Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Nie ste schopní vnútorne prijať svoj úspech? Prezradíme vám 4 spôsoby, ako z toho von

Zdieľať

Klára hneď v úvode priznala, že si prestala veriť. Napriek bohatým skúsenostiam a predošlým úspechom ju ničia pocity neistoty a frustrácie. Jej vlastný vnútorný pochybovačný hlas jej takmer rok nedovolil začať projekt, ktorý túžila rozbehnúť. Keď som vzala do úvahy, že sa jedná o ženu, ktorá je na Slovensku jediná so svojou špecifickou profesionálnou kombináciou, rozpoznala som symptómy tzv. imposter syndrómu.

Imposter syndróm je pomerne nový termín, o ktorom sa čoraz viac hovorí. Žijeme v spoločnosti, v ktorej existuje veľký tlak na výkon. V dôsledku toho môžu mnohí jedinci spochybňovať svoje schopnosti aj keď to tak v skutočnosti nie je. Čo to vlastne imposter syndróm je a ako ho vieme rozpoznať? Na tieto otázky nám odpovedala koučka Martina Magic. 

Imposter syndróm – strach zo zlyhania a odhalenia 

To, čo všetky poznáme ako mierna nervozita – „Podarí sa to?“ „Bude to mať dobrý ohlas?“ – sa môže napokon preklopiť do vážneho spochybňovania svojich schopností a seba samej („Kto som ja, aby som podnikala v tomto odbore?“). Pretrvávajúce stavy úzkosti a zvýšený stres napokon spôsobia, že veci odkladáme zo strachu, že zlyháme. Často to sprevádza obava, že ľudia nás prekuknú a uvidia to, čo vidíme my – že nie sme dostatočne znalé v téme, že sme vlastne podvodníčky. Keď našu neistotu zaznamená naše okolie, často si klope na čelo: „Toľko študovala, takú má za sebou prax, certifikáty a predsa si neverí!“  

imposter syndróm

Foto: canva.com

Definícia Imposter syndrómu 

Imposter fenomén definovali v roku 1978 psychologičky Clance a Imes. Veľmi zjednodušene to predstavuje pochybovanie o vlastných schopnostiach a zažívanie pocitov podvodníka. Imposter syndróm sa podľa Clance a Imes vyskytuje medzi vysoko úspešnými ľuďmi, ktorí nie sú schopní vnútorne prijať svoj úspech. Často vnímajú svoje výsledky ako diela náhody a šťastia namiesto toho, aby ich pripísali svojim schopnostiam.    

Jedna klientka opísala svoje pocity takto: „Keď som chcela začať propagovať moje výrobky, cítila som sa ako hodená do bazéna s hlbokou vodou a potrebovala som sa naučiť plávať. Lenže ja som sa v tej chvíli nepýtala, či dokážem prežiť. Ja som riešila základnú otázku: som vôbec plavkyňa?“  

Čo je príčinou toho, že sa u niektorých jedincov tento syndróm vyskytuje? Existujú nejaké spúšťače? Pokračuje vo vysvetľovaní koučka Martina Magic. 

Tlak na výkon 

Mnohí ľudia, ktorí sa cítia ako „impostéri“, narodili sa v rodinách, kde bol veľký tlak na výkon. Obzvlášť, keď deti dostávajú zmiešané signály – striedavé prehnané chválenie a kritika. Taktiež k vzniku imposter syndrómu prispieva aj naša spoločnosť a jej skryté správy: úspech si musíš zaslúžiť, bez práce nie sú koláče, chváliť sa nie je slušné, atď. Tlak spoločnosti na výkon má za následok veľa zmätkov v oblasti prijatia, lásky a vlastnej hodnoty. Sebahodnota sa stáva podmienená dosahovaním výsledkov.  

Uvedom si svoje pocity 

Ak ste sa našli v opise príznakov imposter syndrómu, nezúfajte. Už sa nemusíte naďalej porovnávať s vašimi vnútornými presvedčeniami, prinášame vám spôsoby, ako z toho von: 

Komunikuj s odborníkom 

Ak máte vo svojom odbore človeka, ku ktorému vzhliadate, požiadajte ho o konzultáciu. Skúsenejší človek vám ukáže, že vaše pocity sú bežné a zároveň iracionálne. Zdieľanie toho, čo prežívate vám pomôže oslabiť vaše vnútorné pochybnosti. Iba ak si uvedomíme, čo nás ovláda, iba vtedy to budeme vedieť zmeniť. Ak si zvolíte spoluprácu s profesionálnym koučom, budete môcť objaviť vaše vlastné riešenia, ktoré sú z praktického hľadiska najcennejšie.  

Uvedom si svoju expertízu 

Nepozeraj sa stále len na tých, ktorí sú od teba skúsenejší. Učením sa najviac učíme. Premysli si, akým ľuďom vo svojom okolí by si dokázala pomôcť tým, čo dokážeš? 

Nikto nie je dokonalý 

Nikto. Figuríny v múzeu možno sú. Čakanie na dokonalosť je zbytočný luxus. Stačí to urobiť „dosť dobre“. Taktiež svojim klientkam ukazujem, ako sa začať oceňovať a oslavovať už dosiahnuté úspechy. Naučiť sa oslavovať naše výsledky (nech sú akokoľvek malé) je cesta k neporaziteľnosti.  

Zmeň svoje myslenie 

V Posilňovni mysle učím, že imposter syndróm je výsledkom práce našich sabotérov v mysli. Základom pre zmenu myslenia je naučiť sa ovládať svoju myseľ – prikázať jej, kedy sa má ľavá hemisféra utíšiť (tam sídlia Sabotéri) a kedy sa prepnúť do pravej hemisféry (tam sídli naše pravé Ja – Mudrc). V pravej hemisfére máme prístup k empatii, kreativite, intuícii, flow a iné, a tam nežije imposter syndróm. Základom je pridávať malé zmeny do života namiesto radikálnych. Čo je ten najmenší krok, ktorý môžeš spraviť dnes, aby si pozastavila impostér syndróm? 

martina magicBIO MARTINA MAGIC – www.martinamagic.sk 

NLP koučka a expertka na posilnenú myseľ  

Martina sa od roku 2014 venuje koučingu a školeniu mäkkých zručností. Založila projekt Posilňovňa mysle, kde pomáha ženám spracovať pochybnosti, strach a vinu, vďaka čomu ovládnu svoju myseľ a rýchlejšie dosiahnu vnútornú harmóniu a sebavedomie 

 

 

 

Štítky