Načítava sa

Type to search

Prečo je vitamín D taký dôležitý pre našu imunitu?

Viera Horňáková
Zdieľať

Tlačová správa

22.1.2021

Vitamín D má zásadný vplyv na metabolické a obranné mechanizmy v tele, čiže aj imunitu. Ak ho v tele máme dostatok, môže nám pomôcť chrániť sa pred vírusovými infekciami. Jeho príjem však podľa odborníkov nie je dostatočný vo všetkých vekových kategóriách. Kým v lete ho dokáže čerpať ľudský organizmus zo slnečného žiarenia, v zime je potrebné pomôcť telu s prísunom vitamínu D. Vhodným potravinovým zdrojom sú mlieko a mliečne výrobky.  

Nedostatok vitamínu D je známy takmer v celej EÚ

Štúdie Spoločnosti pre výživu vo Fakultnej nemocnici Motol z rokov 2007 až 2018 ukázali, že príjem vitamínu D je nízky prakticky vo všetkých vekových skupinách. „Riešením môže byť úmerné slnečné žiarenie a v zimnom období vyššia konzumácia prirodzených zdrojov vitamínu D, alebo o tento vitamín obohatené mlieka či mliečne výrobky,“ vysvetľuje MUDr. Petr Tláskal, CSc. z Fakultnej nemocnice Motol. S nedostatkom príjmu vitamínu D sa však nestretávajú iba Slováci. Tento problém riešia aj ostatné krajiny v Európskej únii. Výnimkou sú iba severské štáty – Nórsko, Švédsko, Fínsko – a to vďaka vysokej spotrebe rýb.

Zdroj: pexels.com

Konzumácia mlieka s vekom klesá. „Medzi 3. a 5. rokom ľudského života konzumuje denne mlieko zhruba 45% detí a 14% detí mlieko úplne odmieta. Vo veku medzi 10. a 15. rokom už hovoríme o pravidelnej konzumácii iba u 39% detí, pričom 24% detí mlieko odmieta. Stabilnejšia je konzumácia mliečnych výrobkov. Viac-menej u starších detí sa už častejšie objavuje aj nižší príjem vápniku, ktorý je pre optimálny účinok vitamínu D rovnako potrebný1,“ pripomína Petr Tláskal.

Význam vitamínu D v tele

Vitamín D je pre fyziologické funkcie človeka absolútne nenahraditeľný. Okrem dobre známej úlohy v novotvorbe kostnej hmoty, zasahuje do obranných reakcií a má rad ďalších metabolických aktivít. „Najmä v zimnom období, kedy je slnečných dní skutočne skromne, je veľmi dôležité zvýšiť prísun vitamínu D v strave. Veľmi výdatným zdrojom je mliečny tuk, ktorý používame v podobe masla, smotany a je prítomný tiež v plnotučnom mlieku. Možno tak jednoznačne odporučiť, aby v zimnom a chladnom období deti, ale aj dospelí mali vo svojej strave mliečne produkty zaradené v dostatočnej miere,“ vysvetľuje imunológ prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. z Fakultnej nemocnice v Hradci Králové.

Foto: pexels.com

Vitamín D je nevyhnutný pre tzv. homeostatické regulácie obranného zápalu. „Je potreba, aby intenzita zápalu zodpovedala závažnosti podnetu. Musíme zabrániť premrštení obrannej reakcie. Presne preto slúži dostatočná hladina vitamínu D. Možno s istotou tvrdiť, že behom chladných mesiacov je potreba vitamínu D, nielen u detí, ale tiež napríklad u seniorov, v porovnaní so zbytkom roku zvýšená. V najlepšej forme môžeme vitamín D získať v spomínaných mliečnych výrobkoch,“ dopĺňa Jan Krejsek.

Čo môže spôsobiť nedostatok vitamínu D?

Nedostatočný príjem vitamínu D, predovšetkým u staršej populácie, zvyšuje rozvoj osteoporózy a tým podmieňuje aj ľahší vznik zlomenín kostí pri úraze, znižuje svalovú silu a zvyšuje riziko pádu.

