Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

6 pravidiel nosenia náramkových hodiniek. Dodržiavate ich? 

Zdieľať

Už samotný výber náramkových hodiniek je pomerne náročná úloha, obzvlášť pre začiatočníka. Po ich kúpe však ešte ani zďaleka nemáte úspech zaručený. S nosením hodiniek sa spája niekoľko základných pravidiel, o ktorých ste pravdepodobne ani nevedeli. Začnite s ich dodržiavaním čo najskôr. 

1. Umiestnenie hodiniek nad zápästnou kosťou 

Veľmi častou chybou je nesprávne umiestnenie hodiniek, a to buď príliš vysoko alebo naopak príliš nízko na ruke, pričom takto situované hodinky obmedzujú pohyblivosť zápästia. Správne umiestnenie je teda nad kosťou zápästia.  

2. Náramkové hodinky a manžety 

Ako nosiť náramkové hodinky v kombinácii s košeľou, aby ste vyzerali elegantne a reprezentatívne?  Pokiaľ stojíte a ruky máte voľne spustené vedľa tela, manžeta by ich mala zakrývať aspoň do ¾ alebo ich skryť úplne 

Plne vystavené na obdiv by mali byť náramkové hodinky len v prípade, že máte ruky ohnuté. Nikdy ich nenoste na manžete – je to naozaj nevkusné.   

3. Nenoste ich na dominantnej ruke  

Aj keď ide skôr o odporúčanie ako o striktné pravidlo, väčšina hodinárov sa zhoduje na tom, že by sa mali hodinky nosiť na opačnej ruke. Prečo? Dominantnou rukou vykonávame mnoho činností a hodinky by nám mohli prekážať (napr. pri písaní) alebo sa poškodiť.  

Keďže veľká časť populácie sú ľudia orientujúci sa na pravú ruku, stretávame sa s nosením hodiniek prevažne na ľavom zápästí. Korunka hodiniek je z toho dôvodu väčšinou umiestnená na pravej strane, čo pravákom umožňuje jej jednoduchšie navíjanie.  

4. Správna veľkosť remienka 

Príliš voľný remienok, ktorý dovoľuje pohyb náramkových hodiniek hore-dole po ruke, pôsobí nedbalo. Tesný remienok zase zanecháva nepekné stopy a znižuje komfort. Ideálnu veľkosť dosiahnete vtedy, ak je medzi remienkom hodiniek a zápästím priestor na jeden prst.  

Tip: Pre začiatočníkov, ktorí sa chystajú investovať do svojich prvých hodiniek, odporúčame spoločenské alebo športové hodinky s koženým remienkom, ktorý sa dá ľahko prispôsobiť. Napríklad jeden z modelov hodiniek Police 

5. Kombinácia hodiniek a náramkov 

Kombinácia hodiniek a ďalších ozdobných náramkov na jednej ruke je povolená, sprevádza ju však niekoľko obmedzení, ktoré by ste mali poznať:  

  • farbu, štýl aj materiál náramku prispôsobte remienku hodiniek, 
  • náramok noste pod hodinkami (teda bližšie k zápästiu), nikdy nie na oboch stranách, 
  • s náramkami to nepreháňajte, noste max. 3 tenké kúsky, hrubým a robustným sa vyhýbajte, 
  • na formálne udalosti k spoločenským hodinkám noste len kovové náramky (platí iba pre ženy, muži majú na takéto udalosti nosenie náramkov zakázané).  

náramkové hodinky6. Nenoste jedny hodinky na každú príležitosť 

Kúpili ste si nové hodinky a chcete ich v plnej paráde predviesť pri najbližšej príležitosti? Radšej dobre zvážte, či sú naozaj vhodné. Existuje totiž viacero druhov hodiniek, v závislosti od udalosti, na ktorú sú určené (poľné, letecké, spoločenské hodinky a iné).  

Tip: Nechajte sa viesť svojimi topánkami. Ak máte obuté lodičky alebo mokasíny, vhodné budú spoločenské hodinky, napr. hodinky značky Seiko. Ak máte tenisky, siahnite po športových, každodenných hodinkách alebo smart hodinkách.  

Bonus: Ako nosiť vreckové hodinky 

Kým v minulosti boli vreckové hodinky štandardom, dnes sú skôr raritou. Aj napriek tomu si ich však môžu nadšenci a milovníci hodiniek zaobstarať, prípadne zdediť a s hrdosťou ich nosiť ako módny doplnok.  

Vedeli ste, že malé vrecko na rifliach je určené práve na nosenie týchto hodiniek?   

Vložte hodinky do vrecka, retiazku prevlečte cez pútko na opasok a zaistite. Pri pánskych hodinkách tohto typu sa odporúča ich nosenie na spoločenské udalosti vo vrecku elegantnej oblekovej vesty 

Zdroj foto 1: Dmitri Gromov / Shutterstock.com  

Zdroj foto 2: Dmitri Gromov / Shutterstock.com  

 

 

/* Sticky bottom */ - ukotvená reklama v spodnej časti webu /* Interstitial */ - reklama medzi preklikmi “Vignetova reklama”