Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Skvelé, lacné a jednoduché tipy pre lepšiu obranyschopnosť tela

Zdieľať

Je vaša imunita vaším okolím pomerne často ohrozená? Trápia vás časté vírusové ochorenia a neviete, ako sa vymotať z tohto začarovaného kruhu? Najlepší recept na riešenie týchto problémov je prevencia v podobe podporenej imunity.

Nasledujúcich tipy vám pomôžu posilniť imunitný systém jednoduchým a praktickým spôsobom. Pokračujte teda v čítaní a určite sa o tom presvedčíte veľmi rýchlo aj v praxi.

Zdravé stravovanie

Silný imunitný systém je predovšetkým otázkou správneho stravovania. Preto prvý tip pre silný a zdravý imunitný systém je o konzumácii zdravej stravy.

Špargľa na jar, jahody v lete, jablká na jeseň: jedzte čo najviac sezónne a hlavne „pestrofarebne“. Prirodzené potraviny ako ovocie, zelenina, orechy a semená tiež poskytujú telu mikroživiny.

Hotové jedlá a sladkosti naopak často obsahujú priveľa kalórií, cukru či nasýtených mastných kyselín, ktoré zaťažujú metabolizmus – a tým aj imunitný systém. Obľúbené jedlo vášho imunitného systému by preto malo byť čerstvé, čo najmenej upravované a šetrne uvarené.

Vitamíny a minerály

Dostatočný prísun vitamínov a minerálov je dôležitý pre všetky telesné systémy – napríklad pre imunitný, kardiovaskulárny, nervový, tráviaci či reprodukčný systém. Väčšina vitamínov a minerálov potrebných na to musí byť dodávaná zvonka.

Pre imunitný systém sú mimoriadne dôležité tieto 4 vitamíny a stopové prvky. Vitamín C, vitamín D, zinok a selén. Potom vám určite prospejú aj vitamíny A, vitamíny skupiny B a stopové prvky ako je železo a meď.

Čerstvé ovocie a zelenina obsahujú týchto vitamínov najviac. Osladiť a podporiť svoj život na základe silnej imunity si však môžete aj s kvalitným manuka medom.

Pravidelný pohyb

Spolu so zdravou stravou je pohybová aktivita tým najlepším tipom na všeobecnú prevenciu zdravia. V minulom storočí sa skúmali predovšetkým pozitívne účinky športu na prevenciu kardiovaskulárnych ochorení. Dnes si veda čoraz viac uvedomuje ďalekosiahle priaznivé účinky, ktoré môže mať fyzická aktivita na iné telesné systémy, ako sú metabolické procesy alebo imunitný systém.

Nemusíte však kvôli tomu tráviť celé dni v posilňovni, pretože prekrvenie a precvičenie dôležitých partií tela a posilnenie imunity je možné zaistiť aj absolvovaním dobre naplánovanej najkrajšej túry v Tatrách.

Vyhýbanie sa environmentálnym toxínom

Ak je spoznávanie krás Tatier alebo nádherného Vlkolínca s jeho tradíciami za vami a musíte sa vrátiť do uzavretého priestoru, pravidelne ho vetrajte.

Ani environmentálne toxíny netreba v prípade našej silnej imunity a celkového fyzického i psychického zdravia podceňovať. Trvalo vysoké znečistenie jemným prachom môže zaťažovať imunitný systém. A práve to platí mimochodom najmä pre interiér. Aj kvalita jeho vzduchu môže mať pozitívny alebo negatívny vplyv na váš výkon. Problém zlého vzduchu v miestnosti spočíva v nižšom obsahu kyslíka a v rastúcom obsahu oxidu uhličitého, ktorý môže okrem iného znižovať kognitívnu a opticko-motorickú výkonnosť.

Toxíny z prostredia v potravinách môžu tiež oslabiť imunitný systém. Existujú napríklad štúdie, ktoré poukazujú na súvislosť medzi expozíciou pesticídom a zvýšeným rizikom imunologických porúch. Aby ste znížili príjem pesticídov, mali by ste namiesto konvenčne vyrobených potravín konzumovať organické produkty.

Uvidíte, že silná imunita a život bez ochorení budú pre vás tou najlepšou odmenou.

 

Zdroj obrázka:Marko Aliaksandr/Shutterstock.com

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť