Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Žije zatvorená v byte, izolovaná a osamote… Je ako Neviditeľná

Zdieľať

Populárna slovenská spisovateľka Lucia Sasková má na svojom konte už jedenásť kníh. V najnovšej próze s názvom Neviditeľná nadväzuje na svoje úspešné romány s témou narušenej psychiky a ponúka čitateľom znepokojujúci príbeh o živote na hrane.

„Verím, že príbeh poteší mojich fanúšikov, ktorí majú radi takéto ťažšie témy. Budú prežívať s hlavnou hrdinkou to, aké to je žiť neviditeľná, neexistujúca a predsa existujúca osoba. Nikdy ju nestretli dokonca ani najbližší susedia. Možno niekomu napadne, či sa vôbec dá žiť bez toho, aby niekto prekročil prah bytu. Nie je to však také zložité, ako sa zdá, ale určite to nie je ani normálne,“ tvrdí autorka.

Ten istý cudzí byt. Samota. Zatiahnuté závesy dvadsaťštyri hodín denne. Týždeň, mesiac, rok bez akéhokoľvek kontaktu s ľuďmi, s vonkajším svetom. Stereotyp, vďaka ktorému sa hlavná hrdinka stala dobrovoľne neviditeľnou, naruší až nečakaný príchod majiteľa bytu uprostred noci. Izolácia z nej urobila paranoidného človeka s panickým strachom zo všetkého nového, z všetkého, čo sa skrýva vonku, a nútené spolunažívanie s nepozvaným spolubývajúcim je pre ňu hotová nočná mora.

Tým väčšmi, keď neznámy začína do nej vidieť viac, ako by chcela, a v snahe pomôcť jej vymaniť sa z toho začarovaného kruhu odhaľuje to, čo nikdy nemalo vyjsť na povrch. Nič však nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá, a napriek tomu, že sú úplne odlišní, spojí ich jediný cieľ: dosiahnuť, aby mohla žiť ako predtým.

Podarí sa jej však získať svoj život späť? A dá sa vôbec znovu žiť život, ktorý ste nežili niekoľko rokov? Kam až dokáže ľudská psychika zájsť v prípade absolútnej izolácie a môže jej to, do čoho sa púšťa naozaj pomôcť?

Pozrite si video s autorkou:

Neviditeľná je opäť vynikajúca sonda do života mladej ženy, ktorej život sa rozbil na márne kúsky. A pozbierať ich, tobôž zložiť dohromady nie je také jednoduché. Lucia Sasková sa opäť povŕtala v ľudskej psychike, v psychike zlomenej ženy a treba povedať, že veľmi úspešne. Tieto témy sú jej blízke, vždy sa do nich ponorí a určite je ťažké
písať ich, žiť nimi. No zvládla to.

„Neviditeľná je aj príbeh o láske a priateľstve. A aj keď to tak asi nevyzerá, občas v príbehu nastanú aj skutočne vtipné situácie, pretože sa neocitáme len v čiernote psychiky hlavnej hrdinky, ale aj v zhýralom svete človeka, ktorý jej svojou pomocou prevráti doteraz ničím nerušený a neexistujúci život hore nohami,“ dodáva s úsmevom Lucia Sasková.

Milan Buno, knižný publicista

Neviditeľná: https://www.bux.sk/knihy/734435-neviditelna.html
Audio: https://soundcloud.com/buxsk/citanie-z-knihy-neviditelna-lucia-saskova