Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Jednoduchý sprievodca vysávaním: Aké vysávače a vrecká je lepšie používať v domácnosti pre čistotu, zdravie a hygienu?

Zdieľať

Vysávanie patrí, dá sa povedať, medzi menej obľúbené domáce práce. Aj tak sa s tým ale musíme popasovať. V dnešnej dobe existuje mnoho rôznych vysávačov, ktoré nám túto činnosť môžu uľahčiť.

 

Čisté podlahy a koberce prirodzene patria k útulnej domácnosti. Ako ale vybrať vysávač, ktorý najlepšie zvládne všetky výzvy? S kvalitným vysávačom pôjde vysávanie od ruky. Možno nebude potrebná ani naša prítomnosť.

Typy vysávačov

Existuje mnoho otázok, nad ktorými sa musíme zamyslieť. Aký vysávač kúpiť, keď máme doma alergika? Ktorý sa najlepšie hodí do domácnosti s chlpatými maznáčikmi? Preto si predstavíme základné typy týchto pomocníkov v domácnosti.

Podlahové vreckové vysávače

Tento typ vysávačov by sme mohli považovať za úplnú klasiku. Klasický podlahový vysávač môžeme nájsť takmer v každej domácnosti. K jeho najväčším prednostiam patrí stabilný výkon počas celého vysávania.

Vysávač je totiž napájaný z elektrickej siete. Pri výbere by nás mala zaujímať dĺžka kábla, akčný rádius, veľkosť a typ vrecka a aj množstvo príslušenstva, ktoré užitočným spôsobom rozširuje využitie vysávača na rôzne typy povrchov.

Pri výbere si musíme dať záležať na vysokej účinnosti vysávania, ak chceme mať doma skutočne čisto. Práve vreckové vysávače totiž do výbavy dostávajú kvalitné filtračné systémy, ktoré sa postarajú o to, aby vzduch vychádzajúci z vysávača cez prieduchy bol čistejší, ako vzduch, ktorý dýchame.

VysávačeTyp vrecka

Kvalitné a vhodné vrecká do vysávačov sú v tomto prípade našou prioritou. Od ich výberu sa potom môže odvíjať celková práca s vysávačom, ale aj efektívnosť vysávania.

Jednorázové vrecká

Niektoré vysávače používajú jednorazové vrecká, ktoré po zaplnení putujú rovno do koša. Všetky nečistoty vtedy bezpečne zostávajú vo vrecku a neprídeme do kontaktu ani s najmenšou prachovou časticou. Musíme ale myslieť na dodatočné náklady, pretože sa nevyhneme pravidelnému dokupovaniu nových vreciek.

Vrecká na opakované použitie

Tieto vrecká sú tradičnejším riešením a mali by sa po každom vysávaní vyprázdňovať. Možno si položíme otázku, či vôbec vieme, ako vymeniť vrecká do vysávača, ale je to naozaj jednoduché. Jedno vrecko pri každom naplnení jednoducho vyklopíme do koša, vyprášime a zacvakneme späť do prístroja.

Tu je už kontakt s nečistotami, ktoré sme povysávali, viac pravdepodobný. Navyše, vrecko sa časom opotrebováva, vznikajú v ňom malé trhliny, cez ktoré môžu unikať prachové častice a účinnosť vysávania sa postupne znižuje.

Pri dlhšom používaní sa v ňom môžu usadiť aj roztoče, baktérie či plesne. Ak máme teda doma alergika alebo niekoho citlivého na nečistoty, tento typ vreciek naozaj nie je vhodnou voľbou.

Materiál vrecka

Okrem typu vrecka môže naše vysávanie ovplyvňovať aj materiál. Vrecká sa najčastejšie vyrábajú z papiera, netkanej textílie alebo poznáme aj mikrovlákenné vrecká.

