Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Viete, aké sú možnosti obalov na mobil a podľa čoho vyberať?

Zdieľať

V dnešnej rýchlej digitálnej dobe sa smartfón stal našou súčasťou. Slúži ako portál do virtuálneho sveta, ako komunikačná linka, ktorá nám uľahčuje každodenný život. Práve preto je tiež dôležité, aby boli tieto technologické vymoženosti dobre chránené, a to ideálne bez straty určitej elegancie a štýlu, ktorý často predstavujú. Predsa len môže v niektorých prípadoch ísť aj o stroje za niekoľko stoviek eur. V tomto článku si predstavíme možné druhy krytov pre váš telefón a podľa čoho medzi nimi vyberať.

Ochrana nadovšetko

V prípade, že má puzdro na telefón splniť svoj účel, ide predovšetkým o stupeň jeho ochrany telefónu. Medzi najbezpečnejšie možnosti patria robustné outdoorové puzdrá so zosilnenými prvkami a výstupkami, ktoré sú špeciálne navrhnuté tak, aby chránili telefón aj v scenároch, kedy je displej zasiahnutý zospodu.

Na druhú stranu úsporné silikónové kryty ponúkajú zásadnú ochranu proti povrchovým oderom pri položení na stôl, do kabelky alebo pri posúvaní po povrchu. Je však dôležité si uvedomiť, že chránia predovšetkým zadnú stranu a boky telefónu.

Na zabezpečenie dostatočnej ochrany displeja ako takého je vhodné zvoliť ochranné sklo, flipové puzdro alebo univerzálne puzdro, ktoré kryje celý telefón.

Mohlo by vás zaujímať: Správny typ puzdra na telefón sa môže hodiť aj pri vodných aktivitách. Poznáte vodeodolný plávajúci obal na mobil?

Čo zvážiť vo vzťahu k ochrane mobilu?

1.     Inovatívne materiály:

Špeciálne materiály, ako sú rohy s penovým vankúšom a gélové nárazníky, môžu výrazne zvýšiť odolnosť proti nárazu bez toho, aby obalu pridávali na objeme. To sa však tiež premietne na celkovej cene.

2.     Vodotesnosť, odolnosť proti snehu a piesku:

Je dôležité si uvedomiť, že tvrdenia o vodotesnosti, odolnosti proti snehu a piesku nemusia vždy platiť, najmä bez predinštalovanej ochrany obrazovky. V tomto prípade je vhodné stupeň ochrany nepodceňovať, vďaka čomu budete mať stopercentnú istotu. Okrem toho ide v tomto prípade o skutočne mohutné obaly voči telefónu. Jeho celkový objem sa tak podstatne zvýši.

3.     Ochrana proti drobným nečistotám:

Pre tých, ktorí sa venujú činnostiam, ako sú práce na záhrade, práca s drevom, spracovanie kovov alebo outdoorové športy, hľadajte puzdrá s prachovými zátkami pre porty USB-C a slúchadlá, aby ste zabránili vniknutiu nečistôt. Aj malé čiastočky môžu poškodiť nabíjací port, pokiaľ si ich nevšimnete. To isté platí aj pre postranné tlačidlá ovládania hlasitosti a zamykania. Tie však nie sú voči prachu tak náchylné.

4.     Zvýšená ochrana proti pádu:

Pri výbere ochranného puzdra dávajte prednosť tým, ktoré majú okrem zadného krytu aj predný rám. Tieto puzdrá poskytujú lepšiu ochranu proti pádu ako obyčajné nasúvacie puzdrá. Predný rámček zavesí telefón vo vnútri obalu a pridá ďalšiu vrstvu, ktorá pohlcuje nárazy. Vďaka tomu nedôjde ku kontaktu displeja s povrchom v prípade pádu.

5.     Vstavané ochranné kryty obrazovky:

Puzdrá so zabudovanými chráničmi obrazovky poskytujú komplexnú 360 stupňovú ochranu. V tomto prípade sa však odporúča skôr nalepovacie tvrdené sklo, bez vzťahu ku krytu. Poskytuje totiž oveľa vyššiu ochranu.

