Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

4 veci, ktoré treba zvážiť pri výbere schodiska 

Zdieľať

Máte nehnuteľnosť, v ktorej je prepojenie jednotlivých podlaží pomocou schodiska nevyhnutné? Potom je dôležité k jeho výberu pristupovať s obozretnosťou vám vlastnou. Schodisko predsa môže byť dizajnovým prvkom pri vstupe do domu alebo jednoducho praktickým kompaktným dizajnom používaným na prístup do podkrovia či suterénu.  

Štýly sa líšia od moderných hranatých dizajnov so sklenenými bočnicami až po tradičné točité schody, ktoré vedú cez vstupnú halu. To všetko znamená, že ani schody nemusia byť nudné jednoducho preto, že sú praktické! Platí to však za predpokladu, ak viete, čo je pri ich výbere dôležité. 

A aby ste mali v tomto smere jasno, tu je niekoľko hlavných vecí, ktoré je potrebné zvážiť pri kúpe schodiska na mieru. 

Dostatočný rozpočet 

Aby ste vedeli, čo si pri výbere nových drevených schodov budete môcť všetko dovoliť, je potrebné mať informácie o výške rozpočtu, ktorý môžete na tento projekt využiť. Do rozpočtu treba zahrnúť aj stavebné práce, inštaláciu a potrebné doplnkové služby. Je vždy lepšie investovať do kvalitného spracovania odborníkmi, ako sa po niekoľkých mesiacoch používania schodov trápiť s opätovnou opravou. 

Bezpečnosť 

Bezpečnosť je určite niečo, čo je pri navrhovaní schodiska potrebné zvážiť tiež. Inštalácia dodatočných  bezpečnostných prvkov a odolných nášľapov na schody so zachovaním štýlového dizajnu schodiska je predsa základ. Myslieť na to, aby boli schody navrhnuté s ohľadom na maximálnu bezpečnosť a spĺňali všetky potrebné stavebné predpisy, je teda základ.  

Vizuálny vzhľad a vplyv 

Ak chcete, aby bolo prepojenie jednotlivých podlaží vo forme schodov funkčné aj štýlové zároveň, zamyslite sa nad charakterom vášho domova a nad tým, či by sa k nemu viac hodil moderný dizajn alebo klasickejší štýl.  

Rezané schodisko s detailnými vretenami môže dodať nehnuteľnosti tradičný dojem. Naopak,  uzavreté schodisko so sklenenými balustrádami dodá vašej nehnuteľnosti extra moderný vzhľad, ktorý podčiarkujú aj štýlové žalúzie. Tu si ale treba zvážiť aj praktickú rovinu dizajnu, ktorý by mohol niektorým ostatným členom, možno malým deťom, vyhovovať nielen z hľadiska bezpečnosti už menej.  

Možnosť vytvorenia úložného priestoru 

V závislosti od priestoru a zvoleného štýlu schodiska je dobré popremýšľať aj o zahrnutí ďalšieho úložného priestoru do návrhu schodiska. Pridanie skriniek pod schody je skvelý spôsob, ako využiť cenný priestor, ktorý by inak zostal nevyužitý. Pridaním dvierok zostane všetko skryté a ďalší úložný priestor sa stane skvelým miestom na uloženie topánok, kabátov alebo dokonca detských hračiek. 

Zdroj obrázka: Policas/Shutterstock.com