Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Záhradná hojdačka – nadčasový prvok záhrady

Zdieľať

Záhrada je dokonalým miestom na relax. Vďaka nej môžete spojiť príjemné s užitočným, a to stráviť svoj voľný čas vonku na čerstvom vzduchu, oddýchnuť si a popri tom sa venovať napríklad pestovaniu kvetov, bylín či zeleniny. Ak uvažujete nad tým, ako si z vašej záhrady vytvoriť miesto pre dokonalý relax a pohodu, inšpirujte sa nasledujúcimi tipmi.

Ako zabezpečiť príjemnú atmosféru v záhrade

Obklopte sa rastlinami

Venujte sa pestovaniu zelene, kvetín a byliniek. Zamerajte svoju pozornosť na rastliny s upokojujúcimi farbami a vôňami, medzi ktoré patrí napríklad levanduľa, ruža a z byliniek rozmarín či mäta. Nepodceňujte význam zelene a obklopte sa ňou. Stromy, okrasné aj úžitkové kríky skrášlia vašu oázu relaxu.

Drevená hojdačka s textilným sedadlom, foto gardenway.sk

Drevená hojdačka s textilným sedadlom, foto gardenway.sk

Doplňte svoju oázu o prvok vody

Upokojujúcim prvkom okrem zelene je voda. Blahodarne pôsobí na myseľ aj telo. Preto zvážte vybudovanie záhradného jazierka, fontány či iného vodného prvku vo vašej záhrade.

Nezabudnite na osvetlenie

Správne osvetlenie má svoje čaro. Vytvára magickú atmosféru v záhrade. Použite solárne lampáše, sviečky alebo lampióny na vytvorenie príjemnej atmosféry. Rozmiestnite ich na niekoľko miest vo vašej záhrade, čím vytvoríte útulné zákutia.

Vyberte si pohodlný nábytok

Pre pohodlie v záhrade je dôležitý výber záhradného nábytku, ktorý je prioritne na relax určený. Ak sa radi opaľujete, čítate si knihu alebo chcete len tak leňošiť na slnku, tak je pre vás ideálne záhradné ležadlo. Polohovateľné, ergonomicky tvarované, s odnímateľným stolíkom na servírovanie – možností je veľa, stačí si len vybrať. Ďalším štýlovým doplnkom, ktorý sa teší obľube u mnohých nadšencov hľadajúcich oddych a uvoľnenie, sú závesné kreslá. Pokiaľ hľadáte dokonalý prvok do vašej záhrady určený na relax a zábavu, tak sú to jednoznačne záhradné hojdačky na gardenway.sk. Na svoje si prídu malí aj veľkí. Pri ich výbere je vhodné zvážiť niekoľko faktorov.

Kovová záhradná hojdačka s moskytiérou, foto gardenway.sk

Ako si vybrať záhradnú hojdačku

  • Typ a dizajn: Z hľadiska dizajnu nájdete v ponuke rôzne modely od klasických po moderné a štýlové hojdačky s dizajnovými a funkčnými prvkami – odnímateľné poťahy, so sieťkou proti hmyzu, so strieškou proti dažďu či silnému slnku, s opierkami na ruky alebo bez nich. Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek dizajn, myslite na jej hlavný účel. Na hojdačke si chcete oddýchnuť, nabrať nové sily, preto by mala byť v prvom rade pohodlná, mali by ste sa na nej príjemne cítiť.
  • Materiál: Najčastejším materiálom, s ktorým sa pri záhradných hojdačkách stretnete je drevo, kov, ratan alebo plast. Jednotlivé materiály sa líšia v odolnosti voči poveternostným podmienkam, údržbe aj cene. Každý materiál má svoje výhody, je teda na vás, ktoré vás najviac zaujmú.
  • Nosnosť: Pred samotnou kúpou sa informujte o tom, akú má nosnosť daná hojdačka. Je rozdiel, či si chcete zaobstarať hojdačku len pre jedného alebo viacmiestnu, na ktorú sa zmestí celá rodina.
  • Kombinácia s ďalšími prvkami v záhrade: Vizuálne to pôsobí krajšie, ak záhradná hojdačka sa navzájom dopĺňa s ďalšími prvkami v záhrade. Viete ju doladiť buď farebne alebo vďaka materiálu.
  • Umiestnenie: Prihliadajte na to, že ak má hojdačka spĺňať funkčný aj estetický účel, tak by ste ju mali umiestniť na pevnom základe z hľadiska bezpečnosti. Ideálne do tieňa, aby ste počas horúcich dní neboli vystavení priamemu slnku. Pri jej umiestnení hľadajte také miesto, z ktorého budete mať pekný výhľad a v tom najlepšom prípade aj súkromie.

Klasická drevená záhradná hojdačka, foto gardenway.sk

Už si to predstavujete? Príjemný slnečný deň a vy po náročnom dni sa hojdáte na svojej záhradnej hojdačke, kocháte sa pohľadom na krásny kvetinový záhon, z ktorého vanie omamná vôňa, s knihou v ruke a obľúbeným drinkom trávite svoj voľný čas. Krásna predstava, čo poviete? Návod na to, ako ju zrealizovať sme vám ponúkli, preto neváhajte a pusťte sa do realizácie.

Štítky