Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Viete, kde sa nachádza tento unikátny park?

Zdieľať

Poznáte lepší spôsob, ako prevetrať hlavu, ak nie prechádzkou v prírode? Posledné septembrové dni som hľadala inšpiráciu, a tak som sa počas jedného slnečného dňa vybrala na prechádzku do blízkeho parku, o ktorom málokto vie, že patrí medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie parky v strednej Európe. 

Historický park v Trebišove je označovaný aj ako park Andrássyovcov. Ak zavítate niekedy na juhovýchodné Slovensko, nevynechajte jeho návštevu. Nachádza sa v meste Trebišov.  

Prečítajte si: Zaujímavý tip na celodenný výlet

Park Andrássyovcov

Park sa rozprestiera na ploche 62 hektárov, čím patrí medzi najrozsiahlejšie parky v strednej Európe. Je zároveň národnou kultúrnou pamiatkou. Z pôvodne lužného parku sa rozšíril výsadbou parkových drevín, aj tých cudzokrajných. Jeho premena na anglický park sa spája s dokončením stavby budovy kaštieľa, ktorý je hlavným prvkom. Prvá zmienka o jeho úpravách pochádza z druhej polovice 18. storočia. Kaštieľ, súčasné múzeum, je síce významnou architektonickou pamiatkou, ja vás však dnes prevediem ďalšími unikátmi parku.  

Unikáty parku

Mauzóleum v Trebišove - unikát Mestského parku

V areáli parku sa nachádza viacero zaujímavostí. Jednou z nich je neogotická stavba – Mauzóleum grófa Andrássyho, v ktorej je pochovaný gróf Július Andrássy s manželkou Katarínou. V jeho okolí je jazierko, na ktorom počas leta je vidieť nádherné lekná. Ak sa vyberiete na prechádzku okolo jazierka, dostanete sa k mostu, ktorý vás dovedie na ostrovček. Na ňom sa nachádzajú lavičky, kde si môžete oddýchnuť. Je to príjemná zóna na relaxovanie v krásnej prírode s výhľadom na jazierko, kde počuť len šum lístia a spev vtákov. Čistá idylka. 

Ak budete v prechádzke okolo jazierka pokračovať, tak nájdete zvyšky stredovekého hradu Parič.

hrad Parič

Neďaleko (spoza Mauzólea) sa nachádza mostík s kovovým zábradlím, na ktorom postupne pribúdajú zámky. Zaľúbené páry ich tam nechávajú ako dôkaz svojej lásky. Park je okrem iného vyhľadávaným miestom na svadobné fotografovanie.   

Park je krásnymi miestom pre každého

Park je výnimočný svojou flórou a faunou. Nachádza sa tu viac ako 40 druhov listnatých stromov, 20 druhov ihličnatých stromov a 20 druhov krovín. Nájdu sa tu aj vzácne druhy, napríklad sofora japonská či borievka čínska. Ak  vás zaujíma viac, smerom k Mauzóleu nájdete aj veľkú informačnú tabuľu, na ktorej je detailnejší prehľad o vegetácii v parku. 

historický park v Trebišove

Prechádzku parkom môžete absolvovať po rôznych cestičkách. V parku nájdete v súčasnosti rozmiestnené tabule, môžete si naskenovať QR kód a vybrať sa peši, behom alebo na bicykli po menšom, či väčšom okruhu. Jednotlivé trasy sú farebne vyznačené, je len na vás, akou cestou sa vydáte.

Park je krásnym miestom pre všetkých. Stretnete tu skupinky detí z neďalekej školy, mamičky, ktoré kočíkujú, bežcov aj cyklistov, dôchodcov na prechádzke, turistov, ale aj domácich, ktorí vedia, akú vzácnosť majú. Kým na jar je park vyhľadávaný domácimi aj kvôli bohatému porastu medvedieho cesnaku, počas jesene sa tu dajú nazberať typické jesenné plody – gaštany, bez ktorých sa tvorba jesenných dekorácii nezaobíde.    

 Foto: Viera Horňáková