Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Tip na knihu, ktorá vám umožní znovuobjaviť spokojný život

Zdieľať

Počas leta sa mi do rúk dostala knižka, ktorá svojím spôsobom zmenila môj pohľad na niektoré veci v živote. Hneď v úvode poviem toľko, že som zberateľ zážitkov a nie samotných vecí. Kniha Slow living radosti klidného života je síce o materiálnych veciach a aj napriek tomu práve tie veci nie sú podstatou toho, ako si užívať pokojný a spokojný život.

Slow living – spomalenie

Už dlhšie je známy pojem – slow living, doslova ako pomalé žitie. Tento koncept sa dostal na výslnie v časoch, kedy ľudstvo prežíva všetko tak nejak zrýchlene. Nielen vďaka technológiám, ale aj celkovému životnému štýlu, či pracovnému nasadeniu. Zvykneme sa pozastaviť pri narodeninách alebo Vianociach, kedy stihneme poznamenať „ako rýchlo to zbehlo“. Popri každodenných povinnostiach, ktorými sa necháme zahltiť, nám prechádzajú obyčajné chvíle len tak, pomedzi prsty.

Ako si užívať život v normálnom tempe? Odpovede nájdete v knihe Slow living – radosti klidného života. Môžete čakať konkrétne, ale zároveň aj inšpiratívne odpovede. Také, ktoré vytvárajú priestor na zamyslenie, na spomalenie, na uvedomenie a zhodnotenie toho, čo všetko okolo seba máme a možno to ani nevnímame alebo sme jednoducho len prestali vnímať. V knihe nájdete zbierku predmetov a doplnkov, ktoré vám pripomenú ako relaxovať, užiť si jednoduché radosti života a uniknúť prekážkovému behu každodenného života.

Čo v knihe nájdete

Kniha je rozdelená na štyri rôzne kapitoly (oblasti): Odpočinok, Vychutnať si každý okamžik, V spoločnosti, Zábava. S jednotlivými kategóriami sa spájajú potom vybrané predmety. Napríklad pri téme Odpočinok nájdete predmety ako záhradné ležadlo, batoh, či letenka. V kapitole Vychutnať si každý okamžik sú spomenuté napríklad balkón, šálka kávy, zápisník a pero a mnohé ďalšie. Pre kapitolu V spoločnosti sú vybranými predmetmi prútený košík, stan, ale aj kniha receptov alebo fotoalbum. V poslednej kapitole Zábava nájdete priradené rôznorodé predmety: kniha, mapy, hrnčiarsky kruh, puzzle a ďalšie.

K jednotlivým predmetom nájdete vždy zaujímavý text. V úvode sa buď dozviete nejakú zaujímavosť alebo sa vrátite spomienkami do detstva. Následne sa v texte o danom predmete dočítate, akým spôsobom ho využívať tak, aby sme si to jednoducho v živote užívali a viac uvedomovali obyčajné chvíle. Pre predstavu, takouto formou je kniha písaná:

Čo od knihy Slow living čakať

Od knihy môžete čakať, že vás nasmeruje k spomaleniu v každodennom zrýchlenom tempe. Zrazu sa na niektoré veci okolo seba budete pozerať inak, vnímať inak. Veci okolo vás už nebudú patriť do kategórie „toto doma máme“, ale „s týmto môžeme disponovať a je to prostriedok na to, aby sme si ten život jednoducho užívali“. Dané predmety, ktoré sú pri každej téme vymenované sú akýmisi asociáciami s hlavnou témou. Je to akoby si robíte myšlienkovú mapu na nejakú tému, problém a hľadáte pojmy, ktoré vám s tým súvisia. Takýmto spôsobom si môžete nájsť spôsob riešenia, pretože zrazu vidíte súvislosti. Myslím si, že aj vďaka tejto knihe si každý z nás môže vytvoriť vlastný, prípadne doplniť existujúci zoznam o predmety, ktorými disponuje dennodenne. Pozrieť sa však na ne nie z hľadiska vlastníctva, ale z toho pohľadu, ako vďaka tým predmetom spomaliť, stráviť kvalitný a obohacujúci čas s rodinou, blízkymi, ale aj so samým sebou.

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť