Načítava sa

Hľadané slovo alebo výraz

9 tipov, ako dodáte svojmu interiéru šmrnc

Zdieľať

Všetko u vás doma má svoje miesto a stále máte pocit, že to nie je ono? Stačí zopár detailov a váš interiér môžete vyladiť do dokonalosti. Interiéroví dizajnéri používajú zopár trikov, vďaka ktorým dokážu dosiahnuť vytúžený cieľ – interiér dokončiť tak, aby pôsobil zaujímavo a útulne. Každá miestnosť potrebuje isté prvky, aby pôsobila ucelene. Ktoré to sú? Čítajte ďalej v článku a dozviete sa viac.

#1 Lákadlo

Je to niečo, čo vás má zaujať a vyvolať zvedavosť. Malo by to byť niečo, čo vás pritiahne dovnútra. Môže to byť napríklad vizuálny detail, ktorý vám udrie do očí, tak že budete chcieť prekročiť prah dverí a lepšie si tento detail prehliadnuť alebo vychutnať.

#2 Zdroj pohody

Je niečo, čo vám zabráni z miestnosti odísť. Môže to byť čokoľvek, napríklad hebká kašmírová prikrývka či obľúbená deka alebo pohodlné kreslo, či obľúbený kútik, ktoré vás doslova volajú, aby ste si užili, čo najviac pohody.

Mohlo by vás zaujímať: 

Dizajnové prvky, ktoré premenia obývačku na nepoznanie

#3 Zdvihák pohľadu

Toto je detail, ktorý vedie váš zrak smerom nahor a vytvára pomyselný rám ostatnému nábytku v miestnosti. Môže to byť zaujímavý luster, ktorý vás prinúti zdvihnúť pohľad a preletieť pohľadom po celej miestnosti. Môže to byť stena plná pôsobivých obrazov od podlahy až po strop alebo vysoká izbová rastlina, ktorú si budete chcieť prehliadnuť zároveň s celou miestnosťou.

luster

Foto: canva.com

#4 Pozoruhodný kúsok

Je to prvok, na ktorom sa váš zrak zastaví a vy sa zarazíte. Návšteva sa k nemu opýta: „Kde ste k tomu prišli?“. Môže to byť umelecké dielo, dedičstvo, zbierka, niečo vlastnoručne vyrobené alebo získané na burze či z antikvariátu.

#5 Wow predmet

Už z názvu je zrejmé, že pôjde o predmet, ktorý je najvýraznejším detailom v celej miestnosti, takže sa na neho prirodzene sústredí všetka pozornosť. Môže to byť architektonický prvok, ako pár veľkých okien s fantastickým výhľadom, ale napríklad i kus ohromujúceho nábytku či špeciálny interiérový detail, akým môže byť napríklad drevený trám.

okno

Foto: canva.com/@cottonbro

#6 Osobitý dotyk

To je kategória predmetov, ktoré váš domov robia domovom. Sú to rodinné fotografie, zdedené drobnosti, suveníry, osobné predmety, ktoré prezrádzajú, kto žije pod vašou strechou. Nemusí to byť nič „do očí bijúce“ alebo nič výrazné, ale jednoducho sa to pekne dopĺňa s inými predmetmi v domácnosti a hodí sa do rôznych zákutí miestnosti.

#7 Prírodné elementy

Tieto prvky sú veľmi dôležité, pretože vnášajú život do priestoru, štruktúru a možno aj farby. Patria tu izbové rastliny, rezané kvety vo váze, prírodné materiály na bytových doplnkoch a predmety organických tvarov.

kvety

Foto: canva.com

#8 Záverečné detaily

Ak sa v hotovom, zariadenom interiéri nachádzajú prázdne priestory, záverečné detaily ich vyplnia a vďaka nim je priestor živší. Môže to byť napríklad kôš s novinami stojaci vedľa pohovky, niekoľko kníh na komode alebo krásna misa plná ovocia na konferenčnom stolíku.

#9 Známky života

Tam, kde sa prežívajú rôzne etapy dňa, nesmú chýbať bežné predmety, akými sú obľúbené ponožky, okuliare na čítanie, šálka kávy na stolíku vedľa obľúbeného kresla. Všetko, čo by ste upratovali, kebyže si chcete odfotiť pekne uprataný interiér, je najčastejšie tým, čo dodáva známky života interiéru. Tieto predmety sú maličkosti, ktoré sú dôkazom toho, že v interiéri to žije.

Zdroj: Frida Ramstedtová, Manuál stylu a designu pro každý domov

 

Štítky