Pozor na veľkosť

Výber správneho puzdra na telefón môže byť náročný počin, najmä pokiaľ ide o veľkosť a hrúbku puzdra. Ak je pre vás prioritou odolnosť, je vhodným riešením ťažké puzdro, ale jeho objem nemusí vyhovovať každému. Pri rozhodovaní zohráva úlohu aj typ vášho telefónu.

Pre tých, ktorí majú menší telefón, ako je Samsung Galaxy S23 alebo iPhone SE, je možnosťou silnejšie a polstrované puzdro bez toho, aby telefón pôsobil ťažkopádne. Pokiaľ však vlastníte Galaxy S23 Ultra alebo iPhone 15 Pro, čo je už značný telefón, čo sa týka rozmerov, máte možnosti obmedzenejšie. Výzva spočíva v nájdení dokonalej rovnováhy medzi solídnou ochranou a vyhnutím sa príliš objemným obalom.

Nejde len o hrúbku; tenké puzdrá majú svoje vlastné problémy. Čím tenšie puzdro je, tým menej dokáže tlmiť nárazy pri páde a hrozí, že telefón bude pôsobiť lacno. Ak chcete posúdiť hrúbku puzdra, venujte pri ich výbere pozornosť okraju okolo fotoaparátu a obrazovky.

Oblasť fotoaparátu často odráža najhrubšie miesto puzdra, pretože je to prvé miesto, ktoré sa pri položení telefónu dotýka povrchu. Rovnako tak okraj okolo displeja musí poskytovať ochranu bez toho, aby bránil používaniu dotykového displeja. Viac o druhu a type obalov si priblížime nižšie. Každý sa totiž vyznačuje niečím iným.

Náš tip: To, ako s vaším telefónom zaobchádzate a aký stupeň ochrany mu venujete, sa odráža nielen na jeho vzhľade, ale aj funkčnosti. Vhodný obal, tvrdené sklo, ale aj správna technika nabíjania – to všetko má vplyv. Viete, ako správne nabíjať váš mobilný telefón?

Druhy krytov a materiálov

Po určení, akú hrúbku preferujete alebo akú môžete akceptovať, je čas na najdôležitejšie rozhodnutie na vašom kontrolnom zozname pre nákup puzdra: výber typu puzdra. Existuje šesť základných typov puzdier, z ktorých každý má svoje jedinečné vlastnosti, ktoré treba zvážiť. V niektorých prípadoch budete musieť, vzhľadom na veľkosť vášho telefónu, urobiť ústupok voči stupňu ochrany, alebo zainvestovať do pokročilejších, kvalitnejších obalov z lepších materiálov.

Zaklápacie obaly

Nemusíte utrácať za telefón stovky eur, aby ste si užili skladací smartfón. Na trhu sú aj puzdrá, ktoré fungujú ako zaklápacie. Predstaviť si ich môžete ako knižku, kedy na prvej strane po odkrytí jej obalu nájdete displej vášho telefónu.

Tento štýl puzdier je obľúbený najmä medzi ženami, pretože ponúka zvýšenú ochranu displeja pred potenciálnymi predmetmi spôsobujúcimi poškriabanie, ako sú kľúče a perá vo vnútri kabeliek.

Tieto puzdrá často ponúkajú aj princíp peňaženky, kedy si do tela krytu môžete schovať kreditné karty. V tomto prípade existujú rôzne možnosti od jednovrstvových puzdier na 1–2 karty až po trojvrstvové peňaženkové puzdrá, ktoré dokážu uschovať viac kariet.

Ťažké obaly

Ťažké, masívne puzdrá ponúkajú mnoho výhod. Majte však na pamäti, že bývajú naozaj objemné a ťažké. Tieto puzdrá so vzduchovými vreckami a zosilnenými rohmi výrazne znižujú riziko poškodenia zariadenia, ale tiež značne zvyšujú jeho hmotnosť.

Poskytujú síce bezpečný úchop, aj keď máte mokré ruky, ale ich veľkosť môže predstavovať problém, keď sa ich snažíte strčiť do vrecka. Navyše možno budete musieť investovať do spony na opasok alebo puzdra, aby sa do nich zmestila ich väčšia konštrukcia.

Tieto odolné puzdrá ponúkajú komplexné pokrytie, vrátane tlačidiel a dotykovej obrazovky, čo môže mať za následok trochu tuhšie stlačenie tlačidiel a zníženú citlivosť dotykovej obrazovky.

