Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zapracujte na svojej kondícii v pohodlí domova  

Zdieľať

Zlepšiť si držanie tela, fyzickú kondíciu a vyrysovať svaly… Kto by si to neželal, však? Ak patríte k ľuďom, ktorým sa za týmto cieľom nechce chodiť do fitness centra, posilňovacie lavice na doma sú ideálnym riešením.  

Hlavné dôvody, prečo si zaobstarať tréningovú lavicu 

Začnime tým, že akékoľvek cvičenie má pre každého z nás mnoho výhod. Pravidelný domáci tréning vám zveľadí telesnú schránku po estetickej stránke, no zdravotné benefity, ktoré ním dosiahnete, sú nemenej podstatné. Na posilňovacej lavici si dokážete zvýšiť fyzickú silu a objem svalov, pravidelným cvičením dosiahnete celkové zlepšenie životosprávy, lepšiu vytrvalosť a budete mať viac energie či lepšiu náladu.  

Lavica vám tiež pomôže predchádzať zraneniam pri cvičení, je užitočná aj pri rehabilitáciách a rekonvalescencii. Nezanedbateľným faktom je i to, že cvičením spomalíte aj proces starnutia či zlepšíte si kvalitu spánku a psychického zdravia. Posilňovacia lavica je efektívnym nástrojom na tréning celého tela a do domácich podmienok je veľmi populárnou voľbou, pretože s minimálnym počtom vybavenia si dokážete posilniť celé telo, či ste začiatočník alebo pokročilý. 

Ako sa rozhodnúť pre správnu posilňovaciu lavicu? 

Tréningových lavíc existuje viacero druhov a ak zatiaľ len uvažujete o kúpe, je potrebné sa najskôr trochu zorientovať, ktorá je na čo určená, aby ste si vybrali podľa svojich potrieb a možností. Vo všeobecnosti platí, že existujú lavice vhodné pre začiatočníkov, špecializované modely zamerané na určité svalové skupiny, ale aj multifunkčné tréningové lavice, ktoré kombinujú viacero prístrojov v jednom, čo sa v prípade, že vás limituje priestor a financie, veľmi hodí. Poobzerať sa po tréningových laviciach rôznych druhov môžete tu: https://hop-sport.sk/posilnovacie-lavice/ 

Okrem typu posilňovacej lavice, na ktorej dokážete precvičiť želané svalové skupiny, sa treba zamerať aj na jej technické údaje: na mysli máme najmä rozmery, aby sa vám zmestila do domácnosti, použité materiály, kvalitu prevedenia a ďalšie parametre. Podstatné je aj to, koľko chcete vážiť napríklad o rok a s akým vybavením budete cvičiť, aby ste neprekročili jej maximálnu nosnosť a nemuseli ste ju čoskoro vymieňať za iný model. Ponechajte si dostatočnú rezervu, aby bolo cvičenie bezpečné. 

Čo budete potrebovať k posilňovacej lavici? 

Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď, pretože každý sme iný a máme iné ciele. Avšak solídne vybavenie domácej posilňovne, ktoré veľmi nezabolí vašu peňaženku, môže tvoriť napríklad posilňovacia lavica s nastaviteľným sklonom, sada jednoručných činiek a závaží, veľká tyč na posilňovanie, prípadne hrazda. 

Je len na vás, či k tejto zostave ešte niečo pridáte, alebo naopak, uberiete, no v každom prípade získate slušné základné vybavenie, vďaka ktorému si efektívnym spôsobom precvičíte všetky svalové partie. Na začiatok vám toho netreba veľa, aby ste začali, a ak sa rozhodnete ísť do posilňovania naplno, príslušenstvo si dokúpite neskôr. 

 

Zdroj obrázku: imging / Shutterstock.com