Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Zvažujete pre svoj dom fotovoltiku, ale neviete, čo znamená on-grid, off-grid a podobné výrazy? Vysvetlíme

Zdieľať

Stále väčšie znečisťovanie životného prostredia a riziko oveľa závažnejších klimatických zmien ako tých, ktorých sme už svedkom, ale aj rastúce ceny energií a nejasná budúcnosť v tomto smere. To sú najčastejšie dôvody, prečo sa čoraz viac ľudí zaujíma o obnoviteľné zdroje energie a ich využite. Napríklad aj vďaka fotovoltike.

Elektrina z panelov alebo zo siete

To, že inštalácia fotovoltiky aj na rodinných domoch už nie je ničím výnimočným, zistíte, keď sa pôjdete prejsť po akejkoľvek obci a budete si všímať strechy rodinných domov. Rozmýšľate pri pohľade na všetky tie fotovoltické panely nad tým, ako by to vlastne fungovalo, keby ich máte aj vy? Záleží od typu fotovoltiky, ktorý by ste mali.

Najčastejšie sa využíva takzvaný on-grid systém. Ten je napojený aj do bežnej distribučnej siete. Primárne využíva elektrickú energiu z fotovoltických panelov a v prípade, že jej je nedostatok alebo nesvieti slnko, elektrina sa dopĺňa zo siete. Takéto riešenie má najnižšie počiatočné náklady avšak prebytkovú elektrinu z fotovoltiky nemáte ako využiť.

Čo takto pridať do systému batériu?

Opakom je off-grid systém. Ten nie je pripojený na distribučnú sieť, ale obsahuje batériu, do ktorej sa ukladá prebytočná energia, ktorá sa potom využíva, keď nesvieti slnko. V našich podmienkach však nie je možné takýto systém využiť na bežný rodinný dom a preto ho nájdete skôr na chatách a iných odľahlých stavbách, kde je menšia spotreba elektrickej energie, prípadne tam vôbec nie je pripojenie na distribučnú sieť. Nevýhodou je aj vyššia vstupná investícia kvôli batériovému systému. Elektrina vyrobená z fotovoltaických panelov sa však využíva maximálne.

Existuje aj kombinácia týchto dvoch systémov, takzvaný hybridný systém. Ten je pripojený na distribučnú sieť, ale má aj batériu. Využíva teda energiu z panelov, ale dokáže aj uchovávať a využívať energiu z batérie a v prípade potreby sa „prepnúť“ na distribučnú sieť. Samozrejme, takýto systém je aj najdrahší, ale zase objektívne najlepší. V maximálnej miere využívate fotovoltické panely a aj v prípade výpadku elektriny v distribučnej sieti môžete ďalej „fungovať“ z batérie.

Zdroj obrázka:

Autor: Herr.Stock / Shutterstock.com

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”