Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

5 spôsobov ako poraziť pondelkové blues

Zdieľať

Cítite sa na konci víkendu s blížiacim sa novým pracovným týždňom v strese? Nemáte radi pondelky a pondelkové rána? Máte problém sa naštartovať na nový pracovný týždeň? Pravdepodobne poznáte dokonale tzv. pondelkové blues. Ako si s ním poradiť a namiesto strachu mať radosť z nového týždňa? Poradíme vám. 

Nečakajte, kedy opäť príde piatok a koniec týždňa. Užívajte si každý deň a od úplného začiatku. Ako premeniť pondelok na deň, na ktorý sa budete tešiť? Tu je 5 šikovných spôsobov ako na to.

Aj pondelok môže byť spoločenský

Párty, spoločenské stretnutia nemusia byť výsadou len piatkového popoludnia či večera. Naplánujte si nejakú spoločenskú aktivitu práve na pondelok. O to viac sa budete v nedeľu večer tešiť na pondelok, keď viete, že vás čaká okrem povinností aj niečo príjemné. Dohodnite si stretnutie s kamarátkou alebo si s kolegyňou po práci zájdite na šálku dobrej kávy.

Pokojné rituály

V nedeľu večer si doprajte kúpeľ, meditáciu, príjemnú prechádzku, čokoľvek, čo odbúra váš stres. Pomáha aj to, že si pondelkové ráno troška spomalíte a vyhnete sa zbytočnému zhonu a stresu. Namiesto presúvania budíka stále o 5 minút neskôr, si nastavte budík na pondelkové ráno o 30 minút skôr. Využite tento čas na ranný beh, svižnú prechádzku alebo si len v pokoji vychutnajte raňajky a šálku čaju či kávy bez akéhokoľvek náhlenia.

konferencia 2

Odľahčite pondelok

Neplánujte si veľké veci a úlohy práve na pondelok. Nerobte si z pondelka deň, kedy po víkende sa chcete do všetkého pustiť a všetko aj dokončiť. Sami dobre viete, že veľké a náročné úlohy si vyžadujú aj svoj čas. Máte celý týždeň pred sebou, pomaly a postupne zvládnete úlohy, ktoré ste si naplánovali. Nevyvíjajte na seba zbytočný tlak. Ak vás toho čaká naozaj veľa, radšej si časť úloh pripravte v nedeľu večer, ako by vás to v pondelok malo všetko zahltiť.

Nezabudnite na prestávky

Počas pondelka si v rámci práce doprajte aj čas na prestávku. Napríklad, ak máte hodinu na obedňajšiu prestávku, využite ju okrem obedu na krátku prechádzku v okolí, kde ste možno nikdy neboli alebo boli, len ste tadiaľ prešli a nevšímali si detaily okolia. Prípadne pomáha využiť prestávku na kreatívnu činnosť, ktorú ste nikdy predtým neskúšali. Toto objavovanie, skúmanie a kreatívna činnosť má pre myseľ skvelé účinky.

Skvelý pondelok vďaka maličkostiam

Stačia maličkosti a z vášho obávaného pondelka sa môže stať veľmi príjemný deň. Niekedy pomáha, ak zamestnáme svoju myseľ niečím iným ako len úlohami. Zastavte sa a zamyslite sa, akou maličkosťou by ste mohli potešiť svojich kamarátov, kolegov či známych.

Mali by ste zbystriť pozornosť

Ak však tzv. pondelkové blues a depresívna nálada, strata záujmu prichádza aj v iné dni, zasahuje aj do iných oblastí života, mali by ste zbystriť pozornosť. Ak sa vám pondelok spája s tým, že opäť sa stretnete s nepríjemným kolegom alebo so šéfom, ktorý na vás vyvíja len tlak, tak by ste to mali riešiť.

zdroj: realbuzz.com, healthline. com

foto: pexels.com

Štítky