Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Všetko, čo ste nevedeli o sviatku svätého Valentína

Zdieľať

Valentín, taktiež nazývaný Deň svätého Valentína sa oslavuje 14. februára. Symbolmi dňa je všetko, čo sa spája s láskou. Aký je pôvod sviatku, kedy vlastne vznikol a kto bol svätý Valentín? Prečítajte si zaujímavé informácie v tomto článku. 

Pôvod sviatku

Predpokladá sa, že sviatok má pôvod v rímskom festivale Lupercalia, ktorý sa konal v polovici februára. Festival oslavoval príchod jari, zahŕňal obrady plodnosti a párovanie žien s mužmi. Na konci 5. storočia pápež Gelasius I. zakázal slávenie Lupercalie a práve dňu svätého Valentína sa pripisuje nahradenie tohto festivalu. Skutočný pôvod sviatku však nie je jasný. Oslavy Valentína ako dňa romantiky sa objavujú približne od 14. storočia.

Pripravte si nepečené dezerty nielen na Valentína

Kto bol svätý Valentín?

Existuje niekoľko príbehov spojených s rôznymi Valentínmi. Komu pripisovať zásluhu, že sviatok zaľúbených nesie názov Deň svätého Valentína sa nedá jednoznačne povedať. Podľa niektorých výpovedí bol svätý Valentín rímskym kňazom a lekárom, ktorý trpel mučeníctvom počas prenasledovania kresťanov cisárom Claudiusom II. Gothicusom okolo roku 270. Keď cisár Claudius II. rozhodol, že slobodní muži sú lepšími vojakmi, ako tí, ktorí majú ženy a deti, zakázal manželstvo mladým mužom. Valentín, uvedomujúc si neprávosť dekrétu vzdoroval Claudiusovi a vykonával potajme sobáše mladých milencov. Za svoje činy bol odsúdený na smrť. Aj z toho dôvodu sa sviatok spája s láskou. Iná legenda spomína biskupa Valentína z talianskeho mestečka Terni, pritom je možné, že sa v oboch prípadoch hovorí o jednom a tom istom človeku.

Vedeli ste, že…

Svätý Valentín je okrem patrónom milencov aj patrónom epileptikov a včelárov.

Valentínky

Formálne správy, alebo tzv. valentínky, sa objavili v roku 1500 a koncom 17. storočia sa už používali komerčne vytlačené karty a pohľadnice. Prvé komerčné valentínky v Spojených štátoch boli vytlačené v polovici 18. storočia. Valentínky bežne zobrazujú Cupida, rímskeho boha lásky, so symbolom emócií – srdcom. Pretože sa predpokladalo, že obdobie párenia vtákov začína v polovici februára, vtáky sa tiež stali symbolom tohto dňa. Tradičné darčeky na Valentína zahŕňajú sladké drobnosti a kvety, najmä červené ruže ako symbol krásy a lásky.

valentín cupido

Foto: pixabay.com

Vzniku sviatku Valentína predchádza rôznorodá história, či už sú to podložené správy alebo legendy. Dopĺňajú ich ľudské zvyky a tradície, ktoré súviseli s pozorovaním prírody a prírodných javov. V čase okolo 14. februára sa už objavujú prvé spojenia s príchodom jari. Už nech je to s pôvodom sviatku akokoľvek, dôležité je však povedať, že lásku si treba dopriať a prejavovať každý deň a nielen dnes.

Zdroj: britannica.com, history.com