Oplatí sa skontrolovať stupeň krytia IP (Ingress Protection), aby ste posúdili odolnosť puzdra voči vode a prachu. Niektorí výrobcovia idú ešte ďalej a podrobujú svoje výrobky americkým vojenským normám, ako je MIL-STD-810, ktoré zahŕňajú kritériá, ako je odolnosť proti tlaku, teplote, vibráciám a nárazom.

Pokiaľ však trávite veľa času v prašnom prostredí, náchylnom na mechanické poškodenie, ide o obal práve pre vás.

Inšpirujte sa: V dnešnej dobe už je len málo ľudí, ktorí si zaobstarajú telefón bez tvrdeného skla. Viete, ako si vymeniť ochranné sklo na mobile?

Priehľadné obaly

Priehľadné obaly na telefóny bývajú bežnou voľbou, pretože ponúkajú čistý pohľad na dizajn vášho zariadenia. Niektoré priehľadné puzdrá posúvajú dizajn na vyššiu úroveň tým, že obsahujú zábavné grafické vzory, ktoré ladia s farbou telefónu a vytvárajú jedinečný štýl.

Bez ohľadu na to, ktorý štýl si vyberiete, je nevyhnutné dať si pozor na dva bežné problémy s čírymi puzdrami: žltnutie a šmuhy. Časom môžu číre puzdrá vplyvom pôsobenia UV žiarenia zo slnečných lúčov získať žltkastý odtieň. Okrem toho sa u čírych puzdier nevyhnete šmuhám a usadzovaniu špiny na vnútornom povrchu. Pravidelné čistenie a časté umývanie rúk môže pomôcť udržať relatívne čistý vzhľad.

Tenké obaly

Nespočet užívateľov smartfónov hľadá spôsob, ako vylepšiť priľnavosť svojho zariadenia, ochrániť ho pred poškriabaním a prípadne mu dodať farebný nádych. To nás vedie do oblasti tenkých puzdier, kde skutočne záleží na požadovanej úrovni štíhlosti. Existujú dve základné kategórie tenkých puzdier.

Prvá kategória zahŕňa ultratenké kryty z tvrdého plastu. Ide o populárnu voľbu vďaka svojim pestrým farebným variantom. Majú však tendenciu byť pomerne krehké, pri deformácii pripomínajú rozdrvený cukrík M&M. Napriek svojej cenovej i konštrukčnej dostupnosti si tieto puzdrá vyslúžili trochu pochybnú povesť, napriek tomu majú svojich obdivovateľov.

Naproti tomu druhú kategóriu tvoria tenké puzdrá, ktoré sa však vyznačujú vyššou odolnosťou. Ide o polotučné puzdrá, vyrobené z pružného termoplastického polyuretánového materiálu (TPU). Poskytujú určitú mieru odolnosti proti nárazu bez toho, aby zbytočne zvyšovali objem vášho nového smartfónu. Ide však o drahšiu možnosť, než v prípade prvej kategórie. V tejto kategórii nájdete aj obaly značky Guess či ďalšie.

Kožené, špeciálne obaly

Nie každému vyhovuje pocit plastu. Niektorí považujú polyuretán napriek jeho ochranným vlastnostiam za lacný. Pre tých, ktorí dávajú prednosť na dotyk príjemnejšiemu a na pohľad kvalitnejšiemu príslušenstvu k telefónu, predstavujú presvedčivú alternatívu špeciálne materiály, z ktorých najznámejšia je koža.

Hľadanie polstrovaných, vysoko kvalitných kožených puzdier je stále náročnejšie, pretože značky experimentujú s tenšou kožou a hybridnými materiálmi, vďaka čomu skôr výnimočné puzdrá strácajú svoj lesk.

Vo svete kožených puzdier na telefóny pojmy ako „celokožený“ a „prémiový“ často postrádajú konzistenciu a presnosť. Jediné termíny, ktoré spoľahlivo vyjadrujú význam, sú „vegánska“/PU koža, ktoré kožu simulujú, ale v skutočnosti sú syntetické, a „pravá“, označujúca skutočnú kožu živočíšneho pôvodu. Ak si chcete byť pravosťou istí, zvážte dôveryhodné značky kožených puzdier, ktoré sú v tomto ohľade overené.