Papierové vrecká

Tieto sú vyrobené zo špeciálneho, niekoľko vrstvového filtračného materiálu. Stále sa ale jedná o papier, a preto sú tieto vrecká pomerne náchylné na vlhkosť. Rovnako tak u nich existuje riziko pretrhnutia ostrými a ťažkými predmetmi. Pokiaľ ale prídu do styku len s obyčajnými nečistotami, nemáme sa čoho báť.

Netkaná textília

Tento materiál je najčastejší výrobný materiál vreciek. Oproti papierovým sú odolnejšie a menej sa im upchávajú póry. Sú ale aj finančne náročnejšie. Zároveň sú antibakteriálne a lepšie filtrujú vysaté predmety. Vzduch vo vašej domácnosti tak bude počas upratovania ešte čistejší.

Mikrovlákenné vrecká

Mikrovlákenné vrecká disponujú najmä kvalitnejšou filtráciou ako v prípade papierových vreciek. Štruktúra vlákien navyše zaisťuje väčšiu pevnosť. Vrecká sa netrhajú ani po nasatí ostrejších predmetov. Materiál je taktiež imúnny voči bakteriálnemu napadnutiu, a preto nedochádza k ďalšiemu rozmnožovaniu plesní a iných škodcov.

Veľkosť vrecka

Vrecká sa taktiež vyrábajú v rôznych veľkostiach. Záleží teda aj na veľkosti obytnej plochy a veľkosti vysávača, akú veľkosť vrecká zvolíme.

Pre menšiu domácnosť by sme si mali vystačiť s objemom sáčku do 2,5 litra. Tým pádom aj vysávač bude menší a zaberie menej miesta. Pre väčšie domácnosti je vhodné zvoliť aj vyšší objem, ktorý sa zvyčajne pohybuje okolo 4 litrov.

Keďže hovoríme o vreckových vysávačoch, tak faktory, ktoré súvisia s vreckami by mali byť pre nás najdôležitejšie. Existujú však aj iné, ktoré stoja za zmienku, a to je napríklad dosah vysávača, typ povrchu a príslušenstvo.

Dosah vysávača

Mali by sme zvážiť, aká veľká je domácnosť a ako ďaleko by sme sa s vysávačom chceli dostať od jednej elektrickej zásuvky. Dôležitá je pre nás informácia o dĺžke kábla a spolu s ňou aj akčný rádius. Akčný rádius je súčtom dĺžok prívodného kábla, sacieho nástavca a trubice.

Typ vysávaného povrchu

Klasické podlahové vreckové vysávače nekladú obmedzenie. Výborne sa im darí pri čistení kobercov, ale aj tvrdých podláh. S vhodným príslušenstvom dokážu povysávať aj čalúnený nábytok.

Za zmienku stojí aj výkonná turbokefa, ktorá dokáže efektívne prečesať husté koberce, odstrániť zašliapané nečistoty, zamotané chlpy po zvieratách aj hlboko usadený prach.

Praktická výbava

Keďže konkurencia je v tejto kategórii vysoká, aj výrobcovia sa predbiehajú sa v tom, kto ponúkne viac vylepšení. Samozrejmosťou je automatické navíjanie kábla a možnosť regulácie výkonu.

Užitočným vylepšením je tiež indikátor plnosti vrecka, pogumované tiché kolieska, pogumované prvky na obvode vysávača, ktoré zabránia poškodeniu nábytku, či dokonca aj možnosť uložiť najmenšie nástavce priamo do tela vysávača, kde ich budeme mať vždy po ruke.

Podlahové bezvreckové vysávače

Už z názvu je jasné, že tento vysávač nebude vo svojich útrobách ukrývať vrecko. Je šikovne nahradené nádobou, do ktorej sa zbierajú povysávané nečistoty. Nebudeme mať teda žiadne ďalšie výdavky navyše.

Veľkosť nádoby na prach a nečistoty môžeme voliť podľa seba. Čím väčšia je zberná nádoba, o to väčší je aj samotný vysávač, preto sa oplatí hľadať optimálny kompromis. Zberná nádoba je najčastejšie priehľadná, preto máme vždy pod kontrolou úroveň jej zaplnenia.