A nielen to. Uvádza sa, že nedostatočný príjem vitamínu D súvisí so vzostupom civilizačných chorôb, najmä kardiovaskulárnych, ale môže zvyšovať aj riziko rozvoja nádorov tráviaceho traktu a celkovo tak nepriaznivo ovplyvňovať dĺžku života človeka,“ dopĺňa Tláskal.

Odkiaľ môžeme prirodzene čerpať vitamín D?

Foto: apriorislovakia.sk/zrodene.eu

Vitamín D sa prirodzene vyskytuje v mlieku a mliečnych výrobkoch, kde je rozpustený v mliečnom tuku. „Musíme ale zároveň dodať, že v porovnaní s niektorými inými potravinami, napríklad s rybami, nie je vitamínu D v mliečnych výrobkoch zas až toľko a skutočný obsah je ovplyvnený mnohými faktormi, medzi ktoré napríklad patrí miesto, kde sú kravy chované, či sú v stajni alebo na pastvine, typ a spôsob kŕmenia, či konzumujú čerstvé seno, šrot alebo kŕmne zmesi obohatené práve o vitamín D a v neposlednom rade je nutné tiež spomenúť ročné obdobie. V zime je totiž obsah vitamínu D až 4x nižší2 kvôli nízkej intenzite UV slnečného žiarenia, čo je u dojníc rovnaké ako u ľudí,“ hovorí Ing. Jiří Kopáček, CSc. z Českomoravského zväzu mliekarenského.

Mliečne výrobky síce nepatria k špičke, čo sa obsahu vitamínu D týka, ale z dôvodu nízkej konzumácie rýb na Slovensku sú mliečne výrobky považované za najlepšiu alternatívu. „Navyše obsah vitamínu D v mliečnych výrobkoch je možné niekoľkonásobne zvýšiť fortifikáciou. Konzumné mlieko, jogurty, mliečne a tvarohové dezerty, mrazené krémy a syry sa hodia na obohacovanie vitamínom D. Lepšia stabilita sa dosiahne aplikáciou emulgovanej formy vitamínu D, dodáva Kopáček.

Fortifikácia mliečnych výrobkov vitamínom D patrí medzi významné reformulačné smery moderných mliekarenských spoločností, pretože tento vitamín hrá dôležitú rolu v posilňovaní ľudskej imunity. „Pokiaľ si budeme chcieť s vitamínom D z mliečnych výrobkov „prilepšiť“, zvoľme radšej fortifikované mliečne výrobky. Napríklad konzumné mlieko obohatené vitamínom D ho môže obsahovať až 4-5 krát viac,“ vysvetľuje Kopáček.

Viac na www.zrodene.eu

O projekte „Zrodené v EÚ“

Projekt Zrodené v EÚ je informačným a edukačným projektom Agrárnej komory ČR. Cieľom projektu je informovať širokú verejnosť o kvalite produkcie potravín v štátoch Európskej únie. Projekt Zrodené v EÚ zahŕňa 5 hlavných kategórií potravín: mäso a mäsové výrobky, mlieko a mliečne výrobky, ovocie a zelenina, oleje a v neposlednom rade vína. Komunikačné aktivity sú zamerané na českých a slovenských spotrebiteľov. Projekt Zrodené v EÚ podporila finančne zo 70 % Európska únia.

1 Společnost pro výživu (SPV), nutriční studie z roku 2007

2 J. Velíšek: Chemie potravin 2 (1999)

Tags:

Mohlo by sa vám páčiť

6 komentárov

  1. Filtrare 24. augusta 2021

    824613 488207hi, your site is amazing. I truly do several thanks for operate 740376

    Odpovedať
  2. buy-morphine-5mg-ml-online, 24. augusta 2021

    764010 687040Terrific paintings! That may be the type of data that are meant to be shared about the net. Shame on the seek for no longer positioning this publish higher! Come on over and consult with my web site . Thank you =) 822324

    Odpovedať

Zanechať komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené*

75 + = 79