Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Získajte v živote viac slobody tým, že ju doprajete druhým – aj svojim deťom 

Zdieľať

Byť matkou je jedno z najkrajších povolaní na svete. Je to však veľmi vyčerpávajúce a časovo náročné. Deti vyžadujú neustálu pozornosť a vychovávať ich k samostatnosti nie je jednoduché. Aby ste mali v živote čas aj na iné veci, tu je pár rád ako na to.  

“Doprajte deťom slobodu” to sa ľahko povie ale už ťažšie urobí. Je prirodzené, že máte o svoje deti strach a máte pocit, že ich nemôžete spustiť z očí. Je však dôležité vychovávať ich k samostatnosti a zodpovednosti. Je dôležité, aby ste mali čas aj na seba. Ak budete žiť v neustálom strese a strachu, čo sa môže vašim deťom stať, nezostane vám čas na nič iné. Navyše svoj strach môžete úplne neopodstatnene preniesť aj na ne.  

Nechajte deti robiť chyby 

K samostatnosti patria aj vlastné chyby. Je dôležité, aby ste deti nechali urobiť tie ich. Okrem toho by ste mali dávať najavo dôveru v ich schopnosti, že to zvládnu sami. V prípade, že niečo nezvládnu, najlepšie sa poučia z vlastných chýb. Je dobré, aby ste potom s nimi nadviazali dialóg o tom, čo sa naučili. 

Ako v nich vzbudiť zodpovednosť 

So zodpovednosťou ide ruka v ruke dôvera. Ak chcete, aby vaše deti boli zodpovedné, musíte v nich v prvom rade vzbudiť pocit, že vy sami v ne veríte.   

Množstvo detí túži po psíkovi alebo inom domácom zvieratku. Domáce zvieratká však vyžadujú obrovskú zodpovednosť a nie sú to hračky. Psík, mačička, škrečok alebo akýkoľvek iný maznáčik sú živé bytosti, potrebujú starostlivosť, lásku, pozornosť a nezmiznú šibnutím čarovného prútika, keď dieťa prestane mať náladu. Malým testom trpezlivosti a zodpovednosti v tomto prípade môže byť rastlinka.  

Indoor pestovanie rastlín môže overiť, či dieťa má dostatočnú výdrž a zodpovednosť. V prípade, že rastlina do týždňa uschne, dieťa asi nie je pripravené na zodpovednosť za živú bytosť.  

Chváľte deti za to, čo sami zvládli 

Nezabúdajte na pozitívnu motiváciu, je dôležité aby ste deti chválili za ich úspechy. Či už sa jedná o to, že perfektne zložili originální eeboo puzzle alebo si po sebe upratali hračky.  

Každý deň sa snažte nájsť niečo, za čo by ste mohli deti pochváliť a motivovať ich tak.  

Urobte si na deti čas 

Napriek tomu, že sa snažíte deti vychovať k samostatnosti, neznamená to ignorovať ich. Je dôležité, aby ste s deťmi trávili čas. To, že ste s dieťaťom v jednej miestnosti, neznamená vždy, že s nimi naozaj trávite čas kvalitne.   

Kvalitne strávený čas s deťmi, buduje ich sebavedomie a dodáva im pocit dôležitosti a bezpečia. Pri rôznych spoločných aktivitách, tiež budujete ich zručnosti a schopnosti.  

Šport 

Pri športových aktivitách sa uvoľňujú endorfíny a tak sa budete pri nich aj s dieťaťom cítiť doslova šťastne. Najjednoduchšou aktivitou je asi začať s deťmi behať. Výhoda behania je, že môžete ísť kedykoľvek, keď budete mať náladu a čas. Neobmedzujú vás, otváracie hodiny alebo davy ľudí okolo.   

Ak vás bavia korčule alebo bicykel naučte tieto aktivity aj deti a vyrazte spolu. Ak vám viac vyhovujú naplánované aktivity, môžete spoločne začať chodiť na športové krúžky ako napríklad tenis, bedminton, či spoločné plávanie alebo iné.  

Spoločenské hry 

Nikto nie je príliš starý na hranie! Spoločenské hry bezpochyby patria ku kvalitne strávenému rodinnému času. Dajú sa hrať za každého počasia, či už ste doma, na chate alebo na dovolenke. Nezabúdajte, že hry nie  sú len o zábave ale môžu deti aj vzdelávať hravou formou. Z množstva hier na trhu si stačí len vybrať. Neodporúčajú sa však hry na počítači.  

Prechádzky v prírode  

Spoločným prechádzkam alebo turistike sa nemusíte vyhýbať ani za chladnejšieho počasia, stačí sa teplejšie obliecť. Čerstvý vzduch a pohyb pomôže k skvelej nálade. V prírode človek zabudne na všetky starosti a otvorí sa novým zážitkom. Mimo iné, môžete s deťmi vonku spozorovať zvieratká alebo rastliny, ktoré si naživo zapamätajú lepšie ako z učebníc biológie.   

