Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

Terasa pri dome: 7 vecí, na ktoré myslieť

Zdieľať

Dni sú čoraz dlhšie a teplejšie. To nás láka stráviť, čo najviac voľných chvíľ vonku. Terasa pri dome sa počas letných mesiacov stáva stredobodom pozornosti, kde sa stretáva rodina, priatelia, známi. Ako si ju skrášliť a zútulniť, aby sme sa na terase cítili príjemne a pohodlne? Hľadali sme rôzne nápady a tu je náš výber, ktorým sa môžete inšpirovať aj vy. 

Sedenie

Väčšinou sú voľbou číslo jedna pre sedenie na terase vonkajšie sedacie súpravy alebo rôzne sety. Pri ich výbere je potrebné zohľadniť, pre koľko osôb bude sedenie využívané. Ďalšími kritériami sú údržba materiálov a vzhľad, resp. siahame po tom, čo sa nám páči a čo sa nám hodí. A ak náhodou vás prekvapí väčšia návšteva, majte po ruke hrubšie sedáky a sedacie vaky, ktoré viete rozložiť po voľnej ploche. Zároveň sa nebojte kombinovať a sedacie prvky doplňte aj o závesné kreslo, sieť či hojdačku. Vráťte sa tak do detských čias prostredníctvom hojdania, ktoré je mimochodom veľmi upokojujúce.

Tienenie

Pokiaľ je terasa pri dome situovaná na slnečnom mieste, počas horúčav treba myslieť na zabezpečenie tienenia. Možností je niekoľko. Vyriešiť to môžete pergolou, záhradným slnečníkom, ale napríklad aj sťahovacou markízou. Tú si podľa potreby buď roztiahnete a vytvoríte tieň alebo stiahnete a môžete si užívať slnečné lúče plnými dúškami.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Sylvi_Ra (@sylvi.life)

Doplnky

Pre príjemnejší pocit doplňte sedenie vankúšmi, prikrývkami z príjemných materiálov. Nebojte sa kombinovať farby, vzory, materiály. To vám zabezpečí hravosť a ľahkosť priestoru. Podlahu môžete doplniť kobercom pre príjemnejší pocit. Výber vonkajších kobercov je široký, stačí si zvoliť vzor či odtieň. Niekomu sa páčia koberce v zelenej farbe s nízkym vlasom, ktoré sú akoby imitáciou trávnika. Do vonkajších priestorov sa takisto hodia aj rôzne prírodné koberce s geometrickými tvarmi alebo v boho štýle.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa house lavanda 🌸 (@house_lavanda)

Závesy

Pokiaľ je vaša terasa pri dome otvoreným priestorom, kvôli tieneniu aj súkromiu môžete použiť závesy. Stačí ich zavesiť na jednej zo strán a okrem funkčnej vlastnosti splnia aj účel zútulnenia.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tez (@my_home_by_tez)

Absolútny relax

Pre niekoho je terasa pri dome jedinými priestorom, kde môže naplno relaxovať a oddýchnuť si od každodenných povinností. V tom prípade vás možno osloví umiestnenie ležadiel na vašej terase. V kombinácii s príručným stolíkom na odkladanie nápojov, prípadne rozčítanej knihy a doplnené kvetmi v kvetináčoch sa z vašej terasy stane dokonalá oáza pokoja.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrea (@moje.bile.doma)

Osvetlenie

Keďže na terase zvykneme počas dlhých večerov pobudnúť aj dlhšie, je vhodné myslieť aj na správne osvetlenie. Funkčnými, ale skôr dekoratívnymi sú rôzne sviečky a lampáše. Efektívnejším riešením sú záhradné svietidlá, či už nástenné, stojace, zapichovacie a podobne. Poobzerajte sa po širokej ponuke solárnych riešení, ktoré vám ušetria aj spotrebu energie.

Zeleň

Aby terasa pri dome nepôsobila chladne, tak jej dodajte šmrnc v podobe zelene. Nemusíte sa rovno púšťať do tvorby záhonov, môžete si vytvoriť akoby záhon vo vysokých kvetináčoch. Nakombinujte okrasné trávy s rastlinami, ktoré majú previs a aj takto jednoducho doplníte zeleň na vašej terase. Bonusom je, že pri vyšších trávach získate dokonca aj väčšie súkromie.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Lenka Hlubinova Vargova (@garden.as.therapy)

Dobrá rada na záver: Ak ste k svojmu domu pristavili terasu alebo robili rekonštrukciu, celková hodnota vášho domu sa mohla zmeniť. Preto nezabudnite aktualizovať zmluvu poistenia nehnuteľnosti a upraviť poistnú sumu. *Dať na koniec článku.

V spolupráci s Mirano, s.r.o. – montované domy

Štítky

Mohlo by sa vám páčiť