Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Karolína Novaková: Príroda za oknami je náš recept ako nepodľahnúť stresu

Zdieľať

Žije si svoj vytúžený život spolu s rodinou blízko prírody. Ako sama píše, má celoročný pocit dovolenky, keďže býva v rekreačnej oblasti. Karolína Novaková je fotografkou, stylistkou a kreatívnou dušou zároveň. Rada vytvára domácu pohodu a užíva si každodenné maličkosti. Spolu s maminou sa pustila do vlastnej značky handmade módy pre ženy a deti.

V rozhovore sme sa jej opýtali nielen na toto:

  • Aké má tipy na vytvorenie jedinečného miesta zo svojho domova? 
  • Ako sa dostala k tvorbe búnd zo starej prikrývky na posteľ? 
  • Čo najradšej zachytáva objektívom?
  • Čo sa jej podarilo z cieľov na rok 2021 splniť?

Karolínka, venujete sa kreatívnym činnostiam. Jednou z nich je fotografovanie. Čo radi zachytávate prostredníctvom objektívu?

Áno, fotenie je moja vášeň. Začala som tým, že som zachytávala momenty počas cestovania, potom som prešla na fotenie portrétov pre kamarátov a rodinu. Časom som sa prepracovala už k plateným foteniam – eventom, svadbám alebo dokonca aj divadelným predstaveniam. Osobne ma ale najviac baví fotiť interiér, našu domácu pohodu, kvety a okolitú prírodu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

Prečítajte si aj rozhovor s Viktória Holečko: Môjmu srdcu sú najbližšie fotky, na ktorých je zachytená emócia z nášho domova

Z vašich fotiek na profile @life_on_curry cítiť príjemnú a pokojnú atmosféru. Máte nejaký vlastný tip na to, ako v dnešnej dobe spomaliť, nepodľahnúť stresu, tlakom a podobne?

Asi najväčší zlom u mňa prišiel, keď sme sa presťahovali z bytu z mesta do domčeku. Prehodnotili sme si s manželom, aké sú naše priority na život a zhodli sa, že radšej pôjdeme ďalej od Bratislavy, do nie priveľkého domu, za oveľa menšie náklady, aké boli na byt v hlavnom meste. Sme vďační za každý deň strávený tu. Príroda za oknami je náš recept ako nepodľahnúť stresu. A keď bývate v rekreačnej oblasti, tak máte celoročný pocit dovolenky :).

Jeseň je v plnom prúde. Na čo sa počas jesene tešíte vy, na aké aktivity?

Veľmi sa teším ako sa začne meniť okolitá príroda. Vzduch má tiež inú vôňu. Minulý rok sme ešte veľa kočíkovali dcérku, teraz už spí len raz poobede, tak musíme vymýšľať rôzne aktivity. Ona je od rána do večera vonku, skúmame všetky dážďovky a slimáky. Budem určite zbierať šípky a žihľavu na čaj. Chcem sa venovať aj záhradke, vysadiť cibule tulipánov a narcisov.

Téma bývania je vám veľmi blízka. Rada zariaďujete a zútulňujete. Počas jesene sa viacerí snažíme ten svoj domov zútulniť. Poraďte, po čom siahnuť, po akých materiáloch a doplnkoch?

Na jeseň vyberám zo skríň deky, aby boli vždy po ruke. Veľmi rada dekorujem sušenými kvetmi alebo rôznymi halúzkami nazbieranými vonku. Nesmú chýbať aj sviečky a jesenné vône esenciálnych olejov v difuzéri. Najradšej mám teraz cédrové drevo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

Čo sa týka bývania, prešli ste si niekoľkými štýlmi (boho, škandinávsky, japandi). Je však nejaký interiérový prvok, ktorý bez ohľadu na zmenu interiérového štýlu vás vystihuje a máte ho doma stále?

