Aj keď počiatočná eufória z kúpy novej kabelky časom vyprší, je dôležité osvojiť si základné princípy správneho skladovania. Vďaka týmto jednoduchým tipom budú vaše kabelky vyzerať ako nové zakaždým, keď ich “povoláte do akcie”.
V tomto článku začneme od úplných základov, ktoré zaistia, že neurobíte pri skladovaní kabeliek nič, čo by mohlo viesť k poškodeniu alebo zníženiu ich hodnoty.
Prvým krokom po použití kabelky je jej vyčistenie a kompletné vyprázdnenie. Kabelky vyrobené z kože potrebujú šetrné zaobchádzanie. Jemne ich utrite mäkkou navlhčenou handričkou, ktorou odstránite drobné čiastočky prachu a nečistôt.
Použiť môžete aj detské obrúsky, ktoré neobsahujú alkohol ani parfumované zložky. Ak ide o neošetrenú kožu, látkové alebo semišové povrchy, kabelku oprášte len na sucho.
Keď je kabelka čistá a prázdna, mali by ste ju vypchať, aby si zachovala tvar. Využiť môžete jemný hodvábny papier, vzduchový vankúšik či bublinkovú fóliu. Nikdy nepoužívajte noviny – atrament sa môže ľahko otlačiť na vnútornú podšívku.
Či už ide o kabelky cez rameno, moderné ľadvinky alebo malé listové kabelky, mali by ste ich pred odložením prekryť ochrannou vrstvou, ideálne špeciálnym vreckom z mäkkej tkaniny, ktoré zabráni vyblednutiu a inému znehodnoteniu. Rovnaký účel však splní aj 100 % bavlnená obliečka na vankúš.
Jedným z najčastejších spôsobov odkladania kabeliek je ich zavesenie na háčik, stojan alebo zadnú stranu dverí. Tomuto by ste sa mali vyhnúť.
Ak nechcete zdeformovať a narušiť tvar kabeliek a rúčok, radšej ich úhľadne položte na poličky tak, aby bola zabezpečená cirkulácia vzduchu a tašky sa vzájomne nedotýkali. Samozrejme, napr. cestovné tašky, ktoré nemajú pevné dno a nedržia tvar môžete s čistým svedomím zavesiť.
Pri dlhodobom skladovaní je odporúčaná pravidelná 3 mesačná kontrola – kožené kabelky môžete pri tomto kroku ošetriť krémom na impregnáciu.
Zdroj obrázku: stavklem / Shutterstock.com