Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Ako si zjednodušiť život a vyhnúť sa nadmernému stresu

Zdieľať

Tvorí váš deň zhon a neustály stres? Máte pocit akoby ste chceli z toho všetkého uniknúť a neviete ako? Pravdepodobne ste sa dostali do situácie, že musíte spomaliť. Zjednodušte niektoré veci v živote a vystúpte z každodenného zhonu. 

Robte menej

úlohy

Nemôžete spomaliť a zároveň žiť rýchly životný štýl. Ak patríte k tým, ktorí bez ohľadu na to, čo počas dňa všetko urobili, majú pocit, že treba urobiť ešte viac, dajte si stopku. Zámerne si pripomínajte, že stačí to, čo ste urobili.

Aby ste mali produktívny deň, nepotrebujete robiť toho extrémne veľa. Aj v tomto prípade platí tzv. Paretov princíp – 20% úsilia by vám malo priniesť 80% výsledku.

Nastavte sa na 3-5 úloh denne namiesto 10 úloh, po ktorých sa aj tak nebudete cítiť šťastnejší. Doprajte si dostatočný čas aj na oddych a nežeňte sa len za úlohami.

Robte len jednu vec a tej sa venujte naplno

Máte zoznam vecí pred sebou, ktoré chcete urobiť a tak málo času. Neviete, čo skôr, s čím skôr začať, tak pre istotu sa pustíte do všetkého v snahe urobiť všetko. Jeme a pritom sledujeme naše upozornenia v telefóne. Jeme a ani nevieme, že jeme. Čítame knihu a popri tom riešime ešte nedokončenú konverzáciu na chate s kamarátkou. Naša myseľ je takýmto spôsobom neustále zaneprázdnená pohybom z jednej veci na druhú. Keď jete, venujte sa len jedlu. Keď čítate knihu, tak čítajte len knihu. Nerobte viac vecí naraz.

Ak budete mať nutkanie popri jednej činnosti začať druhú, jednoducho sa zastavte a vráťte sa k tej prvej, ktorú ste robili. Časom pochopíte, že sa príliš ponáhľame v živote, ale to vôbec nie je potrebné. Spomaľte, buďte pokojní a plne sa venujte len jednej veci.

Dajte si pauzu medzi vašimi úlohami

Ak len vykonávate úlohy jednu za druhou, môžete sa cítiť ako taký škrečok v klietke. Odškrtávame svoje úlohy na zozname, ale čo z toho máme, pokiaľ si neuvedomíme, čo všetko sme urobili a dokázali? Týmto správaním môžete docieliť tak akurát vyčerpanosť a úzkosť namiesto radosti. Niekedy stačí len pár minút, predýchať, prejsť sa, vypočuť si obľúbenú hudbu. Potrebujeme však, aby jedna úloha celá skončila a pri jej dokončovaní sme hneď nemysleli na to, čo nás ešte ďalej čaká. Vnímajte jednu úlohu ako celok a doprajte si pauzu medzi jednotlivými úlohami, aj keď iba na chvíľku.

Nechajte priestor aj tichu

Kedy ste si naposledy sadli sami a nič nerobili a jednoducho pozorovali svoje myšlienky a snívali o svojich snoch a cieľoch, ktoré chcete jedného dňa dosiahnuť? Vaša duša potrebuje ticho, aby rástla a učila sa. Len sedieť v tichu je osviežujúce.

Ak ste nikdy neskúšali sedieť v tichu, skúste to raz. Buďte vedome ticho. Nemyslite si, že je to meditácia alebo niečo také. Nie je to nič veľké. Len si sadnite do pozície, v ktorej sa cítite najpohodlnejšie, zostaňte ticho a nechajte ticho vyplniť vašu myseľ. Aj päť minút ticha je skvelé. Zistíte, že vaše myšlienky spomaľujú. Veľa ľudí to robí ako prvú vec ráno, čo pôsobí na ich správne nastavenie do nového dňa.

Robte svoje každodenné veci pomalšie

Ponáhľame sa ráno do práce, večer z práce, naháňame sa za povýšením, prvým miestom. Buďte trpezliví, nič vám neujde. Spomaľte v každodenných veciach a ono to postupne príde. Náhlenie sa zmení postupne na pomalé, vedomé žitie a prežívanie každodenných radostí aj starostí.

Skutočne relaxujte

relax

Po náročnom dni v práci, dorazíte domov, ľahnete na gauč a prehliadate telefón alebo sériu seriálov, ktoré ste nestihli dopozerať? Áno, je to síce forma oddychu, ale ruku na srdce, cítite sa potom lepšie? Pokojnejšie? Uvoľnenejšie?

Nielen vaše telo, ale aj vaša myseľ takýmto spôsobom funguje 24/7, preto aj ona potrebuje oddýchnuť. Doprajte kvalitný relax aj vašej mysli. Aspoň na určitú chvíľu si doprajte neprijímanie žiadnych informácií, chvíľu nič nerobte, nemusíte byť vždy aktívny – odpojte sa, vypnite sieť, nechajte telefón stranou. Len tak odpočívajte.

Doprajte si relax, starostlivosť, odborné konzultácie aj testovania na 1. interaktívnej konferencii na Slovensku.

konferencia 2

Osvojte si tempo prírody

Začneme krásnym a pravdivým citátom od Lao Tzu: „Príroda sa nikdy neponáhľa, ale všetko je splnené.“

Či už začínate s nejakým novým zvykom, rituálom, činnosťou, všetko chce svoj čas. Musíme byť najprv začiatočníkom, ak chceme byť pokročilým. Všetko kvalitné chce svoj čas, neberte to skratkou, ale prijmite aj tú dlhšiu cestu k cieľu. Dovoľte si dokončiť svoje veci pomaly, nechcite rýchlo sa naučiť podnikať, vedieť nový jazyk, nebuďte netrpezliví.

Nič nerastie za jeden deň. Netrpezlivosť nás robí agresívnejšími, trpezlivosť jemnými. Inšpirujte sa prírodou a uvedomte si, čo jete, čo všetko za tým stojí. Z akých surovín je vaše jedlo a ako dlho trvalo, kým narástli na spracovanie a použitie na výrobu potravín. K tomu množstvo tvrdej práce, dostatok vlahy aj slnka, kým narástli. Tak aj vy sa pozerajte na svoje životné úlohy.

Zdroj: vishakablone.com

Foto: pexels.com

 

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť