Zdravie a krása našich zubov sú závislé od viacerých faktorov. Svoju významnú úlohu zohráva genetika, životný štýl a strava však spôsobujú v našich ústach oveľa väčšiu „šarapatu“. Najhoršie na tom celom je, že pri ich liečbe je potom často nutné podstupovať invazívne zákroky, ktoré však nie vždy musia byť ideálnym riešením. Minimálna invazívna stomatológia sa v súčasnosti ukazuje vo viacerých prípadoch ako vhodnejšie riešenie. Prečo?
Miniinvazívna stomatológia sa stáva novou normou pre procesný prístup v zubnom lekárstve. Robí sa to vo všetkom od záchovnej stomatológie cez bezbolestnú endodonciu až po parodontológiu, pretože zachováva prirodzené tkanivo na dlhší čas (hoci v neskoršom štádiu môže byť potrebný invazívnejší prístup). Zároveň je zaručené nižšie riziko pre pacienta a dlhodobé zdravie ústnej dutiny.
Keď sa povie minimálna invazívna stomatológia, často sa najprv spája s opatreniami na prevenciu alebo liečbu zubného kazu. Ide najmä o preventívne metódy, ako sú výrobky na starostlivosť o ústnu dutinu a zuby s obsahom fluoridu alebo kontroly diéty znížením cukru.
Dôležitú úlohu v tomto smere však zohrávajú aj opatrenia, ako je oprava výplní namiesto ich výmeny. Tento úkon súvisí s pokrokom v technológiách lepenia a vývojom nových biomateriálov za posledných niekoľko desaťročí, ktoré umožnili opakujúce sa predvídateľné výsledky a predpovede.
Príchod inovatívnych adhezívnych technológií viedol k zvýšenému používaniu minimálne invazívnych ošetrení, vďaka čomu sa do vašej ústnej dutiny pri jej liečbe alebo „oprave“ zasahuje minimálne.
Samozrejme, nie vždy je možné opraviť výplne iba touto metódou, preto by sa minimálne invazívna záchovná stomatológia mala hodnotiť od prípadu k prípadu a ideálne na základe odporúčaní a v prítomnosti toho najlepšieho zubára Žilina.
Mnohí si myslia, že menej invazívne zásahy do ústnej dutiny nič nevyriešia. Nie vždy je to tak. Práve naopak. Celkovo možno povedať, že minimálne invazívnu stomatológiu možno aplikovať nielen na rôzne oblasti stomatológie, ale aj na rôzne úrovne v rámci oblasti ústnej hygieny.
V každom prípade, menej invazívne neznamená menej efektívne, pretože stigma, že neinvazívne (alebo minimálne invazívne) postupy sa rovnajú neúplným výsledkom, bohužiaľ pretrváva.
Aj vďaka minimálne invazívnemu prístupu je možné dosiahnuť vynikajúci estetický vzhľad zubov a zachovať ich zdravie bez výrazných zákrokov na dlhú dobu. Samozrejme, prispieva k tomu aj váš osobný prístup, ktorý sa každé ráno a večer začína spustením kúpeľňovej vodovodnej batérie a pravidelným čistením zubov.
Zdroj obrázka:Serhii Bobyk/Shutterstock.com