Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Vonkajšie tienenie oceníte v lete aj v zime 

Zdieľať

Vonkajšie žalúzie alebo vonkajšie rolety sa stávajú bežnou súčasťou stavieb a rozhodne nejde iba o ochranu súkromia. Vonkajšie tieniace prvky v lete znižujú prehrievanie interiéru a v zime znižujú tepelné straty. Ktorý si však vybrať?  

Vonkajšie žalúzie 

Vonkajšie odolné žalúzie sú moderný a obľúbený spôsob vonkajšieho tienenia. Najčastejšie sa vyrábajú z hliníka. Regulácia svetla je zabezpečená naklápaním lamiel. Lamely poskytujú aj efektívnu tepelnú ochranu, pretože v lete odrážajú slnečné lúče a interiér sa neprehrieva. Počas zimy zasa držia teplo vo vnútri, takže tepelné straty sú menšie. Žalúzie neposkytujú absolútne zatemnenie, ale na druhej strane je možné vetrať nech sú v akejkoľvek polohe.  

Vonkajšie rolety 

Vonkajšie rolety sú klasickým riešením vonkajšieho tienenia. Ich výhodou je nielen izolačná, ale aj bezpečnostná funkcia. Pôsobia trochu ako pancier, čo nemusí vyhovovať každému, ale pocit bezpečia je vyšší. Regulácia svetla nie je tak plynulá a variabilná ako pri žalúziách, ale umožňujú vytvoriť aj úplnú tmu. Pri vetre sú menej hlučné a dokážu čiastočne eliminovať hluk z vonku. Avšak hlučnejšie sú pri vyťahovaní a zaťahovaní. Rolety ponúkajú menší výber dizajnov.  

Tienenie na terasu 

Aj terasa potrebuje prekrytie, aby ste ju mohli pohodlne využívať počas celého roka. Moderným riešením sú špeciálne bioklimatické hliníkové pergoly. Vďaka natáčaniu strešných lamiel je možné efektívne regulovať presvetlenie aj odvetranie terasy.  Okrem strechy môžete terasu aj zavrieť napríklad posuvným zasklením alebo screenovými roletami. Uzavretá pergola vám bude slúžiť za každého počasia. Samozrejme, ak sa nebude prehrievať terasa, dostane sa menej tepla aj do interiéru. V zime zasa budete od vonkajšieho prostredia oddelený aj uzavretou terasou, takže tepelné straty budú nižšie.  

Zdroj obrázka: Petair/shutterstock.com