Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Plastové, hliníkové alebo drevené okná? Ktoré sú najlepšie? 

Zdieľať

Okná by vám mali slúžiť niekoľko desaťročí. Ak už tie vaše potrebujete vymeniť alebo staviate nový dom, čaká vás dôležité rozhodnutie. Plastové, drevené aj drevohliníkové okná majú svoje výhody. Rozdiel je však v cene, kvalite aj izolačných vlastnostiach.  

Ktoré budú pre vás tie vhodné? 

Plastové okná 

Plastové okná sú cenovo najdostupnejší typ. K ich výhodám patria vysoká odolnosť, veľmi dobrá zvuková aj tepelná izolácia a nenáročná údržba. Z pohľadu tepelnej izolácie sú na tom ale horšie ako drevo. Plast je umelý materiál a ak majú okná nižšiu kvalitu, môžu sa vplyvom slnečného žiarenia deformovať a strácať farbu. Elegantnejšie, ekologickejšie aj odolnejšie sú napríklad hliníkové okná. 

Hliníkové okná 

Hliníkové okná jednoznačne oslnia svojou odolnosťou voči poveternostným vplyvom a moderným dizajnom. Neodškriepiteľná je aj ich dlhá životnosť pri minimálnej údržbe, takže napriek vyššej cene ide o dobrú investíciu. Hliníkové okná sú navyše recyklovateľné, čo je pozitívne aj z pohľadu životného prostredia. 

Drevené okná 

Drevené okná vynikajú svojím vzhľadom. Drevo má jedinečnú štruktúru, farbu ale aj vlastnosti. Drevené okná prispievajú k regulácii vlhkosti vzduchu v interiéri, navyše sú veľmi dobrým zvukovým aj tepelným izolantom. O drevo sa ale treba pravidelne starať a obnovovať nátery, aby odolávalo vplyvom počasia aj škodcom. 

Drevohliníkové okno  

Kombináciou posledných dvoch materiálov vzniknú drevohliníkové okná, ktoré v sebe spájajú výhody dreva a hliníka, v porovnaní s drevenými oknami si vyžadujú minimálnu údržbu. Ide však o cenovo náročný typ okien. Investíciu do skutočne kvalitných okien ale určite nebudete ľutovať 

Drevohliníkové okno má vysokú odolnosť, pretože z vonkajšej strany je hliníkové krytie, ktoré chráni drevo pred vplyvmi počasia. Vo vnútri si však môžete užívať príjemnú atmosféru dreva. Tieto okná majú nielen výborné tepelnoizolačné vlastnosti, ale splnia aj náročné požiadavky na dizajn. 

Tak čo, ktorý materiál si vyberiete pre svoj domov a komfort vy? 

 

Zdroj obrázka: DJ Srki / Shutterstock.com