Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

4 najčastejšie chyby pri zariaďovaní detskej izby, ktorým sa oplatí vyhnúť 

Zdieľať

Zariadiť detskú izbu je veľmi náročná a zodpovedná úloha, o to viac, ak vám záleží na zdravom a plnohodnotnom vývoji vášho dieťaťa. Dizajnéri, ktorí boli poverení návrhom detskej izby, alebo rodičia, ktorí sa rozhodli vybaviť tento priestor svojpomocne, navyše čelia množstvu požiadaviek na bezpečnosť, šetrnosť k životnému prostrediu, správne zvolené farby a zónovanie. S toľkými tipmi a obmedzeniami je ľahké sa vo všetkom stratiť a urobiť chyby. 

Aby ste sa im vyhli, pripravili sme pre vás zoznam toho, na či si dávať pri vytváraní dokonalej detskej izby pozor.  

Príliš preplnený priestor nábytkom 

V detskej izbe je potrebné nechať dostatok priestoru na obľúbené hračky a komunikáciu s priateľmi. Samozrejme, vieme, že úložný priestor je pre vytvorenie dôležitého poriadku nevyhnutný, neznamená to však, že musíte automaticky zaplniť celú izbu komodami a skriňami. Existujú aj iné možnosti skladovania, napríklad výklenky pod pohovkou, priestor pod posteľou alebo funkčnejšie umiestnené políc v skrini.  

Podcenená bezpečnosť 

V snahe o dokonalý dizajn zabúdame nielen na funkčnosť priestorov, ale aj ich bezpečnosť. V detskej izbe si ale takéto experimenty dovoliť nemôžete. V mnohých prípadoch ohrozujete nielen zdravie detí, ale aj to svoje. Aby ste sa vyhli nepríjemným situáciám, myslite už v rámci projektovania detskej izba na výber bezpečných elektrických zásuviek a ich vhodné rozmiestnenie. Platí to aj pre všetky ostré rohy a materiály, ktoré sa po rozbití môžu premeniť na nebezpečnú „zbraň“ a predmet ohrozenia zdravia a bezpečia. 

Ignorovanie záujmov dieťaťa pri navrhovaní izby 

Tematická detská izba je oveľa zaujímavejšia ako bezsrdečná „sivá“ miestnosť. Vyberte si tému, ktorá je dieťaťu blízka, a aplikujte jej hlavné atribúty vo výzdobe detskej izby. Ak je dieťa veľmi všestranné a často mení svoje preferencie, je lepšie použiť vymeniteľné príslušenstvo. 

Nákup príliš drahého nábytku 

Áno, rodičia často chcú svojmu okoliu ukázať, že ich dieťa dostane to najlepšie a že len drahý nábytok privezený z Talianska je hodný ich budúceho vynikajúceho študenta. V konečnom dôsledku sa ale môže takéto riešenie veľmi rýchlo otočiť proti vám, pretože budete dieťaťu brániť v poškodení takéhoto nábytku a teda jeho plnohodnotnému využitiu.  

Zapamätajte si, že detskú izbu netreba meniť na výstavu vašich schopností, je to priestor, ktorý porastie s dieťaťom a interiér bude treba meniť pomerne často. Myslite preto najmä na potreby dieťaťa a jeho pohodlie.