Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Peptidy v kozmetike: Prečo by mali byť vo vašej rutine?

Zdieľať

Kozmetický priemysel prichádza stále s novou zložkou v kozmetike, ktorá by nemala chýbať vo vašej rutine. Niekedy je to viac o reklame, ako o samotnom účinku. Peptidy však patria do kategórie – zložka, ktorá by mala byť súčasťou starostlivosti o pleť. Prečo je tomu tak? Čo sú to peptidy, aké majú účinky na pleť? Odpovede nájdete v tomto článku.

Peptidy majú súvis s kolagénom

Peptidy sa prirodzene vyskytujú v koži, ale sú tiež zahrnuté v mnohých produktoch starostlivosti o pleť. Tvoria ich aminokyseliny, ich krátkymi a dlhými reťazcami. Sú niečo ako stavebné kamene tvoriace niektoré proteíny v tele, vrátane kolagénu a elastínu. Napríklad taký kolagén je vyrobený z troch polypeptidových reťazcov, takže pridanie peptidov môže stimulovať pokožku, aby vytvorila kolagén. Vďaka kolagénu je pleť pevnejšia a vyzerá mladšie.

Peptidy fungujú v tele takým spôsobom, že môžu preniknúť do vonkajšej vrstvy kože, takže namiesto toho, aby ostávali na povrchu kože, preniknú hlbšie. Sú akoby poslami pre ostatné bunky – vysielajú signály, ktoré hovoria bunkám, aby produkovali kolagén a elastín.

Telo vytvára kolagén prirodzene, ale v priebehu času jeho produkcia klesá. To spôsobuje stav pokožky, kedy je menej rovnomerná a jasná.

Prečítajte si aj:

Ceramidy: Prečo sú pre našu pokožku také dôležité?

Výhody peptidov

Molekula kolagénu je príliš veľká na to, aby sa absorbovala cez pokožku, ale peptidy sa môžu absorbovať do kože, kde ich potom telo vie využiť. Používanie peptidov má celý rad výhod:

Zlepšená kožná bariéra

Kožná bariéra je obranná línia tela proti baktériám, ultrafialovým lúčom, znečisteniu a iným toxínom. Môže byť poškodená nadmernou exfoliáciou, vystavením cigaretovému dymu a iným znečistením alebo dokonca nedostatkom spánku. Peptidy pomáhajú budovať silnejšiu bariéru.

Menej vrások a pružnejšia pokožka

Vďaka peptidom sú vrásky a jemné linky menej viditeľné. Okrem kolagénu tvoria peptidy aj elastínové vlákna, takisto typ proteínu. Tieto vlákna robia pokožku pevnejšou.

Pôsobia antibakteriálne

Peptidy môžu pomôcť zmierniť zápal, opraviť poškodenú pokožku a dokonca aj tón pleti. Takisto niektoré peptidy môžu zabiť baktérie, ktoré spôsobujú akné.

Ako si správne vybrať produkt s peptidmi

peptidy v kozmetike

Na trhu je veľa produktov, ktoré obsahujú peptidy. Nemusí byť ľahké sa v tom vyznať, ale je dobré sa riadiť týmito troma pravidlami:

  • Vyberte si ten správny produkt. Ak si budete chcieť vybrať produkt s peptidmi, akým je napríklad sérum alebo zvlhčovač, ktorý preniká do pokožky, tak je to správna voľba. Avšak, napríklad čistiaci prostriedok na pleť nebude asi taký účinný, keďže je potrebné ho po použití opláchnuť.
  • Vyberajte si ďalšie ingrediencie múdro. Peptidy fungujú dobre v kombinácii s inými zložkami, vrátane vitamínu C, niacínamidu (ale nepoužívajte niacínamid a vitamín C spolu!), antioxidantov a hyalurónovej kyseliny. Ak použijete peptidy s kyselinou alfa hydroxy (AHA), tak v skutočnosti znížite účinok pôsobenia peptidov na vašej pleti. Takže pozor na vzájomné kombinácie aktívnych látok.
  • Pozrite si pozorne štítok. Ak sa chcete zamerať na produkt s peptidmi, tak v ideálnom prípade by ste ich mali vidieť uvedené v hornej časti zoznamu zložiek. Môžete sa stretnúť s názvom aj ako palmitoyl.

Pre detailnejší prehľad peptidov dávame do pozornosti tento odborný príspevok od Katky Balabánovej, absolventky Vysokej školy chemicko-technologickej v Prahe, ktorá sa venuje zloženiu v kozmetike.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cosmetic Chemist | Katy (@b_b_w_k)

Zdroj: healthline.com

Foto: pexels.com