Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Venujte pozornosť starostlivosti o pleť aj doma

Zdieľať

Každá pleť potrebuje niečo iné, či už podľa veku alebo skôr typu. Niekedy nestačí len základná starostlivosť. Pleť občas potrebuje aj výnimočnú starostlivosť. Ako si ju teda dopriať a ako sa zorientovať v jednotlivých ošetreniach pleti? Na to sme sa opýtali Miroslavy Kysuckej, zakladateľky organického pleťového spa. Okrem svojich odporúčaní nám prezradila zaujímavé tipy aj finty, ktoré sama rada aplikuje na svojej pleti. 

Miroslava Kysucká

Miroslava Kysucká, Angelis organic spa

Ak by ste mali odporučiť konkrétnu terapiu/ošetrenie pre jednotlivé vekové kategórie, aké by to boli? (pre 20+, 30+, 40+, 50+, 60+)  

Asi sa to nedá takto úplne jednoznačne rozdeliť iba podľa veku, pretože aj mladá pleť vie byť suchá aj dehydrovaná, naopak aj zrelá pokožka môže byť mastná. Pigmentové škvrny ako melazma sa môže vyskytnúť už po prvom tehotenstve, tzv. starecké škvrny vykúkajú už aj niekedy po štyridsiatke. Navyše tu máme aj stavy pleti ako je rosacea, akné a podobne, ktoré nesúvisia s vekom.  

Takže by som to zhrnula tak, že v mladšom veku sa častejšie sústredíme na čistenie, hojenie akné a správne návyky, čo sa starostlivosti týka, aby sme sa vyhli predčasnému starnutiu. U mňa takéto ošetrenie nájdete pod názvom Bohemien.  

V období života, kedy majú ženy väčšinou deti, býva pleť často ovplyvnená hormonálnymi zmenami a je náchylná na vznik pigmentácií, dehydratáciu a chýbajúcu výživu (hlavne keď dojčíme). Na mojej stránke nájdete ošetrenie s názvom Forest deana, zamerané na rozjasnenie pleti a  doplnenie živín, taktiež hydratáciu. Prečítate si tam dokonca aj o účinných látkach a bylinách, hline, či výťažkoch zo stromov prítomných v prípravkoch, ktoré sa v jednotlivých ošetreniach používajú.  

Neskôr, keď rovnako ako ja teraz, sa opäť snažíme naštartovať kariéru a lietame ako bosorky na metle 🙂 po celom meste a  s deťmi na krúžky, potrebuje naša pleť možno zase niečo trošku iné. Určite by som v tomto období zašla častejšie na ošetrenie s názvom Urban angel, zamerané na detoxikáciu a upokojenie pleti. Pri tomto ošetrení používam radu s aktívnymi ingredienciami zo skalnej ruže, ktorá má podobné vynikajúce účinky na pleť ako aloe vera. Okrem iného je tam aj komplex microgreens, v podstate výťažok z teraz obľúbených superpotravín, hlavne tých zelených, obsahujúcich chlorofyl. 

Keď potom dozrievame do krásy a opäť prechádzame hormonálnymi zmenami, naša pleť sa zase trošku zmení. Potrebuje väčšinou viac výživy, viac hydratácie a spevnenie. Tu väčšinou vyberiem produkty na mieru a skombinujem ich do synergického celku. Výborná je maska s hubou snow mushroom, ktorá pôsobí podobne ako kyselina hyalurónová – dokáže na seba naviazať až tisícnásobok svojej hmotnosti vo forme vody – navyše obsahuje aj vitamín A (retinol) a vitamíny C a D.  

Prečítajte si príjemný rozhovor s Miroslavou Kysuckou:  

Miroslava Kysucká: Vidím krásu hlavne v zdraví, vyžarovaní a v zdravom vzťahu samej k sebe

Pre tých, ktorí radi doprajú svojej pleti nielen základnú, ale aj výnimočnú starostlivosť. Môžeme si aj v pohodlí domova dopriať masáž tváre? Ak áno, ako ju správne robiť? 

Toto je výborná otázka a odpoveď znie áno a nielen masáž. Doma toho pre svoju pleť môžeme urobiť podstatne viac. Občas pridám na môj Instagram @angelis.skin krátke video s ukážkou domácej masáže tváre, niekedy aj s pomôckami ako guasha.  

Masáž je neuveriteľne príjemný prostriedok, ako pleť prekrviť a pomôcť odtoku lymfy do lymfatických uzlín. Pomáha to napríklad ráno znížiť opuch pod očami a podobne.  

Čiže správne masáž doma robíme tak, že pohyby smerujeme hore, proti gravitácii a k ušiam, pod ktorými sa nachádzajú lymfatické cesty. Pokožku pritom príliš nenaťahujeme. Na záver môžeme pridať jemné štipnutia pre prirodzenú farbu na líčkach. Nezabudnime aj jemný tlak na reflexné body. 

Pozrite si Mirkine video na jej profile:

Okrem masáže je však pri prvých známkach starnutia na doma výborný aj derma rolling. Aspoň dvakrát za týždeň. Budem sa snažiť pridať čoskoro aj video o tom, ako ho správne doma robiť.  

Samozrejme doma si môžeme dopriať aj kvalitnú pleťovú masku podľa typu pleti. Ja s obľubou používam zeolit pre jeho schopnosť vytiahnuť z pleti environmentálne nečistoty. Výborná je aj tvárová joga – na internete sa dá nájsť veľa návodov na rôzne problematické partie tváre.  

Ak trávite veľa času pred obrazovkou počítača, mám pre vás tip: Žiarenie z elektronických zariadení našej pleti totiž celkom škodí. Urobte si silný zelený čaj, naplňte ho do sprejovej fľaštičky a niekoľko krát denne si ním osviežte pleť. Antioxidanty v ňom obsiahnuté sa postarajú o neutralizáciu voľných radikálov a pomôžu jej, aby bola hladká a svieža. V chladničke vám vydrží 3 – 4 dni. Toto je moja obľúbená finta.  

Takže smelo sa svojej pleti venujme aj doma. Ide aj o ten čas, ktorý človek venuje sebe, starostlivosti o seba. Je to príjemný a v tejto uponáhľanej dobe aj veľmi potrebný pocit, nájsť si na seba hoci len päť extra minút času.

Energiu a pozornosť treba venovať aj sebe, aby sme mali potom z čoho rozdávať aj druhým.

Ilustračná foto: pexels.com/@Yan Krukov