Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Naučte sa rozlišovať skutočný a emocionálny hlad, hovorí odborníčka

Zdieľať

Mária Kibritov v predchádzajúcom rozhovore prezradila svoju skúsenosť s prerušovaným pôstom. Ako prerušovaný pôst v praxi vyzerá, ako s ním začať a čomu sa naopak vyhnúť? Odpovede nájdete v tejto druhej časti rozhovoru.

Mária Kibritov_prerušovaný pôst

Mária Kibritov

Dnes je doba plná dezinformácií. Odkiaľ čerpať dôveryhodné zdroje o prerušovanom pôste?

Tak toto môžem len potvrdiť. Až keď som začala študovať túto tému v anglickom a nemeckom jazyku narazila som na vedecké články, ktoré hovoria sami za seba a sú podložené skutočným výskumom a to nielen na myšiach, ale aj na ľuďoch. Ľuďom sa ale väčšinou nechce čítať štúdie a vedecké poznatky, takže by som im za seba odporučila knihy od Dr. Jason Fung, Gin Stephens, Dr. Petra Bracht, Dr. Valter Longo, Dave Asprey, Dr. Otto Buchinger a špeciálne pre ženy Cynthia Thurlow.

Každý z nich má svoj vlastný spôsob, ako sa najlepšie postiť resp. dodržiavať prerušovaný pôst. Odporúčam experimentovať, aby človek našiel, čo sedí jemu. Aj mne to trvalo pár mesiacov, kým som našla režim, ktorý sa mi najlepšie hodí. Treba si jednoducho z toho množstva informácií vybrať, čo sa komu hodí, keďže každý z nás je iný a jedinečný.

Čo je dobré na úvod vedieť o prerušovanom pôste?

V prvom rade je dobré sa uistiť, že nepatríte do žiadnej zo skupín, ktorým sa neodporúča prerušovaný pôst (ďalej PP). Potom je dobré si premyslieť a uvedomiť prečo do toho idete, čo od toho očakávate a aké sú vaše ciele. Nemajte nereálne očakávania, ako napr. schudnúť 5kg za týždeň. Radšej do toho choďte s tým, že chcete niečo veľmi jednoduché a zároveň veľmi efektívne urobiť pre svoje zdravie – pre svoje telo a dušu. Chcete mu dopriať denný wellness v podobe pôstu, aby si mohlo poriadne oddýchnuť od trávenia a sústrediť sa na veci, ktoré potrebujú opraviť.

Hovorí sa, že všetko je v hlave, pri PP to platí tiež. Keď do toho pôjdete s tým, že robíte niečo prospešné pre seba, namiesto toho, že si musíte niečo odopierať, tak vám to pôjde určite jednoduchšie.

Viete uviesť príklad, ako vyzerá prerušovaný pôst v praxi?

Na začiatku si rozdelíte deň na dve časové okná – okno pôstu a okno jedenia. Dajme tomu, že sa nechcete vzdať večere a ráno nemáte hlad. Tak pri obľúbenom režime 16:8 by ste začali jesť od 12:00 do 20:00 a postiť od 20:00 do 12:00. Vaše časové okno jedenia, t.j. v tomto prípade 8 hodín od 12:00 do 20:00 vám umožňuje jesť podľa hladu. Nie je potrebné jesť celých 8 hodín, alebo sa prejedať. V okne pôstu od 20:00 do 12:00, čo činí 16 hodín nebudete jesť, ale je dovolené piť neochutené a nesladené nápoje, ktoré nezvyšujú inzulín, ako napr. voda, čierna káva a čierny resp. zelený čaj. Nemusíte hneď začať so 16 hodinami pôstu.

Keď ste ešte nikdy nepostili je lepšie začať pomaly a hodiny pôstu postupne zvyšovať. Skúste začať s 12 hodinami (8 z nich pritom spíte) a postupne ich zvyšovať tak, že je to pre vaše telo prijateľné. Stále a vždy odporúčame počúvať svoje telo a nehrotiť to. Nepostiť do extrému a dopriať telu čas na novú zmenu.

Akým chybám sa pri prerušovanom pôste vyhnúť? Čo určite nerobiť?

Určite nezačať s PP, keď máte dlhodobo problémy so spánkom alebo chronický stres. Najprv si dať tieto veci do poriadku a potom keď budete vo fyzickej a psychickej pohode môžete začať s PP. Buďte trpezliví a dajte tomu čas – u niekoho to trvá pár dní, aby si telo zvyklo na nový režim, u iných to môže byť aj pár týždňov.

Naučte sa rozlišovať skutočný a emocionálny hlad – skutočný fyzický hlad ide zo žalúdka a rastie postupne, viete chvíľu vydržať, nemusíte naň reagovať hneď a viete ho zahnať akýmkoľvek jedlom. Emocionálny hlad príde náhle, máte chuť na špecifické, väčšinou nezdravé jedlo a nevychádza zo žalúdka, ale z nenaplnených emócií. Takže keď vás počas pôstu ovalí emocionálny hlad, tak si dajte vodu, skúste sa zamestnať nejakou aktivitou – ideálne mimo kuchyne a jedla – a doprajte si, čo vaše nenaplnené potreby potrebujú. Krátko a stručne: neodpovedať na emocionálny hlad jedlom.

Máte nejaké špeciálne odporúčania/rady?

Nezačnite sa hneď postiť 20 hodín, ale choďte na to postupne, aby si vaše telo na nový režim stravovania zvyklo.

Keď začnete jesť, jedzte pomaly, pozorne a jedlo si vychutnajte, nemusíte sa prejedať ani nič kompenzovať.

Odporúčame zamerať sa na skutočné potraviny a obmedziť polotovary, jednoduché cukry a podobne. Počas pôstu piť len vodu, môže, ale nemusí byť čierna káva, čierny a zelený čaj resp. čaje s horkým profilom – t.j. nápoje, ktoré nezvyšujú inzulín.

Na začiatok stačí nasledovné:

1. Obmedziť čas jedenia počas dňa.

2. Počas pôstu piť len vodu, poprípade čiernu kávu, čierny čaj, zelený čaj.

3. Počas pôstu sa zamestnať nejakou aktivitou a sústrediť sa na benefity pôstu.

Pokiaľ vám to zdravie a situácia dovolí a pokiaľ budete na to mentálne pripravení, tak pôst je to najprirodzenejšie, najjednoduchšie, najefektívnejšie, najlacnejšie, najrýchlejšie a najoverenejšie, čo môžete už DNES pre svoje ZDRAVIE urobiť!

Držím palce a keby ste potrebovali poradiť alebo mali nejaké otázky, tak sa môžete ozvať na postimtedasom@gmail.comwww.postimtedasom.sk alebo v našej FCB skupiny Pôstim, teda som/Prerušovaný Pôst