Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Top tipy, ako zmeniť svoj život k lepšiemu

Zdieľať

Zmena je život. Nikto nezostáva celý život rovnaký, takisto ako sa menia aj externé okolnosti. Dôležité je však, či je to zmena pozitívnym smerom, alebo negatívnym. Mnoho ľudí sa nevedomosťou či rozhodnutiami dostane do životného stavu, s ktorým nie sú spokojní. Buď je to stagnácia v kariérnom živote, nenaplnenie v osobnom živote či nedostatočná motivacia do zivota.

Vtedy prichádza na rad otázka ako zmeniť svoj život. Odpoveď však nie je taká jednoduchá a u každého sa bude líšiť. Existuje však niekoľko overených tipov a princípov, ktoré môžu fungovať ako inšpirácia a odrazový mostík.

Uvedomenie potreby zmeny

Ešte predtým, než padne otázka ako zmeniť svoj život, musí prísť uznanie potreby zmeny. Zlepšenie životného štýlu môže nastať len vtedy, keď človek uzná, že aktuálny stav nie je ideálny. Toto uvedomenie môže prísť z ničoho nič pri konkrétnej udalosti, napríklad padák z práce alebo rozpad vzťahu. Častejšie sa však postupne buduje nepokoj nedostatočným napĺňaním potenciálu, až pokým pohár nepretečie. Uvedomí si, že je zaseknutý v rovnakej rutine a stagnuje. A keď sa nehýbete dopredu, tak idete dozadu.

Keď sa človek zamyslí, ako zmeniť svoj život, musí si najprv analyzovať aktuálny stav a ako využíva čas, ktorý mu tu bol daný. Možno trávi veľa času na spotify nebo apple music namiesto čítania. Možno chodí do kamenných kasín namiesto toho, aby využil kasína na slovensku, ktoré šetria čas. Možno nevie, kde je chyba.

Sebazdokonaľovanie je beh na dlhú trať, nie je to šprint, ale maratón. To si je potrebné
uvedomiť. To, ako zmeniť svoj život, sa nedá zistiť lusknutím prstu. Avšak uvedomenie
potreby zmeny je prvý a hlavný krok. Potom môže človek začať robiť prvé menšie zmeny, ktoré sa začnú nabaľovať ako snehová guľa a povedú k úspechu v živote. Teraz sa pozrieme na to ako začať nový život.

Nastavenie realistických cieľov

Analyzovali ste aktuálny stav svojho života a zistili ste, že to nie je ono. Čo teraz? Ďalším krokom je nastavenie cieľov. Skrz nastavenie správnych kritérií a cieľov nastavíte trajektóriu, ako zmeníte aktuálny stav na niečo lepšie. Treba si tu však dať pozor na niekoľko vecí hlavne na začiatku cesty.

Výsledky neprídu hneď a zmenu pocítite až po niekoľkých mesiacoch konzistentnej práce. Preto je dôležité nespoliehať sa na motiváciu, ale disciplínu. Každý si môže prečítať motivačné citáty o živote a zrazu má chuť všetko meniť. Avšak motivácia je ako iskra, zo začiatku je žiarivá, no nedá sa na nej dlhodobo existovať. Disciplína je však oheň, ktorý iskra zapáli. Práve disciplína je odpoveď ako zmeniť svoj život. Musíte pracovať a vydržať aj vtedy, kedy to nebude ľahké a keď sa vám nebude chcieť.
K tomu je dobré aj stanovenie realistických cieľov. Mnoho ľudí si stanoví zo začiatku
zbytočne prestrelené ciele a potom sú znechutení, keď sa im ich nepodarí naplniť. Je dôležité začať realisticky a ciele si prispôsobovať, nejedná sa o statický ukazovateľ.

Nastavenie cieľov môže byť napríklad prečítať každý deň 10 strán z knihy, cvičiť 3-krát do týždňa, každé ráno začať strečingom a podobne. Ciele by mali slúžiť ako pomoc, nie bremeno.

Budovanie pozitívnych návykov

Správne stanovené ciele nie sú odpoveďou ako zmeniť svoj život, tvrdá každodenná práca je. Niekto sa môže spoliehať na aktuálne nastavenie hviezd, čo je dobrý pomocník, ale nenahradí to konzistentnú prácu. Zdravé návyky sa dajú budovať len elimináciou tých zlých a nahradzovaním ich tými dobrými.

Začnite v malom, ale za každú cenu sa toho držte. Hneď ráno ukážte, že vy ste ten za
volantom svojho života. Začnite krátkym desaťminútovým kardiom, modlitbou či meditáciou. Tak sa hneď ráno nastavíte, že dnes plníte svoje ciele s plným nasadením. To je spôsob ako sa zmenit. Počas dňa eliminujte distrakcie zo sociálnych sietí, ktoré navštevujte minimálne. Radšej si pustite podcast alebo hudby so správnou frekvenciou na spotify nebo apple music.