Koža ale nie je jediným zaujímavým materiálom, ktorý je k dispozícii; uhlíkové vlákna môžu ponúknuť luxusnú alternatívu kože. Sú k dispozícii v rôznych farbách a prevedeniach.

Pre spotrebiteľov, ktorí dbajú na životné prostredie, predstavujú udržateľnú možnosť kompostovateľné, biologicky rozložiteľné a ekologické puzdrá. V porovnaní s inými puzdrami sa pýšia šetrnejšou výrobou. Ušetríte tak elektrinu, vodu alebo celkovú uhlíkovú stopu. Vyššou cenou, ktorú za obal zaplatíte, tak prispejete k dobrej veci.

Kombinované obaly

V tomto prípade ide o obaly, ktoré vystihuje pojem „harmonická rovnováha“. Tieto puzdrá dosahujú ideálny stred medzi hrúbkou a tenkosťou a snažia sa spojiť ochranné prvky s precíznosťou, aby váš telefón zostal moderný a nepripomínal návrat do roku 2000.

Väčšina týchto puzdier spadá do kategórie hybridných, ktoré dômyselne kombinujú dva alebo viac materiálov a vytvárajú tak puzdro, ktoré je zároveň robustné aj štíhle. Ponúkajú vynikajúcu priľnavosť bez toho, aby sa stala magnetom na žmolky, zachovávajú si potrebnú tuhosť v kritických oblastiach a pritom zostávajú pružné pre jednoduchú inštaláciu a demontáž.

Jediná výhrada, ktorú treba vziať do úvahy, je potenciálna záplava generických puzdier. Pokiaľ nebudete opatrní, podľahnete na prvý pohľad lákavej, nízkej ponuke, ktorá však nebude tejto kategórii zodpovedať. V tomto prípade je dobré staviť na známe, overené značky.

Špeciálne funkcie

Dnešný pokrok je zameraný stále viac na uľahčovanie každodenného života. To môže platiť aj v prípade používania telefónu. Tým sa však nemyslí nová, pokroková aplikácia, ale práve puzdro vášho telefónu.

Užitočnou, rozšírenou funkciou je aj možnosť MagSafe. Táto funkcia umožňuje rýchlu a presnú inštaláciu obalu na telefón a tiež ľahké prichytenie ďalších príslušenstiev, ako sú nabíjačky, dobové kryty a dokonca aj držiaky na mobil do auta, bez potreby akýchkoľvek kľučiek alebo zapínania.

Puzdrá v tomto prípade obsahujú vstavané úchyty pre magnetické krúžky, ktoré túto možnosť poskytujú. Ide o funkciu pôvodne ponúkanú pre mobily s iOS. V dnešnej dobe je však rozšírenie MagSafe aj na zariadenia so systémom Android. Táto funkcia však môže byť chybne ponúkaná pri popise funkcií obalu. Z toho dôvodu, pokiaľ máte o túto funkciu záujem, vyhýbajte sa akýmkoľvek obalom, ktoré túto funkciu vyslovene nepodporujú a nezaisťujú.

Zatiaľ čo pre zariadenia Apple je puzdier MagSafe dostatok, ich dostupnosť pre zariadenia so systémom Android rastie a s vydávaním nových modelov sa očakáva, že bude k dispozícii viac možností než doteraz.

Na záver

Puzdrá na telefón majú podobnú funkciu ako brašna na fotoaparát v prípade kamery. Chránia to, čo je pre vás cenné a užitočné. Preskúmali sme širokú škálu typov puzdier, materiálov a špeciálnych funkcií, od odolných „pancierových“ puzdier cez elegantné tenké prevedenie až po ekologicky šetrné voľby. Okrem ochrannej funkcie sa puzdrá na telefóny stali aj plátnom pre sebavyjadrenie, ktoré jednotlivcom umožňuje prezentovať svoj osobný štýl a hodnoty. Môžete tak ľahko vyjadriť váš obdiv k nejakému koníčku, či seriálu.

Zlepšujú našu interakciu s technológiou, ktorá sa stala neoddeliteľnou súčasťou nášho fungovania a robí z nich malý, ale významný doplnok.

 

Jakub Novák, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

 

Štítky
/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”