Spôsob vyprázdňovania nádoby môže byť v niektorých prípadoch kameňom úrazu. Najmä pri lacnejších bezvreckových vysávačoch musíme niekoľko dielov rozobrať, nádobu vysypať, vyčistiť, umyť a následne zložiť tak, aby do seba všetky diely aj tesnenie zapadli.

Kvalitné bezvreckové vysávače už disponujú premysleným spôsobom vyprázdňovania, kde do kontaktu s nečistotami prídeme iba minimálne.

Cyklónová technológia

Cyklónová technológia v bezvreckovom vysávači zaistí dokonalé oddelenie prachových častíc od silného prúdu vzduchu a uskladní ich v špeciálnej cyklónovej nádobe. Obsahuje aj filter, ktorý je na výstupe vzduchu a mal by zaručovať, že takto vybavený bezvreckový cyklónový vysávač bude ako stvorený aj pre domácnosti s alergikmi a zvieratami.

Tyčové vysávače

K ich najväčším prednostiam patrí jednoduchá manipulácia a dobrá skladnosť. Dajú sa zložiť buď na polovičnú výšku a vložiť do kuchynskej skrinky, alebo ich iba nenápadne môžeme odložiť za dvere.

K dostaniu sú v rozličných vyhotoveniach, ktoré uspokoja aj požiadavky náročných používateľov. Môžeme zvoliť praktický akumulátorový tyčový vysávač, ale aj sieťové vyhotovenie.

Nabíjateľný akumulátor neobmedzuje v pohybe. S tyčovým vysávačom tak očistíme aj vysoké schodisko, pavučiny na strope či ťažko dostupné miesta.

Výborne výsledky vykazujú na hladkých podlahách, no posledné roky sa objavujú aj moderné výkonné riešenia, ktoré sa nezľaknú ani vysávania kobercov. Na základe týchto vlastností môžeme usúdiť, že tento typ vysávača je vhodným pomocníkom a odpoveďou na otázku, ako udržiavať poriadok v domácnosti.

Parametre pri tyčových vysávačoch

Aj pri tyčových vysávačoch sú určité veci, na ktoré je dobré si posvietiť pred samotnou kúpou. Aby sme vedeli, či je tento vysávač vhodný do našej domácnosti a zabezpečí efektívne a rýchle vysávanie.

VysávačKapacita zbernej nádoby

Zvyčajne sú to menšie nádobky, ktoré zapadajú do celkového dizajnu tyčových vysávačov. Síce ich treba vyprázdniť po každom vysávaní, vysávač aspoň nebude v ruke zbytočne oťažievať.

Dĺžka nabíjania a doba prevádzky
Pri tyčových akumulátorových vysávačoch môžeme rátať s dĺžkou prevádzky 25 – 50 minút na jedno nabitie. To samozrejme závisí od modelu a ceny.
Ako dlho sa vysávač nabíja? Štandardne musíme počítať s časom niekoľko hodín. Doba nabíjania sa môže niekomu zdať dlhá, no odrazí sa to na výkone. Tieto vysávače môžu poskytovať rovnomerný vyvážený výkon takmer až do posledných percent.
Filtrácia

Nezaostáva za klasickými podlahovými vysávačmi a je minimálne rovnako tak účinná. Tu je vhodné spomenúť aj vysávače s vodnou filtráciou.

Vysávače s vodnou filtráciou

Špeciálnou podkategóriou bezvreckových tyčových vysávačov sú vysávače s vodnou filtráciou. Sú efektívnejšie pri vysávaní prachu, ale ich brzdí menší ťah, ktorý bráni nasatiu vody do motora, preto sa hodia skôr na vysávanie tvrdých podláh než kobercov alebo menších koberčekov.

Tip na čistenie koberčekov: koberčeky a rôzne podložky môžete najjednoduchšie umyť v  bezkontaktnej autoumyvárni.