Fyzický pohyb je kľúčovou súčasťou pre osobný rozvoj. V zdravom tele zdravý duch. Každý týždeň zaraďte do svojho harmonogramu minimálne 3-krát silový tréning s váhami. Ten je vhodný ako na budovanie silného a estetického tela, tak aj na chudnutie. Silový tréning doplňte kardiom. Aj tu je konzistencia viac ako intenzita. Každý deň 20 minút pohybu je postačujúce a zvládnuteľné.

Budujte sa aj spirituálna. Čítajte knihy o osobnostnou raste a o svojej duši, či už je to
ezoterika alebo sväté písmo. Pracujte na svojich schopnostiach, ktoré povedú k zvýšeniu hodnoty na trhu práce. Zivot je zmena a zmena je dosiahnutá pozitívnymi návykmi.

Seba starostlivosť ako priorita

Základom toho, aby vám novo vytvorené návyky vydržali a boli ste konzistentní, je pozitívne myslenie. Nastavenie hlavy je ten najdôležitejší element pozitívneho života. Bez toho nemáte šancu na úspech a reálnu zmenu.

Váš mindset by mal byť, že všetko po čom túžite, už máte a viac nepotrebujete. Vo svete a živote sa hýbete bez zbytočných obáv. Uvedomte si, že väčšina vašich negatívnych myšlienok nemá nič spoločné s realitou. Preto sa zbavte pochybností a žite v prítomnom momente.

Na dosiahnutie tohto stavu je dôležitá starostlivosť o duševné zdravie, ktorá je kľúčová ako zmeniť svoj život k lepšiemu. Každý deň meditujte a vizualizujte si, kam sa chcete dostať a kým chcete byť. Musí to však byť bez nadbytočného chcenia, berte to tak, že v danom stave už ste. Pokiaľ ste veriaci, modlitba je ten najlepší spôsob starostlivosti o duševné zdravie.

Taktiež si doprajte čas na oddych. Nie sme stroje, ale ľudia. Rovnováha medzi prácou
a životom je extrémne dôležitá a bez nej môže veľmi ľahko prísť vyhorenie. Doprajte si večer s priateľmi, užite si deň v prírode na dobytie batérií alebo si pozrite svoj obľúbený film.

Budovanie efektívneho systému

Návod ako zmeniť svoj život nemôže byť kompletný bez nastaveného systému. Ten vám pomôže udržať sa na správnej trajektórií. Taktiež je to vhodný nástroj na spätnú väzbu a posúdenie výsledkov ako aj konzistencie. Produktivita sa dá dosiahnuť a maximalizovať práve dobrým systémom.

Základom takéhoto systému je zaznamenávanie si informácií o cieľoch, činoch a výsledkoch každá jeden deň. Ideálne je využiť klasický papier a pero, kde si zaznamenáte kľúčové informácie. Každý večer si na ďalší deň stanovíte hlavné ciele a činnosti. Počas dňa si zaznamenávate, čo sa vám podarilo a čo nie. Na konci dňa urobíte analýzu a plán na ďalší deň, ako zmeníte chyby na úspechy. Jeden týždeň môže vyzerať napríklad takto:

Dlhá cesta a prekážkami a pádmi

Vyššie uvedené tipy a princípy sú skvelý nástroj ako zmeniť svoj život. Na papieri to všetko vyzerá jednoducho, realita je však často iná. Prídu problémy, ktoré môžeme aj nemôžeme ovplyvniť. Budete robiť chyby a často nedodržíte, čo si stanovíte. Ciele sa vám nepodarí naplniť. Prídu momenty, kedy budete mať chuť so všetkým prestať. Práve vtedy je dôležité sa nevzdať.

Nech si pustíte akýkoľvek životopisný podcast na spotify nebo apple music, každí vám povie, že chyby a pády sú súčasťou cesty. Až keď reálne nastanú však skutočne preveria človeka. V ideálnom svete by vedel svoj život k lepšiemu zmeniť skoro každý, no v takom nežijeme.

Práve momenty, kedy padnete a zlyháte sú tie kľúčové a rozhodujúce. Môžete sa zbaliť a vzdať. Alebo problémy prekonať a vrátiť sa ešte silnejší. Dôležitá je perspektíva. Každý pád a zlyhanie berte ako učiteľa a tak, že sa to malo stať. Hľadajte v neúspechoch lekcie ako zmeniť svoj život. Keď sa po páde vrátite silnejší, tak práve to vám najviac zdvihne sebavedomie.

Maratón, nie šprint

Zmena života k lepšiemu je jednou z najťažších úloh. Zároveň je to však jedna z úloh, na ktorej najviac záleží. Pochopte potrebu zmeny a vybudujte si plán z vyššie uvedených tipov. Nenechajte sa odradiť pádmi a zlyhaniami, berte ich ako potrebné skúsenosti a lekcie. Hlavná je konzistencia a malý krok každý deň. Nech už vás život zavedie kamkoľvek, presne tak to malo byť.

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”