Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Originálne dlažby – okolie bazénu inšpirované prírodou

Zdieľať

Blíži sa letná sezóna a s ňou aj čas strávený s rodinou a známymi viac vonku. Ústredným prvkom exteriéru býva bazén, ale celkový dojem závisí na jeho upravenom okolí. Terén, ktorý je v tesnej blízkosti bazéna, je veľmi dôležitý, a to nielen z bezpečnostných dôvodov. Ideálnym riešením, ktoré je funkčné, bezpečné a zároveň oku lahodiace, je použitie dlažby.

V článku nájdete:

 • Dôvody, prečo sa k okoliu bazénu hodí práve dlažba
 • Aké sú výnimočné vlastnosti prírodnej dlažby
 • Najpoužívanejšie druhy prírodných dlažieb

Dlažba k bazénu – voľba číslo jedna

Bazénová dlažba je svojou kvalitou, krásou a praktickosťou voľbou číslo jedna pri výbere podlahovej krytiny v okolí bazéna. Svojím charakterom a špecifickými vlastnosťami sa hodí pre použitie k bazénu či do záhrad.  

Na čo sa zamerať pri výbere dlažby k bazénu

Dlažba VERTO slonovinová, povrch reliéfny Foto: PRESBETON

Technické vlastnosti: 

 • Dlažba je vystavená poveternostným vplyvom a rôznym klimatickým podmienkam počas celého roka, preto je veľmi dôležitá jej vlastnosť, ktorou je mrazuvzdornosť. Aj vďaka tomu je jej životnosť dlhodobá, a teda môže poslúžiť viacerým generáciám.  
 • Ošetrenie povrchu dlažby dlhodobo zvýrazňuje jej farebnosť a štruktúru, čím sa nestane, že vplyvom poveternostných podmienok a slnečného žiarenia vybledne po krátkom čase.
 • Pri výbere dlažby je dôležité myslieť na to, že plocha v okolí bazéna je neustále vystavená vode a vlhkosti. Impregnácia povrchu dlažby zabraňuje prenikaniu vody a takisto nečistotám, čím uľahčuje ich odstraňovanie z povrchu. Vďaka správnemu ošetreniu je dlažba odolná voči vode, vyžaduje si minimálnu údržbu a starostlivosť.  
 • Upravený povrch a pórovitosť dlažby umožňuje zníženie rizika šmykľavosti. Bezpečnosť je na prvom mieste, chceme predsa predísť nepríjemným úrazom, ktoré sa stávajú pri bazéne, ak je použitý nevhodný materiál.

Okrem technických parametrov má dlažba zaujímavé dizajnové vlastnosti. Záleží na osobnom vkuse a štýle, ale v prípade výberu dlažieb máte zaistené, že si každý príde na svoje.

Dizajnové vlastnosti 

 • Dlažba má tú výhodu, že ponúka rôzne varianty a motívy. Zákazník má možnosť širokého výberu tvarov, farieb, povrchových úprav.
 • Dlažba umožňuje vytvoriť súlad s vodnou plochou a ostatnými prvkami v záhrade či v exteriéri. Z dlažobných dosiek sa dajú vyskladať pochôdzne plochy nielen v okolí bazéna, ale aj nášľapné dosky v záhrade, plocha na terase, a tak si môžete vytvoriť v exteriéri harmonický celok.  

Prírodné dlažby k bazénu

Najprirodzenejší vzhľad dlažby je ten, ktorý je inšpirovaný prírodou. Či už ste milovníkom dreva, kameňa alebo nadčasového travertínu, vďaka prírodnej dlažbe viete dostať do exteriéru originálnu náhradu prírodných materiálov s väčšou odolnosťou. A ešte oveľa viac. Prírodná dlažba má ďalšie zaujímavé vlastnosti, o ktorých by ste mali vedieť:

 • cenovo dostupný variant za prírodné drevené alebo kamenné materiály
 • mrazuvzdorná
 • s dlhodobou životnosťou
 • s minimálnou údržbou
 • kombináciou modernej technológie a podielu ručnej práce vzniká originálna dlažba prirodzeného vzhľadu
 • opatrená špeciálnou impregnáciou proti znečisteniu a prenikaniu vody

Z pohľadu dizajnu sú najpoužívanejšími prírodnými dlažbami práve tie, ktoré imitujú drevo, kameň, vápenec, bridlice alebo travertín. O konkrétnych tipoch sa dočítate ďalej.

Prírodná dlažba BARK – dlažba imitácia dreva

Betón je v porovnaní s drevom pevnejší a odolnejší, ale ak ste priaznivcom dreva neznamená to hneď, že sa musíte vzdať dreveného povrchu v okolí bazéna. Ak má dlažba dekor dreva, je to skvelá alternatíva ku klasickému drevenému povrchu. Takou je napríklad dlažba BARK. Dlažba, ktorá imituje drevo a podčiarkuje jeho štruktúru. Zároveň spája výnimočnosť dreva s pevnosťou a odolnosťou betónu.

Dlažba BARK, povrch reliéfny Foto: PRESBETON

Prírodná dlažba LIMA – vzhľad kameňa

Pre milovníkov tradičných kamenných povrchov je vhodnou voľbou kamenná dlažba LIMA. Dlažobné dosky majú vyhladený kamenný reliéf a k dispozícii sú 4 rozmerovo rôzne dosky, ktoré sa dajú vzájomne kombinovať. Tento typ sa hodí do okolia bazénov, na jednotlivé plochy do záhrady, na terasu či pešiu zónu. 

Dlažba LIMA karamelová, povrch reliéfny Foto: PRESBETON

Prírodná dlažba VERTO – vzhľad travertínu

Dlažba VERTO imituje povrch prírodného travertínu, ktorý je nadčasový a má elegantný vzhľad. V celkovej ponuke nájdete rôzne betónové prvky – dlažby, obrubníky a bazénové lemy. Takto si viete vytvoriť dokonalý harmonický celok. Travertínový vzhľad ponúka Travertin dlažba, ktorá má nepravidelný reliéf na povrchu. Dlažobné dosky majú štvorcový alebo obdĺžnikový tvar, čiže zákazník si vie dlažbu prispôsobiť podľa možností svojho priestoru. Táto travertínová rada obsahuje dlažobné dosky s rôznou hrúbkou, takže využiteľnosť sa rozširuje o plochy s občasným pojazdom osobných automobilov.

Dlažba VERTO slonovinová, povrch reliéfny Foto: PRESBETON