Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

3 najväčšie trendy vo vitamínových a minerálnych doplnkoch

Zdieľať

Vitamínové a minerálne doplnky sa stali súčasťou životného štýlu. Od piluliek a práškov po zdravé nápoje a smoothies dopĺňame našu každodennú stravu. Pandémia priniesla do popredia zvýšený záujem o fyzické a psychické zdravie, čím sa zvýšil záujem o doplnkové výrobky na podporu zdravia. Prinášame vám pohľad na dnešné najpopulárnejšie doplnky a aké sú trendy.   

Portál Healthline informoval, že priemysel výživových doplnkov v skutočnosti zaznamenal najvyšší nárast za viac ako dve desaťročia, pričom v roku 2020 sa zvýšil o 12,1%. Za posledný rok sa vytvorili 3 hlavné oblasti, ktoré ľudia v rámci fyzického a psychického zdravia riešia aj prostredníctvom doplnkov.

1. Boj so stresom

horčík

Rok 2020 bol mimoriadne stresujúcim rokom pre všetky vekové skupiny, čo sa podpísalo pod nárast problémov so zvládaním stresu, s úzkosťami a ďalšími problémami týkajúcich sa duševného zdravia. S rastúcou úrovňou stresu v minulom roku bol zaznamenaný aj obrovský nárast popularity doplnkov založených na podporu duševného zdravia.

Správa spoločnosti Coherent Market Insights v skutočnosti očakáva v nasledujúcich 6 rokoch tempo rastu na trhu s doplnkami určených na podporu mozgovej činnosti a duševného zdravia o 8,5%.

Medzi najpopulárnejšie doplnky patria: horčík, vitamíny B-komplexu, L-theanín, melatonín, ale aj alternatívne, akými sú valeriána, harmanček a kanabidiol (CBD), pretože sa spájajú s lepším spánkom a znižovaním stresu a úzkosti.

Rastlinné adaptogény sa takisto tešia veľkej obľube, pretože môžu podporovať reakciu tela na stres. Ashwagandha a rhodiola sú obľúbené ajurvédske bylinky, ktoré môžu znižovať úzkosť, hladiny kortizolu a mierne depresívne symptómy.

Zbavte sa migrén, menštruačnej bolesti aj svalových kŕčov. Ako? TAKTO!

2. Imunita

Pandémia spôsobila 50% nárast používania doplnkov, ktoré posilňujú imunitný systém. Jedná sa predovšetkým o vitamíny C a D, zinok, ale aj alternatívne látky, ako zázvor, baza, echinacea, kurkuma a astragalus.

VIP vitamínom v dnešnej dobe je jednoznačne vitamín D. Je známe, že svojimi všestrannými schopnosťami pomáha bojovať proti chorobám a zlepšovať duševné zdravie, kosti a pokožku a celkové zdravie.

Niektorí odborníci z farmaceutického odvetvia sa navyše domnievajú, že súčasťou tohto trendu sa stanú aj výťažky z liečivých húb. V tradičnej medicíne sa na posilnenie imunitného systému používajú hlavne čaga, cordyceps, levia hriva a reishi.

Prečítajte si, ako si posilniť imunitu.

3. Doplnky krásy

doplnky

Foto: pexels.com

Doplnky krásy a starostlivosti o pleť sú veľmi žiadané, pričom na prvom mieste je kolagén, vitamín C a omega 3 kyseliny.

Podľa služby Google Ads sa prieskumy vyhľadávania kolagénu zvýšili o 33% od marca 2020 do decembra 2020, čo naznačuje, že existuje zvýšený záujem o krásu ako podsekciu odvetvia doplnkov.

Medzi doplnky v oblasti krásy a starostlivosti patria kolagén, peptidy, vitamín C, omega 3 kyseliny, kyselina hyalurónová, ceramidy a zmesi zeleného čaju a zeleniny bohaté na antioxidanty.

Napriek svojej popularite netreba zabúdať na to, že tieto doplnky nenahradia zlú starostlivosť o pleť a nesprávny životný štýl. Kľúčom k zdravej pokožke je každodenné nosenie opaľovacích krémov, kvalitný spánok , pravidelné cvičenie a výživná strava

Na záver

  • Takmer v každej domácnosti dnes nájdeme nejaké doplnky na podporu zdravia a imunity – sú súčasťou našich životov.
  • Ľudia siahajú tak po klasických, ako aj alternatívnych látkach.
  • Netreba však zabúdať na to, že aj keď sú to len doplnky, v prípade zdravotných problémov je potrebné konzultovať s lekárom dávkovanie a užívanie týchto doplnkov.
  • Dá sa očakávať naďalej nárast doplnkov na trhu, s tým, že spoločnosti, ktoré ich vyrábajú sa prispôsobujú požiadavkám trhu. Snažia sa ich začleniť do každodennej rutiny a prispôsobiť ich napríklad formou – od tabletiek k rozpustným práškom, kapsuliam, ochuteným nápojom.
  • Doplnkom sa nemusíme vyhýbať, ale vnímať ich hlavný význam – sú LEN doplnkami, hlavnú časť toho, aby sme sa cítili dobre, či už fyzicky alebo psychicky musíme zabezpečiť aj inými spôsobmi – spánok, úprava životného štýlu a podobne.

Zdroj: healthline.com, healthscope.com