Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Svojpomocná stavba domu a najčastejšie chyby pri jej realizácii. Na toto si radšej dajte pozor

Zdieľať

Stavba vysnívaného bývania je bezpochyby jedným z finančne najviac náročných projektov. A to aj v prípade, že ste si vybrali ten najmenší možný projekt na dom z katalógu. Množstvo ľudí sa s vidinou ušetrených prostriedkov vydá tŕnistou cestou svojpomocnej stavby. Ak patríte medzi nich, musíte mať neustále na pamäti, že akákoľvek chyba môže mať veľmi nepríjemné následky. A to nehovoríme len o financiách. Na čo si dať pozor, aby ste váš dlhoročný projekt napokon dotiahli do vytúženého konca?

Chýbajúci stavebný dozor

Stavať dom svojpomocne nie je na Slovensku ojedinelým javom, preto je u nás samozvaných stavbyvedúcich ako húb po daždi. Väčšinou to síce dotiahnu do úspešného konca, no ak si chcete byť výsledkom stopercentne istí už od samého začiatku, mali by ste zvážiť stavebný dozor. Ide o odborníka, ktorý dohliada na celkový priebeh stavby, kontroluje stavebnú prácu, ale aj kvalitu stavebného materiálu.

Ak túto možno zmetiete zo stola hneď na začiatku, za chyby pri stavbe si môžete pekne priplatiť. Čo určite nepoteší nikoho, kto chcel na stavebnom dozore práve ušetriť. V horšom prípade môže dôjsť k chybám, ktorých oprava už nebude možná, a tak vám budú do konca života pripomínať toto nešťastné rozhodnutie.

dozorZdroj: pexels.com

Nedostatok finančných prostriedkov

Keď už ste sa hypotékou upísali banke na desiatky rokov, bola by škoda, keby sa vám domček nepodarilo dostavať z dôvodu zle vypracovaného rozpočtu. Chýbajúce financie sú totižto jedným z najčastejších dôvodov, prečo na pozemkoch ostávajú len holé múry a majiteľom týchto nedokončených domov len oči pre plač.

Aj keď si dnes viete veľmi rýchlo v priebehu zopár minút a niekoľkých telefonátov pozisťovať ceny materiálu a práce jednotlivých robotníkov a špecialistov, pozerajte sa na stavbu z dlhodobejšieho hľadiska. Pri trende neustále sa zvyšujúcich cien tak o rok môžete zaplatiť za materiál niekoľkonásobne viac, ako keby ste ho kupovali už dnes, nehovoriac o zvyšovaní ceny práce. Snažte sa mať preto stále dostatočnú finančnú rezervu, čo vám môže pomôcť ušetriť aj kopu bezsenných nocí.

financieZdroj: pexels.com

Improvizácia

Vedieť dobre improvizovať vás v živote dokáže dostať z nejednej šlamastiky. V prípade stavby vlastného domu to však radšej neskúšajte. Takéto konanie by totižto mohlo mať vplyv na niektoré detaily, ale aj na omnoho závažnejšie veci, medzi ktoré patrí napríklad statika. Najlepšie riešenie je držať sa projektu do bodky, pretože pri prípadných zmenách to už nikdy nebude ako v prvotnom návrhu.

plánovanieZdroj: pexels.com

Stavba domu nie je jednoduchý proces a vyžaduje si veľa času a síl. A to ako psychických, tak aj fyzických. Nie je nad skúsenosti a profesionálny prístup, no ak ste sa predsa len rozhodli do toho pustiť, obrňte sa trpezlivosťou a buďte pripravení na všetky úskalia.