Načítava sa

Type to search

Neuveriteľný príbeh hollywoodskej ikony a utajenej vedkyne Hedy Lamarrovej

REDAKCIA
Zdieľať

Neuveriteľný a dychvyrážajúci je životný príbeh slávnej hollywoodskej herečky a utajenej  vynálezkyne Hedy Lamarrovej. Rovnaká je aj kniha americkej autorky Marie Benedictovej Jediná žena v miestnosti, ktorá život oslnivo krásnej a ohromujúco múdrej ženy opisuje. V týchto dňoch vychádza v slovenskom preklade Denisy Ghaniovej vo vydavateľstve Lindeni.

Jediná žena v miestnosti je silný román založený na neuveriteľnom, no pravdivom príbehu nádhernej hollywoodskej ikony a zároveň vedkyne, ktorej priekopnícky vynález spôsobil revolúciu v modernej komunikácii.

Čítajte aj: Je to tu! Na trh prichádza očakávané pokračovanie erotického bestselleru Siréna

Rakúšanka Hedy Kiesler bola mladá talentovaná herečka židovského pôvodu. Jej krása ju zachránila pred nacistami a viedla k manželstvu s bohatým a vplyvným rakúskym obchodníkom so zbraňami. Friedricha Mandla opantala dokonalým telom a krásnou tvárou, jej myseľ však, ako mnohí iní, veľmi podcenil. Ako jeho manželka si na bohatých viedenských večierkoch vypočula o plánoch a problémoch tretej ríše, ktorým rozumela viac, než by ktokoľvek predpokladal. Podarilo sa jej zosnovať útek a vymaniť sa z moci chorobne žiarlivého manžela. Dostala sa až do Hollywoodu, kde sa stala Hedy Lamarrovou, hviezdou filmového plátna. Hedy však bola okrem úspešnej hereckej kariéry aj vedkyňou a vynálezkyňou. Poznala zopár nepriateľových tajomstiev a prístroj, ktorý vytvorila, mohol pomôcť v boji proti nacistom… keby ju bol niekto počúval.

„Často sa stáva, že ženy sú vynechané z historických záznamov napriek ich vplyvu a inováciám. Našťastie to nie je prípad tohto románu. Románu o žene, ktorá hľadá svoj vnútorný pokoj, ale aj o filmovej hviezde a o vedkyni, ktorej prínos pre svet pociťujeme dodnes,“ napísal o knihe denník Pittsburgh Post-Gazette. „Na jednej strane triler, na druhej feministické podobenstvo,“ doplnili v New York Times. „Jedna z najlepších ženských kníh roku 2019!“ nadšene hodnotili v obľúbenom časopise Marie Claire.

„Celý život Hedy je ohromujúci a takmer neuveriteľný,“ hovorí autorka Marie Benedict. „Kniha je mojou víziou, fikciou, ako sa mohlo odohrať určité obdobie jej života. Existuje množstvo informácií o herečke Hedy, no o Hedy vynálezkyni alebo o Hedy, mladej židovskej žene z Rakúska, ich už je omnoho menej. A tak som si musela sama intuitívne predstaviť kľúčové aspekty jej života.“ Američanka Marie Benedict je právnička s viac ako desaťročnou advokátskou praxou v dvoch popredných právnických firmách, odjakživa ju však lákalo písanie. Inšpiráciu hľadá v neznámych príbehoch známych žien naprieč históriou. Napísala už knihy o manželkách Alberta Einsteina či Winstona Churchilla, v slovenčine sa chystá aj preklad jej románu o tajomnej Agathe Christie. „Vždy vychádzam z historických prameňov a kníh. Keď sa ponorím do rešeršovania, cítim sa ako archeologička, ktorá vykopáva príbehy z histórie, kde boli na dlho pochované,“ hovorí o svojej práci.

RADIOACTIVE: Snímka o žene, ktorá navždy zmenila tvár vedy v kinách od 19. marca

Tags:

2 komentáre

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

54 − 47 =