V prípade prechádzky po parku môžete deťom spestriť cestu šľapacou motorkou a vyhnúť sa tak sťažnostiam, že už sa im nechce kráčať.  

Tip: Vonku treba myslieť aj na bezpečnosť, a tak nezabúdajte aj na reflexné vesty, aby vás bolo dobre vidieť.  

Nechajte deti vybrať si 

Doprajte deťom aj čas o samote. Dovoľte im, aby robili samostatné rozhodnutia a predovšetkým im dovoľte zvoliť si voľnočasovú aktivitu. Niekedy je však dobré, ich trochu usmerniť. Deti, ktoré sa radi hýbu, sú neposedné a radi lozia po stromoch, môžete len nenápadne presmerovať na bezpečnejšie lezenie po detských lezeckých stenách. Naopak sú deti, ktoré svoj čas radšej strávia introvertnejším spôsobom. Doprajte im teda stráviť ich voľný čas s knižkou. Pôžitok z čítania môžete skúsiť spestriť hovoriacimi albi knižkami. 

Komunikujte s deťmi 

Nečakajte, že deti vás budú slepo poslúchať. Aj oni si zaslúžia vysvetlenie a objasnenie, čo od nich očakávate. Buďte otvorení ich názorom a nápadom. Je dôležité, aby sa deti nebáli pred vami vyjadriť svoje emócie a aby vedeli, že za vami môžu prísť s akýmkoľvek trápením alebo radosťou. Naučte ich ako sa správne vyrovnať s ich emóciami, tak aby to raz zvládli aj sami. Komunikácia je kľúčom k vašim dobrým vzťahom a pomôže predísť nedorozumeniam.  

Disciplína a stanovenie hraníc 

Mať stanovené pravidlá je veľmi dôležité. Avšak nezabudnite deti oboznámiť s následkami ak ich nedodržia. Deti sa len učia, aké sú následky ich rozhodnutí a je dobré dodržiavanie hraníc strážiť. Najdôležitejšie však je byť empatický k pocitom detí a viesť ich s láskou.   

V určitom veku je čas nechať deti chodiť von aj samé. Aj to však prichádza postupne. Je pochopiteľné, keď deti vyrastú z detských záhradných hojdačiek a chcú objavovať viac. Pustite ich najprv len na ihrisko pred domom alebo po koniec ulice, ak preukážu dostatočnú zodpovednosť a dochvíľnosť pri návrate môžete hranice postupne posúvať.  

Treba však deti oboznámiť s tým, čo im môže hroziť a preto by ste deti mali upozorniť na tieto nástrahy:  

  • nikto im nesmie siahať na genitálie 
  • mali by vedieť, čo robiť v prípade, že im hrozí akékoľvek nebezpečenstvo, 
  • dieťa by malo poznať presný návod, čo má robiť, keď sa stratí, 
  • dieťa by malo vedieť, kto je to vlastne cudzí človek, 
  • dieťa by malo vedieť, ktorí ľudia pôsobia bezpečne a pomáhajú ľuďom (policajti, SBS, predavači v obchodoch a podobne), 
  • upozornite dieťa na to, že mobil má hlavne na to, aby ho používalo v nebezpečných situáciách.

Napriek nástrahám, deti sa samé vonku naučia množstvo vecí:  

  • deti sa naučia dodržiavať určité pravidlá, 
  • budujú si sebadôveru, 
  • učia sa postarať sami o seba, 
  • rozvíjajú si schopnosť predvídať a niesť zodpovednosť za svoje správanie, 
  • naplno môžu rozvinúť fantáziu, uplatniť všetky zmysly, oddávať sa spontánnym hrám, 
  • rozvíjajú si asertivitu, empatiu a prosociálnosť, 
  • pobyt vonku,
  • bez rodičov ponúka tiež možnosť pestovať detské priateľstvá vrátane rôznych tajomstiev, čo je dôležité pre utváranie autonómie osobnosti. 

Buďte vzorom 

Nezabúdajte, že deti sa učia najviac od vás. Ak sa ich snažíte viesť k samostatnosti a zodpovednosti, musia také správanie vidieť aj u rodičov. Deti sa už od mala učia vzorcom správania kopírovaním rodičov. Ak budete neustále výbušní a podráždení odrazí sa to aj na správaní vášho dieťaťa. Preto sa týchto prejavov vyvarujte. Nehovoriac o tom, že to neprospieva ani vášmu duševnému zdraviu.  

Buďte láskaví, citliví, priateľskí, samostatní a zodpovední a ukážte deťom aké správanie chcete raz vidieť u nich.  

Záver 

Dať deťom dôveru nie je jednoduché, napriek tomu si deti vašu dôveru zaslúžia. Odmenou vám bude nielen samostatný jedinec pripravený do života ale aj viac voľného času pre vás, ktorý si tak zúfalo zaslúžite za všetku vašu snahu. 

Obrázky: pexels.com