Nečistoty, vrátane najmenších prachových častíc, sa zbierajú do nádoby, ktorá je naplnená vodou. Po vysávaní stačí špinavú vodu vyliať do odpadu. K žiadnemu rozvíreniu prachu do okolia alebo na vaše oblečenie už nedôjde.

Uloženie motora

Kým pri lacnejších tyčových vysávačoch je motor umiestnený v dolnej časti, drahšie modely majú motor zvyčajne blízko rukoväti. Mení sa tak ovládateľnosť a ťažisko tyčového vysávača.

Ak je motorová jednotka hore, s vysávačom bez námahy povysávame schodisko a dosiahneme aj na vyššie miesta.

Hmotnosť

Priemerne váži tyčový vysávač 4 – 6 kg. Pri vysávaní máme túto hmotnosť po celý čas v ruke a tlačíme pred sebou. Dobrá ergonómia a vyváženosť je polovicou našej spokojnosti.

Robotické vysávače

Pokiaľ patríme k ľuďom, ktorí si nechajú radi všetko za seba urobiť, robotický vysávač nám môže veľmi uľahčiť život. V dnešnej dobe existujú už moderné pokročilé roboty s prepracovanou navigáciou a presnými senzormi.

Aká môže byť výbava moderných robotických vysávačov?

  • S pomocou senzorov dokážu detekovať úroveň znečistenia plochy, po ktorej prechádzajú a zvýšiť na kritickom mieste svoj výkon.
  • Naplánujú si pohyb tak, aby sa vyhli prekážkam, neničili nábytok a čo najviac optimalizovali svoj pohyb.
  • Robotické vysávače je možné spustiť, nastaviť a ovládať cez mobilný telefón.
  • Vďaka technickému pokroku vysávač už nemusíme strážiť. Virtuálne steny mu zneprístupnia nevhodný priestor alebo sám dokáže rozpoznať výškové prevýšenia.
  • Skôr, ako sa úplne vybije, nájde najkratšiu cestu k dokovacej stanici a po dobití bude pokračovať tam, kde prestal.

Jedným z prvých krokov pri našom výbere je úvaha, na aký účel budeme robotický vysávač využívať a aké úlohy by mal zvládnuť. Kým niektoré modely majú výborné výsledky na tvrdých podlahách, ďalšie môžu byť nápomocné pri vysávaní kobercov, alebo mokrom zotieraní podláh.

Na tvrdé podlahy

Funkcie týchto vysávačov sú prispôsobené práve na tvrdé podlahy. Veľmi dobré výsledky podávajú aj na hladkých podlahách, ako sú parkety, dlažba, linoleum, drevené podlahy.

Pri vysávaní využívajú postranné rotačné kefy, ktoré zbierajú nečistoty aj z blízkosti nábytku a stien.

Na koberce

Nie je koberec ako koberec! Lacné robotické vysávače zvládnu pracovať iba na kobercoch s nízkym vlasom a prechod cez prahy je pre ne často nesplniteľnou úlohou.

Tie lepšie vybavené už povysávajú aj nečistoty z kobercov s vyšším vlasom a prejdú cez niektoré prahy. Obľúbené sú práve modely, ktoré prispôsobujú výkon typu povrchu, po ktorom práve prechádzajú.

Robotické vysávačeNa zvieracie chlpy

Kefy a zberacie systémy sú navrhnuté tak, aby zozbierali zvieracie chlpy s vysokou účinnosťou. Pokiaľ máme domáceho maznáčika, určite vieme, že chlpy sú veľkým problémom. A práve tento vysávač môže byť medzi vhodnými tipmi, ako efektívne upratať domácnosť, či už od chlpov alebo iných nečistôt na podlahe.

Na trhu sa môžeme stretnúť aj s pokročilými modelmi, ktoré v rámci rozpoznania prekážok dokážu detegovať výkaly na podlahe a obísť ich.

