Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

SHOWCASE Divadla NUDE venovaný ženám

Zdieľať

Divadlo NUDE prichádza s druhým ročníkom festivalu SHOWCASE, ktorý venuje ženám. Odohrá sa od 13. do 18. septembra 2020 v Bratislave a každý deň prinesie pohľad na ženu v rôznych obdobiach jej života, pričom sa zameria aj na jej vnútorný svet aj na jej spoločenské postavenie v súčasnosti. Účasť na festivale tento rok prijali Dominika Kavaschová, Andrea Bučko, speváčka Katarína Máliková či umelci z Českej republiky.

Čestnou hosťkou festivalu bude herečka Gabriela Marcinková. ,,Človek je taká komplikovaná bytosť! Nechcem mužom uberať žiadne z ich prvenstiev, ale myslím, že v komplikovanosti našich duševných pochodov prosto vedieme. A potom je tu ešte divadlo, herci, dramatici, hudobníci, jednoducho umelci – to je výkvet komplikovanosti, ktorý vám ukáže, že: 1. ste úplne v poriadku a zaslúžite si byť chápaní, 2. ste na tom veľmi dobre, existujú aj stratenejšie existencie, 3. milujete divadlo a ani neviete prečo,” ozrejmuje mama malej Emky a dodáva: ,,Hlásim sa ku všetkým kategóriám, preto sa zúčastním na festivale SHOWCASE a budem sa tešiť zo svojej komplikovanosti. ”

Umenie zväzovania, skryté túžby či porno. LAVA podcast je odvážny a mimoriadne inšpiratívny.

Záštitu nad divadelným festivalom SHOWCASE prevzala starostka Starého Mesta Ing. arch. Zuzana Aufrichtová. Hlavná časť podujatí sa bude konať v Pistoriho paláci v spolupráci so Staromestským centrom vzdelávania a kultúry. O svoju skúsenosť so životom tridsiatničiek sa tu podelia Dominika Kavaschová a Andrea Bučková s predstavením Morena. ,,Príďte sa pozrieť na to, ako sa vo vzťahu často správate totálne nedostatočne… Skúste nazrieť do duše žien a mužov a prísť na to, že sme veľakrát fakt úplne vedľa,” vyzýva Dominika.

Českú divadelnú scénu zastúpi punkový kabaret s názvom Bohorodičko, panno, staň se feministkou tvorkýň Aleny Julie Novotnej a Barbory Šupovej. Z Prahy na festival zavíta aj autobiografické predstavenie Promiňte, že rodím tvorivého tímu Kateřiny Bílkovej, Lenky Hulákovej a Hanky Malaníkovej. Záver bude patriť sólovému koncertu speváčky Kataríny Málikovej. 

Do festivalového programu sa môžu zapojiť aj vizuálni tvorcovia a performatívni umelci prostredníctvom dvoch verejných výziev. Špeciálne pre festival vznikne skupinová výstava na tému „venované ženám“, ktorej vernisáž sa bude konať 9. septembra. Druhá výzva bude ukončená premiérou autorského predstavenia, ktoré sa uskutoční 18. septembra v Pistoriho paláci. Divadelnú prehliadku doplnia rôzne sprievodné akcie.

,,Veríme, že spôsob, akým sú témy v programe predkladané – veľmi osobný, vtipný a autentický štýl, ľahko navodí priateľskú náladu a získa si aj nových priaznivcov nezávislých tvorcov. A že aj napriek občas vážnejším témam vytvoríme pocity porozumenia a spolupatričnosti,” uzatvára spoluorganizátorka festivalu SHOWCASE Veronika Malgot. 

PROGRAM FESTIVALU:

9. 9. 2020 Vizuálna inštalácia na tému „venované ženám“ 

Vytvorená špeciálne pre festival. Skupinovú výstavu otvorí krátky hudobný koncert  „Morena“ D. Kavaschovej a A. Bučkovej.

13. 9. o 19:00 Bohorodičko, panno, staň se feministkou! / CZ 

Autorská performancia. Rovnosť. Svornosť. Nemá cenu dúfať, že za teba všetko vyriešia už predchádzajúce generácie. Zakladajúca schôdza feministického hnutia. Koncept, text, réžia: A. J. Novotná, B. Šupová.

14. 9. od 9:30 – 11:00 5 rytmov

Tanečný workshop s Mišou Trizuljakovou určený pre mamy na rodičovskej dovolenke, so strážením detí od 2 rokov.

14. 9. o 17:00 a 19:00 Ľúbim ťa a dávaj si pozor / Divadlo NUDE

Autorská inscenácia o intímnych detailoch materstva, o nezvyčajnej kráse a skrytých pochybnostiach. Získala Cenu bratislavského diváka na festivale Nová dráma 2019.

15. 9. o 17:00 SCENÁR / Divadlo NUDE

Audiovizuálna inštalácia. Postava z  knihy Scenár Etely Farkašovej, stojí na hrane prítomnosti a minulosti, starnúca žena, matka, prekladateľka Katarína. Účinkujú: M. Trizuljaková, L. Ondrušová.

15. 9. o 19:00 Promiňte, že rodím / CZ

Autobiografická performancia o niečom takom intímnom ako je pôrod. O tom sa snáď divadlo ani robiť nedá. Zoskupenie matiek na materskej / MAnaMA/ K. Bílková, L. Huláková, H. Malaníková

16. 9. od 9:30 – 11:00 Flamenco

Tanečný workshop s Libuškou Bachratou určený pre mamy na rodičovskej dovolenke, so strážením detí od 2 rokov.

16. 9. o 19:00 Mala Dr. Csabová pravdu? / Divadlo NUDE

Sólová performancia o žene a jej postavení v manželstve a spoločnosti za posledných sto rokov.

17. 9. o 18:00 Morena

Autorská inscenácia, ktorá prináša malú sondu do vnútorného sveta ženy na prelome tridsiatky D. Kavaschovej, A. Bučkovej a M. Kvietika.

17. 9. o 20:00 Samson 

Autorská performancia o hľadaní osudového „Samsona“ V. Malgotovej a L. Ondrušovej.

18. 9. o 18:00 Premiéra z výzvy OPEN CALL 

Výsledok otvorenej výzvy pre divadelných tvorcov na vytvorenie autorského divadelného diela s finančno-organizačnou podporou Divadla NUDE.

18. 9. o 20:30 Katarína Máliková

Sólový koncert, ukončenie festivalu. Po ňom AFTERSHOW s DJ-s v Bohéma bare.

Festival SHOWCASE je podporený Fondom na podporu umenia, Fondom LITA a Nadáciou Tatrabanky.

Štítky