Myslím, že jediné, čo sa mi nikdy nezunuje, sú skutočné prírodné materiály. Milujem drevo, ratan, ľan a keramiku. Tak ako ja často mením štýl a vo svete sa menia trendy, toto sa nikdy nezmení. Čas im totiž na kráse neuberá, ale pridáva. Snažím sa postupne zbavovať zbytočností z plastu a nahrádzať ich predmetmi zo skutočných materiálov, ktoré nám vydržia najdlhšie, ako sa dá.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

V jednom zo svojich príspevkov píšete, že “tajomstvo štýlového domova je zamerať sa na doplnky, ktoré neuvidíte v každej domácnosti.” Máte ešte nejaký tip ako zo svojho domova spraviť štýlové a jedinečné miesto?

Mojím tipom by asi bolo, aby ľudia viac nakupovali nábytok a doplnky z druhej ruky. Na bazároch je toľko nechcených vecí, ktoré môžu ešte roky slúžiť. Sama sa tým snažím riadiť. Myslím si, že takýto nábytok alebo dekorácia vnesie do bývania jedinečnú atmosféru. Kúsok histórie aj originality. Ešte sa snažím kupovať si kvalitné veci z poriadnych materiálov. A keď je niečo drahšie, tak si na to pár mesiacov odkladám, ale nekupujem si lacnú náhradu.

Prečítajte si: Čarovné bývanie na vidieku s príjemnou atmosférou

Aká bola najodvážnejšia premena u vás doma?

Asi za najodvážnejší krok považujem maľovanie farbou Kalklitir. A nemohli sme urobiť lepšie. Touto fľakatou farbou máme namaľovanú obývačku a už teraz plánujeme vybrať ďalší odtieň do chodby. Ďalšou výraznou premenou bolo tapetovanie spálne tmavo zelenou kvetinovou tapetou BorasTapeter.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

Tu je ukážka tapetovania spálne:

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

Premenám sa venujete aj v rámci oblečenia. Svedčí o tom napríklad premena a upcyklácia denimových šiat na detský overal. Upcyklácia je teda súčasťou fungovania vašej domácnosti?

Áno, upcyklácii som podľahla už ako tínedžerka. Prerábala a prešívala som si oblečenie a veci kúpené v second handoch. Mala som sen, že si otvorím butik s takouto módou. Teraz upcyklujem oblečenie pre dcérku a veľmi ma to baví. S mojou maminkou sme si minulý rok založili vlastnú značku Little Souls, kde sme začali tvoriť detské oblečenie formou upcyklácie. Takým spôsobom aj vznikla naša “bestseller” bunda, ktorú som ušila zo starej prikrývky na posteľ. Teraz už šijeme bundy z nových materiálov vo veľkom a tešíme sa obrovskému záujmu.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Karolina Novakova (@life_on_curry)

Začiatkom roka 2021 ste si stanovili 3 ciele, kam by ste chceli smerovať – žiť viac ekologickejšie, vypestovať si vlastnú zeleninu a kvety a viac tvoriť a menej scrollovať. Ako sa vám darí napĺňať tieto ciele?

Myslím, že sa mi to z veľkej časti podarilo. Napríklad veľmi si pochvaľujem investíciu do železného holiaceho strojčeku a menštruačných nohavičiek. Už len tieto dve malé zmeny prispeli k tomu, že som tvorila menej odpadu. Stále sa učím vyhadzovať, čo najmenej jedla a nakupovať menej plastu. Ale nie je to ľahké, priznávam sa :).

Tento rok som nakoniec zeleninu nepestovala, ale kvetov som mala požehnane. Prvá sezóna sa vydarila. Čas strávený na internete by sa dal stále znížiť, ale tento rok sa mi pošťastilo na rôzne spolupráce, a tak som sa snažila sociálne siete využiť na budovanie svojej značky. Po materskej dovolenke by som sa chcela robiť prácu, ktorá ma baví, naďalej sa venovať kreatívnym činnostiam a inšpirovať druhých ľudí.

Ďakujeme za rozhovor!

Štítky