premietaním v miestnosti, ktorá je inak určená pre 15 osôb. Na zemi sú sedacie vaky, na ktorých sa pohodlne usadíte a 360 stupňová panoráma vám predstaví krátky animovaný film o živote Františka II. Rákocziho. Bol to veľmi príjemný zážitok, pre dospelých aj deti, dĺžka filmu bola cca 6 minút.

Po premietaní sme pokračovali v expozícii Tri narodenia Rákocziho. Výstava sa nachádza na ploche 1000 m2 a je ozaj rozmanitá. Počas prechádzania jednotlivými expozíciami spoznávate okolnosti rodiny Rákoczi, oboznamujete sa s fungovaním panstva, ale aj novovekou Európou.

Prečo sa oplatí navštíviť kaštieľ v Borši

  • Jednotlivé časti výstavy sú precízne a detailne spracované.
  • Výstava je komplexná – od samotného života, spôsobov a tradícií rodu Rákoczi, cez dianie a fungovanie panstva až po globálny pohľad na vtedajšiu Európu. Súčasťou je nielen architektonické a historické hľadisko z čias života Rákocziho, ale aj etnické a kultúrne prvky, ktoré sprevádzali ľudí v tom čase. Z výstavy odchádzate a máte prehľad o celom živote Františka II. Rákocziho – od jeho narodenia až po smrť, o vtedajšom dianí nielen na panstve, ale aj v krajine, ako sa žilo a to všetko v súvislosti s tým, ako vyzerala Európa v tom čase (nielen z hľadiska dejín, významných bojov a bitiek, ale aj rozvoja kultúry, umenia, vedy).
  • Súčasťou výstavy sú prvky staré a zachované, ktoré sa v kombinácii s novými a modernými prvkami navzájom dopĺňajú.
  • Interaktivita vtiahne návštevníka do deja, do reálií natoľko, že stratí pojem o čase :).
  • Pre milovníkov architektúry je k dispozícii interaktívna expozícia, vďaka ktorej sú znázornené a vystavené jednotlivé štádiá opráv kaštieľa.

  • Počas prehliadky nájdete okrem tematických okruhov aj rôzne zaujímavosti, ktoré pre mňa osobne vynahradili sprievodcu výstavou.

  • V časti, ktorá je zameraná na koniec života Františka II. Rákocziho si môžete vypočuť audio nahrávky, ktoré približujú dianie z posledných dní jeho života. Ide o prerozprávanie jeho listov.
  • Osobne ma zaujala aj možnosť vytvoriť si prostredníctvom interaktívnej tabule vlastný erb. Pri výbere farieb a znakov boli uvedené aj jednotlivé ich významy.

  • Záver výstavy je veľkolepo ukončený, tak ako si to táto výstava zaslúži. František II. Rákoczi a jeho podobizeň – v komiksoch, na bankovkách, poštových známkach a podobne.

Foto, video: z archívu Viery Horňákovej