Obľúbená je funkcia automatického vyprázdňovania, ktorú určite vieme oceniť v období pĺznutia. Vysávač automaticky vysype nečistoty a chlpy do vyprázdňovacej stanice integrovanej v dokovacej stanici a pokračuje v práci.

S mopom

K funkcii vysávania nečistôt sa pridáva mokré alebo suché mopovanie. Pri suchom mopovaní je robot schopný vyzbierať jemné prachové častice. Pri mokrom mopovaní je stierací mop umiestnený na spodnej strane robota, je priebežne zvlhčovaný a podlaha je stieraná aj namokro.

Na trhu sa stretneme aj s robotickým vysávačom, ktorý je obohatený rotujúcim mopom. O bezchybnú čistotu sa stará silný prúd vody, ktorý rýchlo namáča a otáča umývacie podložky. Vysokorýchlostná rotácia tak zaisťuje bezchybné upratanie bez zanechania nečistôt. Podložky sú následne sušené horúcim vzduchom bez prítomnosti vlhkosti či zápachu.

Viacúčelové vysávače

Tieto vysávače môžeme nazvať aj multifunkčné a dajú sa prirovnať k profesionálnemu upratovaciemu zariadeniu. Už jeden vysávač totiž dokáže vysávať na sucho, na mokro, tepovať, šampónovať a niektoré dokonca aj fúkať vzduch pred sebou.

Súčasťou je zvyčajne k tomu prináležiaca výbava, aby sme už od prvého dňa mohli naplno využívať schopnosti vysávača.

Kým niektoré vysávače sú po stránke dizajnu a veľkosti na nerozoznanie od klasických podlahových, na ďalších je už na prvý pohľad vidieť, že nejde len tak o hocijaký vysávač.

Robustná konštrukcia, kovové hubice a zberná nádoba s objemom vyšším ako 15 litrov predznamenávajú, že tieto vysávače môžu urobiť poriadok v dielni, autodielni, priemyselných budovách, ale aj na stavbe. Výkonný priemyselný vysávač sa nezľakne jemného prachu, pilín, hoblín, väčších nečistôt a niektoré modely dokážu odsať aj desiatky litrov vody.

Ručné vysávače

Ručný vysávač sa hodí všade tam, kde nie je vhodné použiť klasický vysávač alebo tyčový vysávač. S ručným vysávačom zvládneme vysať efektívne a bez námahy. Navyše ho nemusíme používať len v domácnosti, ale aj pri vysávaní automobilu.

Dostane sa aj na ťažšie dostupné miesta. Jeho veľkosť však vplýva aj na jeho výkon a kapacitu zbernej nádoby. Obe hodnoty sú prirodzene nižšie.

Ručné vysávače sú zvyčajne akumulátorové, preto môžeme počítať s istou výdržou na jedno nabitie a s nutnosťou pravidelného nabíjania. Vyhľadávané sú modely s dokovacou stanicou, ktorú pripevníme na stenu, kde slúži zároveň aj ako držiak ručného vysávača.

Hoci ručný vysávač nedokáže plnohodnotne zastúpiť tyčový alebo podlahový vysávač, pre jeho malé rozmery, praktickosť a nízku hmotnosť sa stal vítaným doplnkovým vysávačom v mnohých domácnostiach.

Na záver

Používanie vysávača v domácnosti je veľmi dôležité, ale jeho výber už môže byť zložitejší. Odvíja sa to od mnoho faktorov, napr. či máme doma dieťa, domáce zviera alebo aký typ podlahy prevažuje.

Rozhodujúca je ale kvalita. Musíme zabezpečiť, aby sme si vyberali kvalitné vrecká, aby vysávač obsahoval kvalitnú filtráciu a mal aj antibakteriálnu funkciu.

Pri vysávaní je potrebné získať istotu, že podlahy aj koberce budú dôkladne povysávané a prach nebude rozvírený v ovzduší. To sa hodí najmä pokiaľ máme v rodine alergikov.

Ale celkový výber vysávača už necháme na vás!

 

Michal Horváth, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

Štítky